Web geliştirme üzerine üç farklı alanda çalışan programcı türü vardır. Bu programcı türlerini back-end geliştiriciler, front-end geliştiriciler ve her ikisini de yapan full-stack geliştiriciler olarak sıralayabiliriz. Bu yazıda back-end ve back-end geliştiriciler üzerinde duracağız.


 Peki Nedir Bu Backend?

 Adından da anlayabileceğiniz gibi biz kullanıcıların görmediği çekirdek yazılım kısmına back-end adı verilir. Genellikle bir sunucu, bir veri tabanı ve bir uygulamadan oluşur. Herhangi bir web sitesinde bir işlem yaptığımızda biz o web sitesinin front-end kısmı ile etkileşime girmiş oluruz. Fakat tüm bu işlemler sırasında back-end kısmında oldukça karmaşık bir mimari çalışmaktadır. Bu mimariyi kodlayan yazılımcı ise back-end developer yani back-end geliştirici olarak adlandırılır. Back-end altyapısında genel olarak PHP ve ASP.net , veritabanı mimarisi için de MYSQL ve MSSQL dilleri kullanılır. Mimaride kullanılan bu dilleri ile bir admin kanalı vasıtası ile statik olan web sitesi alanını dinamik olarak yönetebilmek mümkündür.


 Back-end Developerların Görevleri Nelerdir?

 Web sitesini bir çeşit binaya benzetirsek back-end developerlar evin binasını inşa eden kişilerdir. Onlar olmadan bir yapı oluşturulamaz. Bu nedenle back-end developerlara oldukça büyük bir iş ve sorumluluk düşmektedir. Backend kısmının bir sunucu, bir veri tabanı ve bir uygulamadan oluştuğunu söylemiştik. İşte back-end developerların görevi bu yapının bir arada ve uyum içinde çalışmasını sağlamak ve denetlemektir. Server, uygulama ve veri tabanının bir arada çalışması için Ruby, PHP, Pyton gibi diller ile uygulamayı geliştirirler. Daha sonra da Oracle, MySQL, SQL Server gibi araçları kullanarak veriyi bulup kaydeder veya değiştirir ve servis eder. Back-end developerların CakePHP, Zend, Symfony gibi platformları kullanma becerisine sahip olmaları ve CVN, Git, CVS gibi sürüm kontrol programlarında deneyimli olmaları beklenir. Ayrıca Linux kullanmak back-end developerlar için önemli bir artıdır.


 Back-end Developer Nasıl Olunur?

 Bir Programlama Dili Öğrenin: Developer olmak büyük bir çaba, sabır ve zaman gerektirir. Bu işteki kimse bir gecede bütün programlama dillerini öğrenmedi. Bu neden ile hangi programlama dillerini öğrenmek istediğinizi belirleyin ve kendinize bir çizelge oluşturun. İsterseniz aynı anda birden fazla programlama dili öğrenebilirsiniz fakat ilk önce programlamanın temellerini oturtmuş olmanız gerekir. Bu işte son zamanlarda PHP, Python, Ruby ve JavaScript dilleri aranmaktadır.

 Algoritmalar ve Veri Tabanları Hakkında Bilgi Edinin: Üniversite eğitimini bilgisayar üzerine almamış insanların çoğu bu kısmı atlar ve öğrenme konusunda büyük sıkıntılar yaşarlar. Bu konular hakkında derinlemesine olmasa da en azından temel bir bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bunlar bilgisayar mühendisliğinin temel dersleridir.

 Veritabanı Temellerini Öğrenin: Veritabanı özgeçmişinize eklemeniz gereken bir sistemdir. Bugün neredeyse her uygulamanın arka planında çalışan bir depolama alanı vardır. Bu nedenle veritabanı hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir.

 Frameworkleri Öğrenin: Bilgi sahibi olduğunuz programlama diline bağlı olarak en az bir framework öğrenmeniz gerekmektedir. Çoğu framework aynı MVC prensibini izler. Frameworkleri kullanmak yazmanız gereken kod satır sayısını azaltır. Böylece daha verimli olur ve işinize daha kolay adapte olursunuz.

 Bol Bol Pratik Yapın: Hayatta her şeyde olduğu gibi burada da bol bol pratik yapmanız gerekmektedir. Kendi küçük proje ve algoritmalarınızı oluşturun ve onlar üzerine çalışın. Sizi en çok geliştirecek olan adım bu adımdır.