Google ile oluşturulan ve gelişimi sağlanan genel itibariyle sayfaların ölçümlerini yapan web site araçlarına pagespeed insights adı verilmektedir. 2010 yıllarında tanıtılan bu web site aracı internet sitesi sahiplerinin kendi sayfalarının ölçümlenmesi ve geliştirilebilmesi için daha çok kullanıcı deneyimi yaşamasını sağlamak amacıyla hizmete açılmıştır.  Çok sayıda kaynaklardan beslenen ve farklı metrik dereceleri ile kendini gösteren site aracı analiz açsından oldukça kullanışlı haldedir. Hem de bunu geliştirenler açısından hem de sitenin sahipleri açsından birçok avantajlarıyla kullanıma sunulmuştur.


 Pagespeed Ne İşe Yarar?

 E-ticaret sitelerinin daha verimli halde sayfa performansına bağlı olarak çalışan bir insan gibi olma yönündeki yapısı en önemli ve öne çıkan özellikleri arasındadır. Yüklenme hız ölçümü seo için büyük önem arz etmektedir. Sitede yer alan farklı alanlardaki konuların hızının ölçülmesini sağlayarak buna bağlı rapor oluşumunu da aksatmadan yapmaktadır. Herhangi bir sorun olduğunda sorunları bularak sorun için çözüm üretilir. Sayfada mobil üzerinden de ölçüm yapılabilmektedir. Hem masaüstü hem mobilden ölçüm yapılması halinde pagespeed insights ölçümlerinde dikkate alınan laboratuvar verisi olarak işlemini yapmaktadır.

 Araçta verimli hale getirilen detaydan biri analizi ve raporlama yapma durumudur. Optimizasyon olarak sağlanan çözümlemelerde sonuçlar listelenir ve ipuçları ile ayrıntılı bir analiz yapılır. Pagespeed aktif şekilde kullanıldığında site içerisindeki yükleme hızı maksimum seviyeye çıkmaktadır. Google ile yapıldığı için güvenilir yöntemler kullanılmaktadır. Etkili olma özelliği ile birçok alanda sıklıkla kullanım olanağı sağlamaktadır.

 Google sitesinde sonu olmayan güncellemede her gün kendini geliştiren pagespeed insights, deneyimli veya deneyimsiz olarak bütün site kullanıcıları tarafından kullanılabilmektedir. Kullanımı da oldukça basit haldedir. Türkçe olarak dil desteği mevcut ve sitedeki hızı web site raporu ile üzerindeki kullanıma göre işlem gerçekleştirme yeteneğine sahip düzeydedir. Optimize edilmesi web sitede kötü yazılımlardan korunmak amacıyla önem taşımaktadır. 


 Web Sitede Hız Ne Anlama Gelir?

 Kullanıcının web site optimizasyonu üzerindeki URL'de tıklama yapıldığı zaman hangi hızda ne kadar tepki verdiğini ölçme durumuna web site hızını ölçme adı denilmektedir. Kullanıcıların dilediği ürüne erişme hizmeti önemli konu alanıdır. Web sitedeki analiz raporu kurumsal olarak şahsi durumda olan içeriği, kodu, site açısından analizi belirleyen bir site analiz raporudur.