Crenw Blog

CAPTCHA Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

 CAPTCHA, bilgisayarların insanlardan ayırt edilebildiği "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" ifadesinin kısaltmasıdır. En popüler sürüm, harfleri ve sayıları çarpıtır ve kullanıcılardan bu karakterleri yo..

27/10/2021

Güvenli Bilgi Depolama

 İş hayatı olsun özel hayat olsun internet ve cihazların içerisinde herkesin artık binlerce önemli bilgisi mevcut.  Öyle ki özellikle kurumsal iş hayatında firmaların tasarladıkları proje taslakları, müşteri portföy bilgileri ve finansal bi..

04/08/2021

HTTP Ve HTTPS Nedir?

 Güvenli giriş katmanı denilen SSL, genellikle internet alışveriş sitelerinde karşılaşılan bir algoritmadır. SSL(Secure Socket Layer), kişisel güvenlik ve gizlilik sağlayabilme özelliğiyle network üzerinden yapılan bilgi transferini güvenli(şifr..

25/07/2021

Exploit Nedir ve Neden Kullanılır?

 Bilgisayar yazılım sistemleri çok geniş şekillere sahip olmaktadır. Bunların arasındaki exploit kelime manası olarak yararlanmak, istifade etmek gibi anlamlara gelmektedir. Teknoloji ortamında ise bilgisayar, yazılım, program veya dij..

19/05/2021

Web Siteniz SSL İle Güvende Mi?

 İnternetin gelişi sayısız yenilikler getirdi ve getirmeye devam ediyor. İşletmeler, kişiler ve markalar tanıtımlarını yapabilmek, işlerini yükseltebilmek için mutlaka bir web sitesi kuruyor. Ancak web siteleri şirketlerin evi gibidir. Bu durumd..

16/04/2021

Brute Force Saldırısı Nedir?

 E-ticaret sitelerinde yada küçük işletmelerin web sitelerinde bulunan kullanıcı girişleri yaygınlaşmıştır. Bu yöntemde kullanıcı bilgilerini sisteme girmesi gerekmektedir. Paylaşılan bütün verilerde kredi kartı bilgilerinden eposta bilgilerine ..

31/03/2021

Firewall Nedir?

 İnternete bağlı olan her cihaz virüs gibi zararlı yazılımlar ve siber korsanlar tarafından tehdit altındadır. Kullanıcıların bu tehdit ve saldırılardan korunmasının belirli yolları vardır. Bu korunma yollarının başında  ve antivi..

27/03/2021

SQL Açığı Nedir?

 Bir çok insan ticaret yapmak için artık interneti bir aracı olarak kullanmaktadır. Virüsün de yayıldığı günümüzde evden internet üzerinden çalışmak daha güvenli hale geldi. Ticaret yapan kesim ise bu işi siteler açarak üzerinden sanal ağda sür..

21/12/2020

Ssl Nedir?

 SSL' in Türkçe karşılığı "Güvenli Giriş Katmanı" olarak bilinir. Bu sertifika sitenize giren kullanıcıların bilgilerini korumak için kullanılan bir sertifikadır. Bu şekilde sitenizdeki insanların bilgileri güvende tutulur. Artık SSL ser..

20/11/2020

DDoS, İnternet Güvenliğinin Korkulu Rüyası

 Hepimiz her gün interneti kullanıyoruz. İster sosyal medyada dolaşmak için olsun ister işimiz gereği olsun sürekli internet ile iç içe yaşıyoruz. Peki biz dijital dünya ile etkileşimde iken gerçekten güvende miyiz? Yoksa kendimizi tamamen kö..

17/11/2020
Yukarı