Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş olan ISS, Internet Information Services’ın kısaltması olmaktadır. Tüm Windows sistemlerinde yer alan ISS kurulu olarak gelmemektedir. Ancak Windows Server işletim sistemi kullanan kişilerde web sunucusu kurulu olarak bulunmaktadır. 


ISS Nedir?

ASP.Net tabanlı web sitelerinin ve web yazılımlarının kolaylıkla görüntülenmesini sağlayan ISS’nin Türkçe açılımı İnternet Bilgi Sunucusu olmaktadır. ASP:Net tabanlı olarak geliştirilen tüm yazılımlar ile birlikte çalışan ISS aynı zamanda bu yazılımların üzerinde yer aldığı platformlardır.

Denetim masası üzerinden her Windows sistemine kurulabilen ISS, ASP:Net projeleri geliştirmek isteyen kişilerin ihtiyaç listelerinin başında yer almaktadır. Bilgisayarınıza ISS kurduğunuz zaman ise C:/ sürücüsüne inetpub adında bir klasör oluşturulmaktadır. Böylelikle çalıştırmak istediğiniz ASP:Net tabanlı yazılımı bu klasörün içerisinde yer alan wwwroot klasörüne atabilirsiniz. 

Microsoft tarafından yapılan ve Windows sistemlerinde çalışmak üzere tasarlanan ISS, esnek yapılı ve genel kullanım için tasarlanmış olan bir web sunucusudur. Bu sunucu sayesinde de HTML sayfalarına ya da dosyalarına cevap verilebilir. Mono, Linux ya da Mac ile birlikte de çalışan ISS’nin bu şekilde çalıştırılması ise önerilmemektedir. Her ne kadar ISS bu cihazlarda da çalışsa da stabil değildir. 

İlk olarak Windows NT ile piyasaya çıkan servis daha sonrasında düzenli bir şekilde Windows işletim sistemine bağlı olarak geliştirilmiştir. Windows NT’de 4.0 olan ISS, Windows 2000 ile 5.0’a güncellenmiştir. Günümüzdeki en güncel ISS ise Windows Server 2019 ve Windows 10 ile birlikte gelen ISS 10 olmaktadır.


Web Server Nedir?

ISS’nin en olduğunun anlaşılabilmesi için öncelikle web server’ın anlaşılması gerekmektedir. İnternette var olan her şeyin saklandığı alanlara web sunucusu adı verilmektedir. Bu sunucular internet uygulamalarının varsayılanı olarak belirlenmiş olan TCP portalı üzerinde mesajları işlemektedir. Bu sebeple de internet sitelerini ziyaret ederken portları 80 ya da 443 olarak belirtmeye gerek bulunmamaktadır. 


ISS Web İstekleri Nasıl Çalışmaktadır?

Web sunucularına gelen istekler iki farklı şekilde çözümlenmektedir. Bu yöntemlerden ilkinde gelen mesajlar tek bir parça olarak değerlendirilir ve bu sebeple de tek bir işlem parçası ortaya koyar. Bazı işlem parçaları ise işçi parçalara sahip olmaktadır. ISS ve ISS Express bu modele sahip olmaktadır. Bu sebeple de her bir istek için havuzdan bir parça alınarak işlem yapılmaktadır. İstemcilerin gönderdiği istek hosting bulunan sunucularda cevaplanır. 


ISS Nasıl Kurulur?

ISS kurmak için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerden ilkinde Windows tuşuna basarak Run yazılır ya da Windows tuşu+R yapılır. Çalıştır penceresi açıldıktan sonra ise appwiz.cpl yazılması gerekir. 

ISS kurmak için kullanılacak ikinci yöntemde ise denetim masasını kullanılmaktadır. Denetim masasında Program Ekle Kaldır menüsü açılır. Daha sonrasında açılan menüde Windows Özelliklerini Aç veya Kapat segmesinin tıklanması gerekir. Karşınıza çıkan ekranda yer alan Internet Information Services segmesinin hemen solunda yer alan artıya tıklanması gerekir. Alt özellikler açıldıktan sonra seçimleri yapmalı ve tamam butonuna basmalısınız. 

Tamam butonuna bastıktan sonra kurulum başlar. Kurulumun süresi ise bilgisayara göre değişiklik göstermektedir. Kurulum tamamlandıktan ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra internet explorer açıp adres çubuğunda localhost yazdığını görmeniz durumunda kurulumun hatasız bir şekilde gerçekleştiğinden emin olabilirsiniz.