Crenw Blog

İp Adresi Nedir?

 İp adresi internet çağının gelişi ile beraber en çok kullanılan terimlerden biridir. İnternet Protocol Adress'in kısaltması olan ip adresi adından da anlaşıldığı üzere internete bağlanma esnasında cihazın uyguladığı protokoller bütünü..

11/07/2021

Raid Türleri Nelerdir?

Depolama birimleri ve depolama birimlerinde yer alan, tutulan veriler özellikle şirketler ve serverlar için çok önemlidir. Dolayısı ile özellikle depolama biriminde yaşanan çeşitli teknik arızalar ve hatalardan kaynaklı veri kaybı çok sık karşılaşıla..

06/07/2021

Wordpress Kurulum Ve Kullanımı

 Wordpress, herkesin kendi web sitesini kurabilmesine izin veren bir sistem olarak çalışmaktadır. Kapsamlı bir teknik donanım bilgisine ihtiyaç duymadan kurulabilecek içerik oluşturabilme sitesidir. Bünyesinde pek çok özellikler barındıran siste..

26/06/2021

SSD Nedir? SSD Ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Teknolojinin gelişimiyle birlikte elektronik ve dijital ürünlerin vazgeçilmez bir hale gelmesi sonrasında bu ürünlerin boyutlarının küçülerek elde taşınabilen kompakt ve kolay taşınabilir hale gelmiştir. Geçmişte bir oda büyüklüğünde olan bilgi..

20/06/2021

E-Ticaret Nedir?

 İnternet ortamının belli bir siteme dayalı olarak gerçek olan ürünleri veya sanaldaki ürünleri satması ve bunun karşılığında para kazanması işlemine e-ticaret adı verilir. Genel olarak tanımlamak gerekirse e ticaret elektronik alanda gerçekleşt..

12/04/2021

Sunucu Barındırma Hizmeti

 Özel sektöre ait sunucuları ve ağ ekipmanlarını üçüncü taraf bir veri merkezinde barındırma hizmetidir. Bu iki terim, birbirlerinin karşılıklı iki dilde ifade edilmesidir. Sunucuların bir odada veya bir kuruluşun kendi iş altyapısının bir ..

08/04/2021

Proxy Nedir?

 Proxy en basit tanımıyla kullanıcının internette gizliliğini sağlamaya çalışan ve internet üzerinden gelebilecek zararlardan kullanıcıyı korumaya çalışan bir araçtır. Proxy, internette gizliliği maksimum seviyeye çıkararak kullanıcıyı kimlik hı..

15/03/2021

Fiber İnternet Dünyası

 Günümüzde optik sanayi, endüstriyel, tıbbi, yayıncılık, iletişim ve askeri uygulamalar dahil olmak üzere bir dizi farklı endüstride kullanılmaktadır. Çoğu insan bu ibareleri duyunca, birçok internet servis sağlayıcısının sunmuş olduğu internet ..

02/03/2021

Arama Motoru Nedir?

 Günlük yaşamda aklına bir soru takılan ya da bir konu hakkındaki bazı şeyleri merak edenlerin başvurduğu ilk yol herhangi bir araçla arama motoruna erişim yolunu kullanmaktır. Bu durum artık o kadar klişeleşmiştir ki bilen birine sormaktansa in..

22/02/2021

Sunucu Sanallaştırma Nedir Ve Yöntemleri Nelerdir?

 Sunucu sanallaştırma İngilizce adıyla Server Virtualization olarak bilinmektedir. Sunucu sanallaştırmanın genel manada tanımı, çok fazla sayıda fiziksel sunucuların sanallaştırma işlemine tabi olarak minimum derecede az fiziksel sunucu ile çalı..

09/02/2021
Yukarı