İnternete bağlı olan her cihaz virüs gibi zararlı yazılımlar ve siber korsanlar tarafından tehdit altındadır. Kullanıcıların bu tehdit ve saldırılardan korunmasının belirli yolları vardır. Bu korunma yollarının başında firewall ve antivirüs yazılımlarını kullanmak gelir. En temel tanımıyla firewall, kullanıcıyı internetin zararlı yanlarından koruyan bir güvenlik duvarıdır. 


 Firewall Nedir? 

 İnternet üzerinden veriler bilgisayar ve telefon gibi cihazlar, sunucular ve yönlendiriciler arasında dolaşır. Bu veri akışı içerisinde sıklıkla bilgisayara zarar verebilecek tehlikeli yazılımlar bulunur. Firewall da bu veri akışını kontrol altında tutarak zararlı yazılımları tespit eder ve karantina altına alarak bilgisayara ulaşmasını engeller.  

 Günümüzde firewall birçok işletim sisteminde dahili olarak bulunmaktadır. İşletim sistemine dahili olarak bulunan firewall temel seviye korumayı sağlar. Bunlardan en popüleri Windows’un işletim sistemi içerisinde bulunan güvenlik duvarıdır. 


 Firewall Kullanmanın Önemi Nedir? 

 Birçok işletim sisteminde bulunan firewall bazı durumlarda kullanıcı performansını olumsuz etkilediği düşüncesiyle kapatılabiliyor. Unutulmamalı ki firewall kullanımı kişisel ya da kurumsal güvenliği sağlamak açısından son derece önemlidir. Güvenlik duvarı aktif koruma sağlamadığı zaman güvenlik açıkları oluşur. 

 Güvenlik Duvarının kapatılması genellikle bir dosya indirmek için ya da orijinal olmayan bir yazılımı çalıştırmak için olabiliyor. Böyle durumlarda kullanıcıların fazla önemsemediği bir gerçek var. Orijinal olmayan yazılımların içerisinde trojen v keylogger gibi çeşitli zararlı malware yazılımların bulunması. 

 Torrent veya internet siteleri aracılığıyla yapılan bu tür yüklemelerden sonra kullanıcının güvenliğini tekrardan sağlayabilmesi çok zordur. Bilgisayar sistemi içerisine yayılan malwareler çoğunlukla temizlenemez ve tek seçenek olarak format atmak kalır. Bu yüzden firewall kullanımı son derece önemlidir.  


 Firewall Çeşitleri Nelerdir? 

 Firewall’ı yapılarına ve mimarisine göre iki kategoriye ayırmak mümkündür. Yapılarına göre firewall’lar da donanımsal ve yazılımsal olmak üzere kendi içerisinde iki gruba ayrılır.

 Donanımsal Firewall: Yönlendiriciye(router) entegre edilmiş güvenlik duvarlarıdır.

 Yazılımsal Firewall: Sisteme yazılımsal olarak kurulmuş güvenlik duvarlarıdır.

 Mimarisine göre firewall da; 
Paket filtreleme 
Proxy destekli 
Devre seviyesi 
Durum denetim 
Uygulama seviyesi(katmanı) 
Olmak üzere 5 alt kategoriye ayrılabilir. 

 Bunlardan en popüleri üçüncü nesil bir firewall olan Uygulama katmanlı güvenlik duvarıdır.