Günümüzde internet artık hayatın her alanına girmiş durumdadır. Hizmet, satış, bilgilendirme gibi pek çok konuda internet sitelerinden destek alınmaktadır. Bu durumda sitelerin işlerliği ve kalitesi de önem kazanmaktadır. Web tasarım, son kullanıcılar için bilgilendirme aracıdır denebilir.  Kullanıcılar, web tarayıcısı ile internet yoluyla, web sitelerine erişirler. 

 Web tasarım ise HTML dilinde profesyonel olan kişiler tarafından yapılır. Bunu yapan kişilerde web tasarımcısı olarak adlandırılmaktadır. Web tasarım sırasında bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Bunlar kullanılacak renkler, yazı tipleri, içerik, grafik, düzen, uyumluluk, teknoloji gibi pek çok faktörü kapsayacaktır.


 Web Tasarım Ögeleri

 Web tasarımın ögeleri denince, akla ilk gelen faktör site tasarımı diye düşünülmektedir. Ancak öncelik sitenin düzgün çalışmasıdır ve bunun için hedefe uygun bir işaret dili kullanılmalıdır. İşaret dili olarak HTML ifadesi kullanılsa da bundan çok daha fazlasını ifade eder. Web sayfasının oluşum aşamasında işaret dili ile kodlama yapılır.

 Bu kodlama Google Chrome gibi tarayıcılar tarafından ziyaretçilerin erişebileceği bir sisteme dönüştürülür. Yani kodlamalar, görsele çevrilmiş olur. İşaret dili olarak bilinen sistem, fotoğraf, yazı ve diğer verilerin web sitesindeki konumlandırılmasını belirler. Amaç web sitesindeki yazılı ve görsel verilerin problemsiz bir şekilde, web sayfasında görüntülenmesidir. Web sayfası için en temel yapıdır.


 HTML Nedir?

 İşaretleme dili sayesinde web sitesi oluşturulurken, bilgisayara artı bir program yüklemek gerekmez. Böylece kodlama işlemi daha pratik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. İşaretleme dilinin tasarlandığı HTML dosyaları html, htm uzantısı şeklinde saklanır. Çalışan bir  sistem oluşturmak için işaretleme dili yeterli değildir. İşaretleme dilinin doğru çalışabilmesi, kodlamayı doğru analiz eden bir programla  olabilir.

 İşaretleme dili yapabilmek için çok ileri düzey bir bilgisayara veya ekran kartına ihtiyaç yoktur. Ama belli oranda kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Teknoloji bu konuda destek verecektir ama yine de çok kolay bir konu değildir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da konunun uzmanları çok hızlı sonuçlar çıkarmaktadır.

 

 HTML Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 İşaretleme dilinde web sitesinin problemsiz bir şekilde çalışması en önemli kriterdir. Site dışı ve içi bağlantılar önemlidir. Site dışı bağlantı demek, sitenin önemli bir nokta olan sosyal mecralar ile iletişim kurabilmesidir. Web sayfasında amaç, sitenin çok fazla kişiye ve sorunsuz ulaşabiliyor olmasıdır.

 Teknoloji göz önüne alındığında herkes bu ağları kullanmaktadır. Html dili dendiğinde video, yazılar, resimler veya grafikler gibi noktaları sayfa içerisine yerleştirme işlemidir. Burada amaç, arama motorlarına sayfa ile ilgili bilgi ulaştırmak ve sayfaların web tarayıcılarında sorunsuz olarak görünmesini sağlamaktır.