Crenw Blog

IIS Nedir ve Nasıl Kurulur?

Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş olan ISS, Internet Information Services’ın kısaltması olmaktadır. Tüm Windows sistemlerinde yer alan ISS kurulu olarak gelmemektedir. Ancak Windows Server işletim sistemi kullanan kişilerde  kurulu olar..

24/12/2022

MX Kaydı Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

MX kaydını bir alan adının bir mail sunucusu ile haberleşmesine olanak tanıyan dns kaydı olarak açıklamak mümkün olmaktadır. Bu sebeple mail adreslerine gelen ve mail adreslerinden giden mailler MX kaydı üzerinden gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda m..

10/07/2022

Linux Hosting Nedir?

Eğer bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız o zaman hosting paketlerini incelemeye başlamışsınızdır demektir. Bu paketler içerisinde incelenmesi önemli olan konuların içerisinde bant genişliği, depolama ve fiyat gibi konular bulunmaktadır. Bu konular..

02/07/2022

Colocation Nedir?

Her geçen gün popülaritesi artan web sitelerinin sunucu ihtiyaçları da artmaktadır. Bu durum web sitelerine ekstra maliyete sebep olmaktadır. Artan sunucu ihtiyaçlarının en az bütçe ile karşılanmasını sağlayan ise colocation olmaktadır.2019 yılında 3..

15/04/2022

SSH Nedir ve Neden Kullanılır?

Network protokollerinden birisi olan SSH farklı network cihazları arasında gerçekleştirilen veri akışlarının güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Network güvenlik protokollerinin olduğu alanlar için tasarlanmış olan SSH, birden faz..

27/03/2022

MsSQL ve MySQL Nedir, Farkları Nelerdir?

Veri saklama ve kullanma süreçlerinin kontrol edilebilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan MsSQL ve MySQL hakkında detaylı bilgilere ve farklarının neler olduğuna bu içerikten ulaşabilirsiniz.Ancak bunun öncesinde SQL nedir sorusunun cevabı ve..

16/03/2022

Windows Hosting Nedir?

Hosting için işletim sistemi konusunda karar verme aşamasında olan kişilerin karşısına çıkacak seçeneklerden birisi de Windows'un sunmuş olduğu hosting hizmeti olmaktadır. Söz konusu hosting planı seçmek olduğunda kesinlikle üzerinde düşünülmesi..

17/01/2022

Uptime Nedir ve Uptime Oranı Nasıl Hesaplanır?

Hosting firmalarının web sitelerinde ya da reklamlarında sıklıkla karşılaştığımız uptime teriminin ne olduğunu merak eden ve bu oranın nasıl hesaplandığı ile ilgili bilgi edinmek isteyen kişiler için rehber niteliğindeki bu yazımızı hazırladık.Uptime..

10/01/2022

Paylaşımlı Hosting Nedir ve Neden Kullanılır?

 İnternet dünyasında var olan her web sitesinin görüntülenebilmesi için bir sunucuda barındırılması gerekmektedir. Bu sayede web sitesine ait olan veriler bir yerde depolanabilir ve gerektiğinde kullanıcıların cihazlarına bu verilerin gönderilme..

28/12/2021

Imunify360 Nedir ve Ne İşe Yarar?

 Imunify360, proaktif kötü amaçlı yazılım araştırma faaliyetlerinin bir parçası olarak, web sunucularındaki kötü amaçlı yazılımları tanımlamak için kullanılır. Imunify360 linux web sunucuları için otomatik de denilebilir. Imunify360, eksik..

16/11/2021
Yukarı