Veri Merkezi diğer adıyla datacenter bir şirket ya da kuruluşun bilgi teknolojileri alanında bulunan bilgilerinin ve işlemlerinin depolandığı alanlara denilmektedir. Veri merkezi büyük miktarda verinin toplandığı, saklandığı, işlendiği ve bağlantılı bilgisayarlara dağıtıldığı yerdir. Veri merkezlerinde toplanan ve işlenen verilerin dağıtımını sağlamak amacıyla oldukça kuvvetli ve hızlı sunucular bulunmaktadır.

 İlk veri merkezi bilgisayarın icadı ile birlikte oluşturulmuş ve bilgisayar var olduğundan beridir bir şekilde kullanılmaktadır. Eski zamanlardaki veri merkezleri ile şimdikiler bir birinden oldukça farklı sistemlere sahiptirler. Modern çağın bir gerekliliği olan teknoloji ile verilerin saklanması, işlenmesi ve dağıtılması işlemi de büyük bir önem arz etmektedir.


 Veri Merkezleri Nasıl Çalışır?

 Veri merkezleri 7 gün 24 saat çalışabilecek şekilde yapılandırılmışlardır. Bu sayede kuruluşlar günün her saati işlemlerini diledikleri yerden yapmalarına imkan tanımaktadır. Veri merkezleri sayesinde kurum ve kuruluşların yapmış oldukları işlemler tek bir merkezde yüksek güvenlik önlemleri alınarak saklanmaktadır.

 Veri merkezlerindeki cihazlar bir tek cihaz gibi algılansalar da aslında yönlendirici, anahtar, güvenlik sistemi, depolama sistemi, sunucu, dağıtım denetleyicileri gibi temel cihazlar ve yardımcı cihazlardan oluşmaktadırlar. Birden çok cihazdan oluşması veri merkezlerinin güvenliğinin üst seviyede olmasını sağlamaktadırlar.

 Veri merkezleri şirketler için hayati önem taşıyan bilgileri depoladıkları için güvenlikleri oldukça önemli yerlerdir. Datacenterler kendilerini sürekli geliştirip güncelleyerek barındırdıkları sunuculara veri güvenliği sağlarlar ayrıca veri merkezleri müşterilerinin güvenliği açısından asıl veri bankasından başka bir yerde verilerini yedeklemek için farklı bir depolama alanı daha oluştururlar.


 Veri Merkezi Çeşitleri

 Veri merkezleri genel kullanım amaçlarına göre ve sakladıkları bilgilere göre internet tabanlı sunucular ve dahili sunucular olarak iki gruba ayrılmaktadırlar. Eşsiz bir yapıya sahip olsalar da veri merkezleri genel anlamıyla basit bir çalışma prensibine sahiptirler. İnternet tabanlı veri merkezleri daha az uygulamayı desteklerler, tarayıcı tabanlı çalıştıkları için genel olarak kullanıcıları bilinmemektedir.

 Dahili veri merkezleri bir diğer adıyla kurumsal veri merkezleri bir kurum yada kuruluşa hizmet vermektedirler. İnternet tabanlı veri merkezlerine göre daha az kullanıcıya hizmet vermelerine rağmen daha çok uygulamayı içerisinde barındırır ve hızlı bir erişim sağlar. Dahili veri merkezlerinde kullanıcıların hangi işlemleri yaptığı tek tek kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede kurumların verileri güvende olmaktadır.


 Veri merkezlerinin kullanım amaçları

 Veri merkezleri özellikle devlet kurumları ve telekomünikasyon firmaları tarafından kullanılmaktadır. Devlet kurumları tarafından yapılan tüm işlemler kendilerine ait özel veri bankalarında saklanmakta ver her saniye yapılan işlemlerde anlık olarak olarak veri bankasına kaydedilmektedir.

 Kurumsal veri saklama merkezlerinde kurumların e postaları, dosya paylaşımları, müşteri ilişkileri yönetimi, verimlilik projeleri, kurumsal kaynakların planlanması, büyük veriler, yapay zeka uygulamaları, makine öğrenimi ile iletişim ve diğer kurumlar ile yapılan işbirliği uygulamaları saklanmaktadır.

 Finansal kuruluşlar, güvenlik kuruluşları, eğitim kurumları gibi kuruluşların veri bankası bulundurmaması halinde verilerini koruyamamalarına, verilerine hızlı erişemeyecekleri için işlemlerin yavaş ilerlemesine neden olmaktadır. Bu nedenle tüm büyük kurumlar kendilerine özel veri bankaları bulundurmak zorundadır.