FTP İngilizce File  Transfer  Protocol kelimelerinin ilk harflerinden oluşan ve bir uzak sunucuda erişim dosyalarına olanak tanıyan bir veri aktarım protokolüdür. Bu teknoloji, sunucu ( ftp sunucusu) ve istemci ( ftp istemcisi) olmak üzere iki taraf arasında işlem yapar. Örneğin müzik koleksiyonunuzu veya sanatsal araştırmanızı paylaşmak istemeniz durumunda, herkesin bağlanacağı ve izin verdiğiniz her şeyi indireceği bir FTP sunucusuna ihtiyacınız olacaktır.

 Sunucuyu kurmak için elbette gerekli ilk şey, onu dağıtmanıza izin verecek programı indirmektir. Muhtemelen filezilla programından bahsettiğimizi anlamışsınızdır. Bu programın birçok avantajları vardır:

- Programın kullanımı kolaydır,

- Açık ve erişilebilir bir arayüze sahiptir,

- Tamamen ücretsiz sağlanır.


 Filezilla FTP Sunucusunu Kurma

 Dosyayı indirmeyi ve paketini açmayı bitirdikten sonra, yüklemeniz gerekecektir. Nasıl yapılacağını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Açılan ilk pencerede lisans sözleşmesini kabul etmeniz gereken seçeneği tıklamanız gerekli. Yönergeleri takip ederek programı kolayca kurabilirsiniz.


 Filezilla'ya Başlarken

 1. Hosting sağlayıcınızın sunucusunda ki site dosyalarınıza erişmek için şunları bilmeniz gerekir:

- Sağlayıcının FTP sunucusunun adresi (programda ana bilgisayar olarak adlandırılır);

- Kullanıcı adı (giriş);

- Kullanıcı şifresi. 

 FTP sunucu adresini ve kullanıcı adını (hesabı) sağlayıcıdan barındırma kontrol panelinde görüntüleyebilirsiniz. 

 Filezilla Hızlı Erişim Araç Çubuğuna "Ana Bilgisayar", "Kullanıcı Adı", "Şifre" bilgisi girilerekde FTP sunucusuna bağlanmak için "Hızlı Bağlan" düğmesine tıklanabilir.

 Bağlandıktan sonra, Filezilla uzak sunucudaki dizinlerin ve dosyaların bir listesini gösterecektir. Ardından, belirli bir sitenin dosyalarının bulunduğu klasöre gitmeniz gerekir. Sürükle bırak yöntemi ile kolayca dosyaları yükleyebilir veya indirebilirsiniz.


 Site Yöneticisini Kullanma

 Aynı sunucuya bağlanırken tüm bilgileri sürekli girmek zorunda kalmamak için programda “Site Yöneticisi” kısmı mevcuttur. Sık kullanılan bağlantılar için yapılandırmayı kaydetmek için kullanılabilir.
Bu işleve özel bir düğmeyle veya "Dosya -> Site Yöneticisi" menüsünden erişilebilir.

 Filezilla, hostinginizde herhangi bir dosya işlemini gerçekleştirebileceğiniz kullanışlı ve hızlı bir FTP istemcisidir. Filezilla ile FTP protokolünün tüm özelliklerinden yararlanarak, birkaç yüz megabaytlık büyük boyutlu siteler için bile dosyaları sunucuya hızlı bir şekilde yükleyebilirsiniz. Filezilla, yerel bir bilgisayardan FTP sunucusu erişimi için en iyi çözüm olarak paylaşımlı barındırma sağlayıcıları tarafından kullanılması önerilir.