Crenw Blog

NFC Teknolojisi Nedir?

 NFC teknolojisi, verilerin temassız bir alışverişte aktarılmasını sağlayan bir teknolojidir. NFC kısaltması yakın alan İletişimi anlamına gelir; bu, bu tür veri iletiminin yalnızca birkaç santimetrelik bir mesafede gerçekleşebileceği anlamına g..

04/11/2021

VMware Nedir, Ne İşe Yarar?

 Basitçe söylemek gerekirse, VMware sanallaştırma yazılımı geliştirmektedir. Sanallaştırma yazılımı, tek bir bilgisayarın donanım öğelerinin (işlemciler, bellek, depolama ve daha fazlası) yaygın olarak sanal makineler olarak adlandırılan birden ..

22/10/2021

XAMPP Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 XAMPP, özgür yazılımların bir derlemesidir ve XAMPP bu programların çok basit bir şekilde kurulmasını sağlayan X (çoklu platform),  Apache, Mysql, Php ve Perl dağıtımıdır. XAMPP kullanım çeşitliği yaratmak için çeşitli işletim sistemlerine..

11/10/2021

Overclock Nedir?

 Bilgisayar içerisindeki ayarların değiştirilerek asıl hızının üstünde bir hız kazanmasına overclock uygulaması adı verilir. Var olan asıl hızdan üstte bir hıza ulaşması bilgisayar kullanıcıları için bulunmaz bir fırsat istifadesidir. Uygulama g..

20/09/2021

Sanal Gerçeklik

 Hayatımızdaki durumların ve hayalin bir çeşit teknoloji kullanımıyla birleştirilmesi ve yeni bir ortamın oluşturulmasına sanal gerçeklik denir. 3D ortamlar görüntünün yanı sıra duyma, hareket gibi başka duyulardan da yararlanır. Bunun için..

10/08/2021

İp Adresi Nedir?

 İp adresi internet çağının gelişi ile beraber en çok kullanılan terimlerden biridir. İnternet Protocol Adress'in kısaltması olan ip adresi adından da anlaşıldığı üzere internete bağlanma esnasında cihazın uyguladığı protokoller bütünü..

11/07/2021

Raid Türleri Nelerdir?

Depolama birimleri ve depolama birimlerinde yer alan, tutulan veriler özellikle şirketler ve serverlar için çok önemlidir. Dolayısı ile özellikle depolama biriminde yaşanan çeşitli teknik arızalar ve hatalardan kaynaklı veri kaybı çok sık karşılaşıla..

06/07/2021

Wordpress Kurulum ve Kullanımı

 Wordpress, herkesin kendi web sitesini kurabilmesine izin veren bir sistem olarak çalışmaktadır. Kapsamlı bir teknik donanım bilgisine ihtiyaç duymadan kurulabilecek içerik oluşturabilme sitesidir. Bünyesinde pek çok özellikler barındıran siste..

26/06/2021

SSD Nedir? SSD Ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Teknolojinin gelişimiyle birlikte elektronik ve dijital ürünlerin vazgeçilmez bir hale gelmesi sonrasında bu ürünlerin boyutlarının küçülerek elde taşınabilen kompakt ve kolay taşınabilir hale gelmiştir. Geçmişte bir oda büyüklüğünde olan bilgi..

20/06/2021

E-Ticaret Nedir?

 İnternet ortamının belli bir siteme dayalı olarak gerçek olan ürünleri veya sanaldaki ürünleri satması ve bunun karşılığında para kazanması işlemine e-ticaret adı verilir. Genel olarak tanımlamak gerekirse e ticaret elektronik alanda gerçekleşt..

12/04/2021
Yukarı