Günümüzde optik sanayi, endüstriyel, tıbbi, yayıncılık, iletişim ve askeri uygulamalar dahil olmak üzere bir dizi farklı endüstride kullanılmaktadır. Çoğu insan bu ibareleri duyunca, birçok internet servis sağlayıcısının sunmuş olduğu internet seçeneklerinden birini ivedilikle akıllarına getirirler.

 Bu terim anlam olarak; verilerin ya da dataların, tamamen veya kısmen optik kablolarla taşınması için kullanılan bir internet bağlantısı anlamına gelir. İnternet uygulamaları için, daha büyük koruyucu kablonun içindeki ince cam telleri ifade eder. Optik, verileri aktarmak için kullanılan ışık sinyallerine referans veren bir teknolojik terimdir.


 DSL Nedir?

 Telefon hatları üzerinden sağlanan bir internet bağlantısıdır. Ancak orijinal olarak çevirmeli kablo bağlantıları için kullanılanlar değildir bunlar. Bu telefon hatları bakır tellerden yapılmıştır. Bakır kablo olağanüstü bir sinyal iletkeni olsa da, veri DSL internet hatları ve kablolu internet üzerinden fiber optik hatlar kadar hızlı seyahat edemez.


 Fiber Optik Ağlar DSL'e Göre Ne Kadar Daha Hızlıdır?

 Fiber optik hatlar, bir insan saçının çapı kadardır. DSL için yaklaşık 6 Mbps'ye kıyasla saniyede 1 gigabit (Gbps) veya saniyede 1000 megabit (Mbps) sunabilir. DSL ve uydu internet güvenilir bir internet kaynağı olabilirken, veri hızı ve daha hızlı internet hızı söz konusu olduğunda optiklerle kıyaslanamaz bile.


 Tüm Bu Fiber Optik İnternet Hızıyla Ne Yapabilirim?

 Asıl soru, ne yapamazsın?

1-Fiber ağ internet hızı, en sevilen şeyleri çevrimiçi olarak minimum gecikmeyle veya hiç gecikmesiz yapılmasına olanak tanır.

2- Videolar ve müzik için yüksek indirme hızları ve yükleme hızlarının yanı sıra, film, televizyon şovu, spor ve daha fazlasını olağanca hızla izlemeyi sağlar.

3- Birden çok oyuncuyla çevrimiçi oyun bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi birden fazla cihazı internete bağlayarak ve hepsini aynı anda kullanarak mümkün olur.

4- İnternet'e göz atıp büyük veri e-postaları ve mesajları gönderip ve bunun yanı sıra, bir sürü E-Kitaplar ve sesli kitapları indirmeye olanak verir.


 Fiber İnternet Bağlantıları Hakkında Asıl Gerçekler Nelerdir?

1-Diğer bağlantı türlerine göre fiber internet en hızlı konumdayken aynı zamanda, daha az enerji kullanır.

2- Bu da onu diğerlerine kıyasla çevre dostu yapar.

3-Tek bir hatta kaydedilen, en hızlı internet hızı saniyede 43 tera bittir. Bu da optik kabloların aslında, nanoteknoloji malzemesi düzeyinde olan elyaf, oksijenden sonra en çok bulunan ikinci element olan silikon dioksitten yapıldığını gösterir.

4-Fiber optikler ışığı kullanır. Bu da kablolardan elektrik sinyallerinin iletkenliğinin başarısızlığı hakkında derinlemesine bilgi verir bize.

5-Fiber, gelecekteki teknolojiler için neredeyse sınırsız olanaklar sunarak gelişmeye, son süratle devam etmektedir.


 Fiber Optik İnternet Servis İletimleri

 Fiber optik teknolojisi vasıtasıyla bir kıvılcım ulaştırılmaya çalışıldığında, bu kıvılcım hali ile binary yapıda data ulaştıran vurumlar yapısı eşliğinde gönderim sağlanmış olur. Bu gönderim teknolojisi aslında bilinenler doğrultusunda gerekenleri meydana getiren şifreleme halinin ta kendisidir. Bu ikili kod (binary sistemi), bitlerden oluşur ve bayt adı verilen 8 bitlik modellerde düzenlenir.

 Bu ışık darbeleri kilometreler boyunca mesafe kat edebilir tabi ki ve optik teknoloji yapıları dahilinde ve eklentileri sayesinde daha sağlam şekle sokulmuş olunur. Böylece yol boyunca hiçbir veri kaybolmaz. Bu ışık vurumları gidecekleri doğrultuya vardıklarında, optik network iskeleti, ışık vurumlarını kıvılcımsal ethernet yapısına dönüştürür.