Tarayıcı ile sunucu arasında ki verilerin güvenliğini sağlayan wildcard ssl 2018 yılından bu yana dünya çapında kullanılması için önerilmektedir. Güvenlik amacı ile yaratılan bu sertifika ile sanal suçların önlenmesinde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bütün web sitelerinin kullanması için önerilen bu sertifika ile internet kullanıcılarının bilgilerinin güvende kalması sağlanmaktadır.

Bunun sebebi ise sanal suçlar işleyen kişilerin SSL sertifikası bulunan web sitelerinin şifrelerini çözmek için son derece zorlanmalarıdır. Bu özelliği nedeni ile de dolandırıcılık amacıyla açılmış olan sitelerde SSL sertifikaları yer almamaktadır. Diğer bir deyişle eğer bir web sitesinin SSL sertifikası bulunuyorsa o zaman o site SSL sertifikası olan bir siteye göre daha güvenilir bir web sitesidir.

Wildcard SSL sertifikası ile hizmet veren web siteleri, kullanıcıların kişisel bilgilerini tam anlamı ile koruma altına almıştır. Bu sitelerde ad ve soyad gibi kişisel bilgiler görüntülenmez bunun yerine bu alanlar * işareti ile şifrelenir.

Wildcard SSL sertifikaları özellikle büyük ve orta ölçekli işletmelerin e-ticaret sitelerindeki güvenliklerini sağlamak için en uygun yöntemlerden birisi olmaktadır. Bunun sebebi ise sağladıkları bu yüksek güvenlik önlemini daha az maliyetlerle sahip olmalarıdır.

Tamamen güvenli bir internet deneyimi sunan Wildcard SSL sertifikaları aynı zamanda zamandan da tasarruf sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü bütün güvenlik özelliklerini bir arada bulundurur.


Wildcard SSL Neden Tercih Edilir?

SSL sertifikasının bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinin başında kullanışlı olması bulunmaktadır. Çünkü sadece sertifikaya sahip olarak gelişmiş bir güvenlik önlemine de sahip olunmaktadır. Bu durumda web sitesi sahiplerinin birden fazla sertifika ile uğraşmalarının önüne geçerek hem zaman hem de maliyet açısından fayda sağlamaktadır. Daha az maliyetle daha çok özellik sahibi olmak için idealdir.

Wildcard SSL sertifikasının kullanılmasının bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden bir diğeri ise kötü amaçlı yazılımlardan ve dolandırıcılardan koruma sağlamasıdır. Çünkü kötü niyetli insanlar SSL sertifikası bulunan siteleri hiçbir zaman tercih etmemektedirler. Bu sitelerin şifrelerinin kırılması son derece zor olduğu için dolandırıcılar çok daha kolay kırılabilen siteleri tercih etmektedirler. Bu sayede site kullanıcıların bilgileri güvenlik altına alınmış olur.


Wildcard SSL Türleri Nelerdir?

Wildcard SSL sertifikalarında iki farklı özellik çeşidi bulunmaktadır. Bu alternatiflerden ilki Domain Validation adını almaktadır. Site sahiplerinin anlık olarak alabilecekleri bu sertifikaların alımları da son derece kolay olmaktadır. Satın alma işleminden birkaç dakika sonra teslim edilmektedir.

Wildcard SSL sertifika alternatiflerinden bir diğeri ise Business Validation olarak adlandırılan türüdür. Büyük ya da küçük oldukları fark etmeksizin bütün işletmeler için uygun olan bu alternatif sadece yasal olarak kaydı bulunan işletmeler tarafından satın alınabilmektedir.


Wildcard SSL Sertifikasının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Wildcard SSL sertifikalarının tüm dünyada ki web sitelerine tavsiye edilmesinin altında yatan temel sebep sağladığı avantajlar olmaktadır. Bu avantajlardan ilki web sitelerinde bulunan tüm alt alanların tek bir SSL sertifikası ile kullanıma izin vermesidir. Diğer bir deyişle açılan her alt alan için ayrı ayrı SSL sertifikası alınmasına gerek bulunmamaktadır. Eğer bir SSL sertifikası varsa o zaman web sitesi sahipleri istedikleri kadar alt alan açabilirler.

Wildcard SSL sertifikasının bir diğer avantajı ise yüksek verimliliğinin bulunmasıdır. Bu sertifika ile sunucular kolaylıkla yönetilmektedir.

Wildcard SSL sertifikasının sunduğu bir diğer avantaj ise diğer SSL sertifikalarına oranla çok daha düşük bir maliyete sahip olmasıdır. Özellikle diğer SSL sertifikalarına göre maliyetlerinin son derece uygun olması işletmelerinin maliyet kontrollerine yardımcı olmaktadır.