Kontrol paneli ile birçok teknik becerilere sahip olarak yoğunlaşan sunucuların basit ara yüzleri ile kolay bir şekilde evrilerek yönetilen bir süreçtir. Kontrol panelinde aynı özelliklere sahip olan ve uzun zaman piyasada popüler panel olan çözümler plesk'in ya da cpanel'in 2019'da fiyatlarını yükseltmesi büyük bir kitlenin uygun fiyatlı olan bazı alternatifleri aramasına zemin hazırlandı.


 CyberPanel Ve Hosting Paneli

 CyberPanel ilk çıktığı zaman hosting şirketlerinde tasarlanan ve normal olan kullanıcılar tarafından gerekli görülmeyen birçok kontrol panelleri mevcut olduğu için sunucuların kaynaklarını tüketen ve eleştirilen süreçte iyi bir şekil anılmıştır. Süreç bazı kontrol panellerine göre görünürlüklerini web hosting dünyası olarak arttırma sürecine yöneltmiştir. Cpanel alternatiflerin kolay şekilde birbirinden ayrılmasının nedeni ücretinin olmaması ve hızlarıyla kullanıcıları ikna etmesi imkanı olmuştur.


 CyberPanel Özellikleri Nelerdir?

1) Ücretsiz olması, hızı, güvenli ve güvenilir olmasıyla dikkat odağı halindedir.

2) Web sunucusunda açık kaynaklı olan bir sürümde desteğinin openlitespeed olduğu ve bu yönden desteklenen web sitesinde olan barındırmanın ihtiyaç duyulduğu her şeyde yeni olan kontrol paneli şeklinde olmasıdır.

3) Otomatik olan ssl, farklı olan kullanıcı düzeyleri ftp olarak sunucu ve dns sunucusu olan e posta destekli rainloop ya da filemanager yönetimli ve yedeklemede tek tık geri yükleme özelliği olmaktadır. Otomatik olan yedeklemeler bir sunucunun yüksek düzeylerde performansını göstermek için tasarlanan optimizasyonlar ile doludur.

4) Kurulum gereksinimlerinde cyberpanel olan sunucuların barındırdıkları basit kuruluma izin verilerek geliştirilir. Gereksinimlerin çok az olduğu cyberpanelin  web hosting paneli olarak gereksinim gösterdiği özelliklerinde centos 7, python 2.7 ve minimum olarak 1 gb ram gereklidir.


 Hosting Paneli

 Kullanıcılarda kontrol panelinin farklı görülmesi ve buna karşılık sorun oluşması normal olarak görülmüştür. Web sitelerinde kontrol noktası olarak cyberpanel kullanım kolaylığıyla sıkı web sitesi yönetimine ihtiyaç duymaktadır.  Sunulan deneyimlerde yansıtılma önemli faktör içermektedir.

 Minimalist bir arayüz oluşturmada cyberpanel gezinme açsından oldukça basittir. Bir iki tıklama ile aranılan şeyler kolaylıkla bulunabilir. Kurulum sihirbazında cyberpanel çalıştırmak için bir komut yeterli görünür. Kurumsal veya normal bir sürümde yapılması gereken basit olarak sadece gerektiği gibi komutu çalıştırmaktır.


 CyberPanel Kurulumu

 CyberPanel kurulumu diğer paneller gibi oldukça basittir. Tek yapmanız gereken aşağıdaki kurulumu SSH üzerinden çalıştırmaktır. Ardından tüm kurulum başlayacaktır.

 sh <(curl https://cyberpanel.net/install.sh || wget -O - https://cyberpanel.net/install.sh)