Hizmet Sözleşmesi

Giriş

Yasal sözleşmelerin ve politikaların çevrilmiş sürümleri, yalnızca Türkçe sürümlerin okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırmak için sunulmuştur. Herhangi bir anlaşmazlık veya sorun olması halinde, sizinle olan ilişkimiz için yasal sözleşmelerin ve politikaların Türkçe sürümü geçerli olacak ve diğer dillerdeki sürümleri geçersiz kılacaktır.
Bu sayfada bulunan sözleşmeyi Crenw'ye üye olan her kullanıcı kabul etmiş sayılır. “Müşteri”, “Kişi”, “Kullanıcı”, “Siz” ve “Sizin”, bu siteye erişen ve Crenw şartlarını kabul eden kişiyi, “Şirket”, “Kendimiz”, “Biz”, “Bizim” ve “Bize”, Crenw'yi ifade eder. “Parti” ve “Taraflar”, hem müşteriyi hem de kendimizi ifade eder.


Sözleşmenin Konusu ve Süresi

İşbu sözleşmenin içeriği, Crenw'nin sunmuş olduğu hizmetler hususunda, Crenw'den hizmet alan kullanıcıların ve Crenw'nin haklarını korumaya yönelik unsurlar barındırmasıdır.
İşbu sözleşme müşterinin sipariş verip ödeme kanallarından herhangi birini kullanarak ödeme yapmasıyla ya da ödeme yapmadan, yapacağını taahhüt etmesi ile başlar ve hizmet periyodu bitiminde sona erer.


Siparişler ve Hizmet Teslimatı

Alan adı, web hosting ve reseller hosting hesaplarında anında kurulum garantisi verilse de, olası bir sorunda kurulum işlemi 48 saate kadar çıkabilmektedir.
VDS ve kiralık sunucu hizmetleri için kurulum süresi aksi belirtilmedikçe 48 saattir.
Yazılım ve lisans hizmetlerinin teslimat süresi, aksi yazılı/sözlü olarak belirtilmediği sürece en fazla 3 iş günüdür.
Belirtilen zaman zarfında teslimat yapılmadığı taktirde, talep ettiğiniz durumunda yapılan ödeme tutarı hesap bakiyesi olarak geri ödenecektir.


Hizmet İptali ve İadesi

Crenw, haber vererek veya haber vermeksizin herhangi bir hizmeti, geri ödeme yapmaksızın veya kısmi geri ödeme yaparak, sebep göstermeksizin, istediği zaman sonlandırma hakkını saklı tutar.
Herhangi bir çalışanımıza hakarette bulunmak/kaba davranışlar sergilemek, hesabınızın/aldığınız hizmetin/hizmetlerin askıya alınmasına/sonlandırılmasına sebebiyet verecektir. Böyle bir durumda, herhangi bir iade yapılmaksızın üyeliğiniz sonlandırılacak ve sözleşme feshedilecektir.
Sunucularımıza dolaylı olarak veya doğrudan zarar veren ve/veya yavaşlama/kesinti gibi sorunlara yol açan, saldırı alan siteler haber vermeksizin ve ücret iadesi yapılmaksızın sonlandırılabilir. Sizden oluşan zararı karşılamanız talep edilmesi durumunda gerekli ücreti, itiraz etmeksizin, talep edilen süre içerisinde ödeme sorumluluğunuz bulunmaktadır.
Sağladığımız ücretsiz hizmetleri veya sponsorlukları geçerli bir sebep göstermeksizin sonlandırma hakkımızı saklı tutarız.
İlk 3 gün içerisinde memnun kalmadığınızı düşünürseniz web hosting paketlerini iade edilebilir ve ödemenizi hesap bakiyesi olarak geri alabilirsiniz, ancak diğer ürünler iptal edilemez ve bu hizmetlere geri ödeme yapılamaz.
Bütün geri ödemeler 30 iş günü içerisinde yapılmaktadır.
İade garantisi, hizmet sözleşmesine uymadığından ötürü askıya alınan/durdurulan hesapları kapsamamaktadır.


Destek Kapsamı ve Destek Süresi

Crenw'nin alınan hiçbir hizmet için destek yükümlülüğü yoktur ve tek sorumluluğu hizmeti çalışır halde teslim etmektir.
Crenw'nin yazılım desteği sağlama ve müşterinin işlemlerini yapma(mail işlemleri, veritabanı oluşturma, panel kurulumu vb.) yükümlülüğü bulunmamaktadır. Yazılım hizmetlerinde Crenw, sadece sorunsuz çalışan bir yazılım teslim etmekle yükümlüdür. Bunlar dışındaki durumlarda destek vermek tamamen Crenw insiyatifindedir.


Uptime Garantisi

Crenw tarafından garanti edilen %99 uptime garantisi yerine getirilmemesi durumunda, Crenw, müşterinin talep etmesi durumunda ilgili hizmet için 1 ay ücretsiz kullanım hakkı sağlamak zorundadır.
Crenw uptime raporlarını kendisi tutmakta ve takip etmektedir. Üçüncü parti izleme yazılımlarının bildirdiği uptime raporları Crenw için geçerli değildir.
Uptime garantisinin yerine getirilmediği durumlarda müşteri Crenw'ye ulaşarak kesinti süresinin 2 katına kadar ücretsiz hizmet hakkını isteyebilir.
VDS ve kiralık sunucu hizmetlerinde, yalnızca ağ için garanti verilmektedir, VDS veya kiralık sunucunun çalışır veya erişilebilir durumda olması Crenw'nin sorumluluğunda değildir. Uptime garantisinin yerine getirilemediği durumlarda VDS/Kiralık sunucu hizmetlerinde sağlanacak olan indirim, 3. Parti yazılım/lisans ücretlerini kapsamamaktadır.


Olası Zararlar İçin Ödeme

Bizden hizmet alarak, bizi herhangi bir şekilde zarara uğratmayacağınızı, herhangi bir maddi/manevi zarar vermeyeceğinizi kabul ediyor ve verilen herhangi bir maddi/manevi zararı karşılayacağınızı taahhüt ediyorsunuz.


Fiyat ve Paket Değişimi

Crenw sağladığı tüm hizmetlerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Paketler üzerinde istediği gibi düzenleme yapabilir ve paketlerin özelliklerinin değişiminde Crenw sorumlu tutulamaz.
Satın alınan hizmet için, satın aldığınız hizmet süresi boyunca, ek bir özellik satın almadığınız sürece veya size izin verilen limitlerin dışında kullanım yapmadığınız sürece, sizden ek bir ücret talep edilmeyecektir. Crenw, hizmet süresi bitiminde fiyatları değiştirme veya yeni fiyatlandırmayla hizmet yenileme hakkını saklı tutar.


Yasal Yükümlülükler

Bizden hizmet alarak, bize herhangi bir yasal yükümlülük vermemeyi kabul ediyorsunuz. Böyle bir durumda, bütün mahkeme ve avukat masraflarını talep edilen süre içinde karşılayacağınızı taahhüt ediyorsunuz.


Feragat

Crenw, işlerinizin görebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Crenw, verdiği hizmetler konusunda hiçbir garanti sunmamaktadır. Bunlara bizden kaynaklanabilecek sorunlar da dahildir.
Oluşabilecek bir hack olayında verilerin/bilgilerin 3. kişilerce elde edilmesi durumunda Crenw sorumluluk kabul etmeyecektir.


Yedekleme ve Veri Kaybı

Crenw'den alınan tüm hizmetlerde bütün verilerinizin sorumluluğu size aittir. Crenw sağladığı hiçbir hizmette yedek alma sorumluluğunda değildir.
Yedekleme hizmeti müşteriye bir kolaylık olması için sunulmaktadır ve yedekler konusunda kesinlikle garanti verilmez. Bu sebepten, Crenw yaşanacak herhangi bir veri kaybında kesinlikle sorumlu tutulamaz.


Ödeme

Crenw, ürünlerin fiyatlarını istediği zaman haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Crenw, satın aldığınız disk alanı ve aylık trafik gibi kaynakların satın alınan miktardan daha fazla kullanılması halinde, kullanılan kaynakların bedelini sizden talep edecektir. Böyle bir durumda gerekli ücreti itiraz etmeksizin talep edilen süre içerisinde ödeme sorumluluğunuz bulunmaktadır. Ödenmediği taktirde, hesabınız geri ödeme yapılmaksızın sonlandırılacak ve bu hususta oluşacak maddi veya manevi zararlardan ve veri kayıplarından Crenw sorumlu olmayacaktır.
Crenw'nin bilgisi ve izni dışında ödeme kanalları kullanılarak yapılan ücreti geri çekme durumlarında, Crenw'ye verilen bütün maddi ve manevi zararları karşılamak müşteri sorumluluğundadır.
Müşterinin aldığı hizmetin ödemesini zamanında yapmaması durumunda, aldığı hizmet iptal edilir ve bu durumda oluşabilecek veri kayıplarından Crenw sorumlu tutulamaz.

Limitsiz Hosting ve Reseller Hosting

Limitsiz web hosting hizmetleri, sadece web sitelerinin dosyalarının barındırılması ve sadece web sitesinin trafiğini kapsamaktadır. Limitsiz web hosting alanı, veri depolama ve/veya yedek alanı amacıyla kullanılamaz.
Her açılan hosting hesabı 200.000 inode (dosya barındırma) limitine sahiptir.
Her açılan hosting hesabı 2MB I/O limitine sahiptir.
Web Hosting bölümündeki tüm maddeler limitsiz hosting ve reseller hosting hizmetleri içinde geçerlidir.


Reseller Hosting Sorumluluğu

Reseller hosting hesabı alıyorsanız, kendi müşterilerine destek vermekle sorumlusunuz. Crenw, reseller hosting kullanıcılarının müşterilerine destek vermeyecektir. Ayrıca, reseller hosting kullanıcılarımız, kendi müşterilerinin sitelerinin içeriklerinden kendisi sorumludur. Crenw, hiçbir şekilde reseller hosting kullanıcılarının müşterilerinin yapacağı illegal davranışlardan ve sözleşmeye aykırı davranışlarından sorumlu tutulamaz.


Web Hosting

Web Sitenizde
• Topsite’lar
• IRC script’leri, bot’ları
• Proxy script’leri/anonimleştiriciler
• Korsan yazılım/warez
• Resim Barındırma Script’leri
• AutoSurf/PTC/PTS/PPC siteleri
• IP Tarayıcılar
• Bruteforce Programları/Scriptleri/Uygulamaları
• Mail Bomber’lar/Spam Script’leri
• Banner-Ad hizmetleri (ticari banner ad döngüsü)
• Döküm dosyası/Mirror script’ler
• Ticari Ses Yayını (bir ya da iki yayından fazla olanlar)
• Escrow hesabı/Banka Tahvilleri
• Yatırım siteleri
• Verilen Sınırsız hizmetler 3. kişilere ücretsiz veya ücret karşılığında dağıtılamaz
• Gerekli izin(ler)in varlığı önceden kanıtlanmaksızın satışı izne bağlı madde satışı
• Piyasayı belirleyen bankaların programları
• Çekiliş/kumar siteleri
• MUD’ler/RPG’ler/PBBG’ler
• Hacker’lığa odaklı siteler/arşivler/programlar
• Yasadışı faaliyetleri tanıtan siteler
• Warez/korsan/yasadışı içerik dağıtan ya da onlara link veren forumlar veya internet siteleri
• Dolandırıcılık Siteleri
• Mailer Pro
• Canlı Spor Olaylarının her tür yayını
• Telif hakları ödenmemiş içeriklerin yayınlanması
• Dosya paylaşım siteleri
• Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına aykırı her türlü site
• Sunucu kaynaklarının (CPU, RAM vs.) aşırı tüketmesine sebep olabilecek her türlü eklenti, betik, yazılım, script, tema
• Video yayını yapmak, sunucu üzerinde video barındırmak, sunucuyu türü ne olursa olsun arşiv olarak kullanmak
Yukarıda bulunanlardan biri bulunması halinde hizmet alan kullanıcı uyarılmadan hizmeti sonlandırılır.
15 dakikadan daha kısa aralıklarla cronjob uygulamaları çalıştırmak yasaktır.
90 saniye'den daha uzun süre boyunca %25'in üzerinde yapılan kaynak kullanımı yasaktır. Soruna neden olabilecek birçok aktivite bulunmaktadır, bunlara CGI yazılımlar, FTP, PHP, HTTP vb. dahildir.
Web hosting hesapları için günlük %5'den fazla, reseller hosting hesapları için günlük %12'den fazla ortalama kaynak kullanımı yapmak yasaktır.
FTP alanında barındırılan 10 MB ve üzeri dosyalar sistem tarafından otomatik olarak silinmektedir. Tek dosya için izin verilen maksimum limit 10 MB'dir.
Size verilen özelliklerin ve disk alanının amacı dışında kullanımı kesinlikle yasaktır. (Dosya yedekleme vs.)
Web hosting paketlerinde sunulan yüksek trafik limitleri müşterilerimizin kullanıcılarına kesintisiz hizmet sunabilmesi için verilmektedir. Download veya upload işlemleri için kullanımı kesinlikle yasaktır. Download veya upload işlemleri için kullanıldığının tespiti durumunda hizmetiniz sonlandırılır.

Web Tasarım / Web Yazılım

Web sayfanız bize ilettiğiniz bilgilere göre tasarlanır ve web sayfanız için ödemeniz gereken miktar istekleriniz doğrultusunda belirlenir.
Web sayfanız yapılırken hiçbir ödeme geri iade edilmez. Yazılım hizmetlerinde sadece yapılmaya başlanana kadar iade isteyebilirsiniz.
Yaptığımız tasarımı / yazılımı saklama zorunluluğumuz bulunmamaktadır. Müşterinin satın almış olduğu yazılımı kaybetmesi durumunda, Crenw'nin dosyaları tekrar iletme gibi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
Yapılan tasarım / yazılım işlerinde sadece ilk 10 ücretsiz destek sunulmaktadır. Bu ücretsiz destek hizmetine yazılım düzenlemeleri gibi şeyler dahil olmamaktadır. Ücretsiz desteğe sadece bilgi almak amaçlı ileteceğiniz sorularınızı yanıtlamak dahil olmaktadır.
10 günlük sunulan destek paketi müşteri hatasıyla veya düzenlemesiyle oluşan yazılım sorunlarını, yeniden yazılım kurulumunu ve yazılım dosyalarını müşteriye tekrar iletmeyi kapsamamaktadır.
Müşterinin yapılacak sitenin tasarımını vermesi durumunda, bu tasarımın tüm sorumluluğu müşteriye aittir.
Müşterinin lisanslı yazılım satın alması durumunda bu yazılımı sadece satın aldığı alan adı için kullanabilir. Lisanslı yazılımları Crenw'ye ilettiği alan adı dışında kullanamaz, izinsiz çoğaltamaz veya paylaşamaz. Bu gibi durumlarda oluşacak maddi/manevi zararları müşteri karşılayacağını taahhüt etmektedir.
Web sayfası kullanıcıya verildikten sonra eklenmesini istediği bir şey olması durumunda ek ücret istenebilir.
İlettiğiniz bilgilere göre web tasarım / yazılım hizmeti sağlanacaktır. İsteklerinizin yapım esnasında değişmesi veya yeni isteklerinizin iletilmesi durumunda ek ücret isteme hakkımızı saklı tutarız.
Crenw, yaptığı tüm tasarımları / yazılımları istediği gibi düzenleme, satışını yapma, kullanma veya paylaşma hakkını saklı tutar.
Müşteri tarafından teslim alınan her tasarım / yazılım incelenmiş ve onaylanmış sayılmaktadır.
İncelenen ve onaylanan ürünlerde çıkabilecek herhangi bir eksiklik veya hatadan Crenw sorumlu olmamaktadır.
Tasarım / yazılım için yapılacak güncelleme, bakım, yenileme ve düzenleme işleri için Crenw ücret talep etme hakkına sahiptir.

VDS ve Kiralık Sunucu

E-posta hizmetleri, sadece normal yazışmalarınızda kullanılmak üzere kullanımınıza sunulmaktadır. Herhangi bir sebeple, herhangi bir şekilde toplu e-posta ve spam mail gönderimi yapılması kesinlikle yasaktır.
VDS ve kiralık sunucu hizmetlerinde herhangi bir şekilde diğer müşterilere zarar verecek kadar yoğun kaynak kullanımı yapılamaz.
Herhangi bir proxy uygulaması çalıştırılması yasaktır.
Herhangi bir bit torrent uygulaması çalıştırmak yasaktır. Yasal torrentlere sunucularımız dışı link verebilirsiniz fakat sunucularımızda barındıramazsınız.
Herhangi bir dosya paylaşımı/peer-to-peer uygulaması çalıştırılamaz.
Herhangi bir şekilde mining yapılamaz ve uygulaması çalıştırılamaz.
Uzun süreli yoğun hat tüketimi yapılamaz.
Sunucular kesinlikle DDoS ve Botnet saldırıları için kullanılamaz.

SPAM

Crenw, istenmeyen e-mail gönderimine, toplu e-mail gönderimine ve spam e-postalara karşı kesinlikle tolerans göstermemektedir. Bu hususa uyulmadığı taktirde, alınan hizmetler, haber verilerek veya haber verilmeksizin sonlandırılacaktır. IP bloğumuzun e-mail kara listelerine (black list) girmesine sebebiyet veren bütün hizmetler haber verilmeksizin sonlandırılacaktır.
Crenw, IP bloğunun e-mail kara listelerine girmesi durumunda, kara listeye girmesine sebebiyet veren müşteriden bu durumun düzeltilmesi için gerekli ücreti talep etme hakkına sahiptir. Bizden hizmet alarak, bu gibi durumlarda gerekli ücreti itiraz etmeksizin talep edilen süre içerisinde ödeyeceğinizi kabul ediyorsunuz.


Şartların Değişimi

Crenw, dilediği zaman, bu sözleşmeyi, tek taraflı olarak önceden haber vermeksizin güncelleme ve değiştirme hakkına sahiptir. Müşteri bu sözleşmeler üzerinde yapılabilecek değişiklikleri önceden kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.


Uyuşmazlıkların Çözümü ve Yetkili Mahkeme

İşbu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde Bursa Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.


Yukarı