Bulut bilişim sistemleri artık günümüzün en değerli sistemi olarak ifade edilmektedir. Bulut sunucu, internet sitelerinin kesintisiz ve daha güvenli çalışmasını en üste çıkarmak için, birden fazla sunucunun birleşiminden oluşan ve bulut olarak adlandırılan bir yapıdır. Ayrıca diğer kullanım alanları olarak bulut bilişimi ana hatlarıyla ifade etmek gerekirse, cihazlara indirilmeksizin internet ortamında varlığını sürdürebilen ve kullanıcılar arasında paylaştırılabilir kaynaklar sunan bir yapıdır. Bu yapının neden bu kadar değerli olduğu sorusuna gelince, en büyük bulut bilişim firmalarına bir göz atmak yeterli olacaktır. Bunlardan en önde amazon web servisleridir. Amazon, dünyanın en büyük bulut bilişim sistemini elinde tutan bir firma olarak sektörde yerini almakta ve geniş ve kapsamlı bir varlık göstermektedir. Nasıl yapıldığı hakkında kafanızda soru işaretleri yaratan herhangi bir servisin amazon üzerinde kolaylaştırıcı bir servisini bulmak kuvvetle muhtemeldir.


 En Büyük Bulut Bilişim Servisleri

 Google cloud da bu büyük kapasiteli yapılardan biridir. Elbette Microsoft'un da böyle bir devler liginde olduğunu tahmin etmek kimse için zor olmayacaktır. Bunların yanında yine adı sıkça duyulmakta olan Alibaba da bulut bilişim alanında Çin'in en büyük şirketi olmasının yanı sıra dünyanın da en büyük firmalarından biridir.


 Bulut Bilişim ile Neler Yapılabilir

 Bilgisayar üzerinden yapmış olduğunuz son faaliyetlerinizi aklınıza getirecek olursanız, bu sistemlerin ne işe yaradığına dair daha açıklayıcı bir şeyler söyleyebiliriz. Sosyal medyanın böylesine aktif ve sürekli olarak kullanıldığı bir çağda yalnızca telefonlardan değil, elimizde olan her türlü monitörden sosyal medya hesaplarımıza erişim sağlamak arzusunda oluyoruz. Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya araçlarına bilgisayarımızdan giriş yapabilmek için bilgisayarımıza bir uygulama indirmek durumunda kalmıyoruz. İşin aslı, telefonlarda da böyle bir mecburiyet söz konusu değil. Fakat kullanıcılar, bir kullanıcı davranışı analizi olarak gösterildiği kadarıyla telefonlarına uygulamaları indirmek ve el altında tutmayı tercih ediyorlar. Şirketler de bu kullanıcı davranışını pekiştirmek adına ciddi teşvik etme hamleleri yapıyorlar.


 Bulut Bilişimin İmkanları

 Söz gelimi, sizler bir yandan herhangi bir uygulamaya girmiş orada gezinirken, bulut sunucu arka planda birçok işlem yapmaya ve size dönütler vermeye devam etmektedir. Örneğin Amazon size bir öneride bulunabilir ya da sizlere anlık bildirim gönderebilir. Web tarayıcısına girerek üç boyutlu bir oyun oynamaya kalktığınızda da bunu bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmıyorsunuz. İşte hiçbir indirmeye gerek bırakmaksızın sizlere bu hizmetin sunulabilmesi için bu işlemlerin bir yerde bir şekilde yapılıyor olması gerekiyor. Eskiye baktığınızda böyle bir durumda ekran kartının ısındığını görürdünüz. Şimdi ise artık hem ekranınıza bir şeyler yansıtmaya, herhangi bir monitörden çeşitli görseller, oyunlar oynatmaya devam ederken, ekran kartınızda bir ısınma meydana gelmiyor. Çünkü siz bunları kendi ekranınızda oynatsanız da, ekran kartını bulut sunucu üzerinden kullanıyor oluyorsunuz.


 Uygulama Üreticileri İçin Bulut Bilişimin Nimetleri

 İster web üzerinden, ister android ile isterse bir başka yolla herhangi bir uygulama geliştiricisine, bulut bilişim birçok gelişim kanalı sunar. Örneğin uygulamaların giriş çıkış yapma seçenekleri bu yolla oluşturulabilir. Kullanıcıların ne yaptığı analiz edilebilir ya da yazdıkları yazılar, mesajlar uygulama geliştiricinin veri tabanına eklenerek başka kullanıcılarla paylaşılabilir. Bütün bu verilerin korunmasını sağlayacak bir güvenlik hizmeti alınabilir. Web sitesi hazırlanabilir ve daha da güzeli, bir kullanıcının siteyi ziyaret etmesiyle aktif hale gelen çeşitli fonksiyonlar kullanılabilir.