Her geçen gün internet hızının yükselmesine rağmen bant genişliğinin aynı oranda genişlememesi internet kullanıcıları için çeşitli problemlere sebep olmaktadır. Bu nokta da internet siteleri dosya sıkıştırma programları ile daha verimli hale getirilir. En popüler sıkıştırma yöntemleri içinde ise Gzip yer almaktadır. Günümüz teknolojisinde web sunucuları ile tarayıcıları arasında verinin sıkıştırılması ve açılması anlık olarak gerçekleşmektedir. Genel kullanım alanları içinde metin ve kod dosyaları bulunan Gzip ile internet sitesini oluşturan CSS, JavaScript ve HTML dosyalarını %90 oranında sıkıştırabilmektedir. 


Gzip Sıkıştırması Nedir?

Unix ve Unix benzeri olan HTTP içeriğinin işlemciye sunulmadan önce sıkıştırılmasını sağlayan Gzip, dosyaların sıkıştırılması sayesinde sayfaların daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayan bir yazılım ve dosya uzantısı olmaktadır. Bunun yanında daha az bant genişliği kullanmasını ve SSL el sıkışmasının daha kısa sürede tamamlanmasını da sağlamaktadır. 

Gzip algoritmaları ile sıkıştırılan dosyaların uzantıları .gz olmaktadır. Eğer dosyaların uzantısı .tar olursa Gzip tarafından sıkıştırıldığı ve arşivlendiği anlamını taşımaktadır. Kısacası Gzip uzantısı bilgisayarlardaki zip ve rar uygulamalarının yaptığı her şeyi sunuculara yapmaktadır.


Gzip Sıkıştırması Ne İşe Yarar?

Web sitesini oluşturan dosyaları ziyaretçinin cihazına gönderilirken sunucu tarafından sıkıştırılması Gzip sıkıştırması olmaktadır. Farklı sıkıştırma seviyelerine sahip olan bu sıkıştırma aynı zamanda CPU kaynaklarını kullanmaktadır. Sıkıştırmanın yüksek olması dosyanın boyutunun önemli ölçüde azalmasını sağlarken aynı zamanda çok fazla CPU kullanılmasına neden olur. Gzip’in bu özelliğinden dolayı da geliştiricilerin hangi dosyaların sıkıştırılacağına ve hangi dosyaların sıkıştırılmayacağına karar vermesi gerekmektedir. Bu karar verilirken de uygulamanın ya da web sitesinin ihtiyaçlarının göz önüne alınması gerekmektedir. 

Gzip sayesinde bant genişliğinin önemli ölçüde düşürülmesi aynı zamanda internet sitesinin de daha hızlı yüklenmesini sağlamaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta Gzip’in HTML, JavaScript ve CSS dosyalarını sıkıştırmaktadır. Bu sebeple de web sitesinde bulunan görseller sıkıştırılamamaktadır. 


Gzip Sıkıştırmasının Avantajları Nelerdir?

Gzip sıkıştırılmasının kullanılmasının en büyük sebebi veri miktarını önemli ölçüde düşürmesidir. Her bir işlemde gönderilen veri miktarının düşmesi ise genel tabloda büyük bir etki yaratmaktadır. 

Dosya boyutunun düşürülmesi aynı zamanda web sitesinin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Bu sayede ziyaretçiler internet sitesine daha hızlı bir şekilde ulaşabilirler. 

Gzip’in en büyük avantajlarından birisi de özellikle bant genişliği sınırlandırılması olan hostingler için olmaktadır. Gzip ile sıkıştırılan dosyalar daha az bant genişliğine ihtiyaç duydukları için Gzip bunu sağlayabilmektedir.  Sınırlandırılan bant genişliği sayesinde de daha fazla internet sitesi daha fazla sayıdaki kullanıcıya hizmet verebilmektedir. 


Gzip Sıkıştırması Neden Yapılır?

Gzip sıkıştırması kullanılmasının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. En büyük sebebi ise kullanıcılarına sunmuş olduğu avantajlarıdır. Gzip sıkıştırılmasının kullanılması sayesinde sunucuya gönderilen JavaScript, HTML ve CSS dosyalarının boyutu %90’a kadar düşürülebilmektedir. Dosya boyutunun düşmesi sayesinde de veriler daha hızlı bir şekilde transfer edilir. Bu durum da web sitelerinin daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlar. Ayrıca dosyaların boyutunun düşük olması sayesinde web siteleri daha dar bir bant genişliğine ihtiyaç duymaktadır. Tüm bunların yanında dosyaların sıkıştırılması sayesinde önemli bir veri tasarrufu da sağlanmış olmaktadır. 

Gzip sıkıştırması ile web sitelerinin optimizasyon sağlanarak internet kullanıcılarının sitelere daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.