Hepimiz her gün interneti kullanıyoruz. İster sosyal medyada dolaşmak için olsun ister işimiz gereği olsun sürekli internet ile iç içe yaşıyoruz. Peki biz dijital dünya ile etkileşimde iken gerçekten güvende miyiz? Yoksa kendimizi tamamen kötü niyetli insanların saldırısına açık bir halde mi bırakıyoruz. Her yıl milyonlarca insan bu kötü niyetli insanların saldırısına uğruyor. Bu dijital saldırıların en büyüğü ise DDoS saldırılarıdır.


 Peki, DDoS Nedir?

 DDoS ( Distrubuted Denial of Service ) basit bir şekilde anlatmak gerekirse web siteleri, e-posta sistemleri ve online ödeme sistemleri gibi önemli sistemlerin karşılayabileceğinden fazla yoğunluğa maruz bırakılması ile sitelere erişimin çok zor hatta imkansız hale getirilmesidir. DDoS saldırılarındaki amaç sitelerden bilgi sızdırmak veya para kazanmak değil karşıdaki kişiye zarar vermektir.


 DDoS Belirtileri Nelerdir?

 DDoS saldırılarının en belirgin özelliklerinden birisi web sitelerine aşırı yavaş erişilmesi hatta ilgili siteye erişimin sağlanamamasıdır. Diğer önemli belirti ise aşırı network kullanımıdır. Ayrıca UDP,SYN ve GET/POST nedenli veri yüklemelerinde yığılma da DDoS belirtileri arasında yer almaktadır.


 DDoS Saldırı Türleri Nelerdir?

 Dünya genelinde bilinen 6 tane DDoS saldırı türü vardır ;

Volume Based DDoS ( Hacim Odaklı Saldırı ): Dünyada en yaygın olarak kullanılan DDoS saldırı türüdür. Sunuculardaki bant genişliği hizmetini anlık olarak şişirmeye yarar.

Protocol Based DDoS ( Protokol Odaklı Saldırı ): OSI ( Open SystemsInterconnections ) bünyesinde yer alan 3 ve 4 numaralı katmanlarda yer alan açıklar kullanılır. Tehlikeli ve kilitleyen bir saldırı türüdür.

Application LayerDDoS ( Uygulama Katmanlı Saldırılar ): Sunucu içinde yer alan sistemlerdeki GET ve POST özelliği taşıyan formları kullanarak saldırı yapılır.

SYN FloodDDoS: En tehlikeli saldırı modellerinden birisidir. Sunucu kanadındaki TCP kaynak paketlerini kullanılamaz hale getirir.

UDP FloodDDoS: Sunucu kanadında yer alan portları kilitlemek için kullanılan saldırı tipidir.

PingFlood: Binlerce hatta milyonlarca IP tarafından sunucu kanadına ping atılması sonucu ortaya çıkan saldırı tipidir.


 DDoS Saldırılarından Nasıl Korunur?

 Ne yazık ki, DDoS saldırılarına karşı koruma sağlamanın kesin olan bir yolu yoktur. Ancak hedef olma ihtimalini azaltacak ve saldırıların etkisini azaltacak bazı güvenlik yöntemleri vardır. Çoğu zararlı etkide olduğu gibi DDoS saldırılarında da en önemli koruma yöntemi erken önlem almaktır. Ancak sisteminize DDoS saldırısı olup olmadığını anlamak doğru teknoloji ve bu konuda uzmanlık gerektirir.

 Şirket kuruluşları açısından ise çalışan network altyapısının üst düzey olması ve bu sistem üzerinde çalışan personelin TCP/IP bilgisinin üst düzey olması gerekmektedir. Bunlar haricinde DDoS saldırılarından kaçınma yöntemleri vardır.  Gerekli tüm ayarları nasıl yapabileceğinizi bilmiyor musunuz? Hiç önemli değil, website güvenliği sayfamızı inceleyerek bizlere ulaşabilirsiniz.


 Router Düzeyinde Koruma

 Hedef sisteme gönderilen paketlerin ilk durağı routerlerdir. Diğer sistemlere iletilmeleri daha sonra gerçekleşir. Routerlar üzerinde yapılacak bazı ayarlar ile saldırı esnasında gelecek olan paketlere dair bazı özellikleri belirlenebilirse DDoS saldırıları engellenebilir veya saldırıların etkisi azaltılabilir.


 Güvenlik Duvarı Düzeyinde Koruma

 Alınabilecek bir diğer güvenlik önlemi ise güvenlik duvarı düzeyinde korumadır. Bu işlem için ilgili cihazda rate limiting özelliği olması gerekir. Eğer cihazda bu özellik varsa rate limiting ile maksimum paket sayısı belirlenip bu değeri aşan IP'ler engellenebilir. Bu sayede DDostan bir nebze korunmak mümkündür.