Birçok web sitesi ve uygulamaları bir veri tabanı aracılığıyla çalışmaktadır. Bilgi yönetimi bakımından önemli olan bu altyapı sistemleri sayesinde içerik sisteminizi kontrol altına alabilmeniz daha da kolaylaşır. Metinsel ve görsel içeriklerinizi de kayıt altına alarak düzenleyebilme imkânı sunan veri tabanları, phpmyadmin gibi benzer yazılımlar tarafından yönetilir.


 PhpMyAdmin Nedir?

 PhpMyAdmin,  veri tabanını yöneten bir yazılım türüdür. phpMyAdmin’in ana kullanım alanı MySQL veri tabanı yönetimidir. 80 farklı programlama dilini desteklemektedir. phpMyAdmin Veri tabanı oluşturma, silme ve değiştirme işlemlerini hızlı bir yol ile yapabilme fırsatı sunan bir yazılımdır ve ayrıca ücretsizdir. Bu program ayrıca Türkçe bir ara yüze de sahiptir.

 Phpmyadmin programı, veri tabanı yönetimi bakımından önemli bir araçtır. Web siteleri ve uygulamaları gibi birçok alanda tercih edilen bir yazılım olan phpMyAdmin, tarayıcı ve bilgisayar üzerinden kolayca kullanılabilen bir alt yapıya sahip olmaktadır. Veri tabanınızda oluşan hataları ise kolay bir şekilde tespit edip sorunu çözebilme fırsatı sunan phpMyAdmin; Windows, macOS, Linux, Debian, Ubuntu ve OpenSUSE gibi sistemler ile uyumlu olarak çalışır.


 PhpMyAdmin Nasıl Kullanılır?

 PhpMyAdmin kullanımı oldukça kolay bir ara yüze sahiptir. Veri tabanları arasında, üzerinde fazlaca sekme bulunan bir yazılımdır. Bu sekmelerde yer alan veri tabanları ile site verilerinizi kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Verilerinizi düzenlemek ve ayarlamak için eylem sekmesinin altında bulunmakta olan yapılandırma araçlarını kullanabilirsiniz. Dosyaların tamamını düzenlemek ve ayarlamak için alt bölümde bulunan tümünü seç butonuna tıklayabilirsiniz. Tablo oluştur bölümünü kullanarak da yeni veritabanı dosyası oluşturabilirsiniz.


 PhpMyAdmin’e Giriş Nasıl Yapılır?

 phpMyAdmin girişlerinizi web hosting paketlerimiz üzerinden cPanel ve WHM olmak üzere iki seçenek ile gerçekleştirebilirsiniz. cPanel den giriş yaparken kontrol ekranında bulunan veri tabanı bölümüne geçiş yapmanız gerekmektedir. WHM ile phpmyadmin’e giriş sağlayabilmeniz için bir  kullanıcı adı ve şifre almanız gerekmektedir.


 PhpMyAdmin Veri Tabanı Oluşturma

 PhpMyAdmin veri tabanı oluşturmak için en başta yönetici paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ara yüzün sol bölgesinde yer alan “Yeni” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Karşınıza gelen ekranda görünen “Veri tabanı adı” sekmesine de kullanmak istediğiniz ismi yazın. Bu işlemlerden sonra “Oluştur” butonuna tıklayarak veritabanınızı oluşturabilirsiniz.