Whois sorgulama nedir?

Whois sorgulama, bir alan adının ne zaman ve kimin tarafından kayıt edildiğini, ne zaman sona ereceğini ve yönlendirilen nameserver sunucularını öğrenmenizi sağlayan bir sistemdir.

Whois gizleme, alan adı sahibinin kişisel bilgilerinin gizlenmesini sağlayan bir özelliktir. Whois gizleme sayesinde domaininizi almak için kullandığınız kişisel bilgileriniz kimse tarafından görülemez.

Whois gizliliği sayesinde tüm kişisel bilgileriniz gizlendiği için bilgileriniz tamamen güvende olmakta fakat gizliliğin kullanılmaması durumunda tüm bilgileriniz açıkça herkese açık bir şekilde sunulmaktadır. Bunun sonucu olarak spam mail ve sms gibi birçok konuyla karşılaşabilirsiniz.

Whois bilgisi olarak domain sahibinin girdiği bilgiler kullanılmaktadır ve domain sahibinin bilgileri hatalı girebileceğini düşünürsek maalesef ki Whois verilerinde çıkan sonuçların doğruluğu kesin değildir. ICANN kuralları dolayısıyla whois bilgilerinin tam ve güncel olması zorunludur. Bilgilerin hatalı olması durumunda alan adınının askıya alınma veya iptal olma ihtimali söz konusudur.

Yukarı