HTML işaretleme dili web sitelerin ana yapısını oluşturmaktadır. Web yazılımları ise HTML diline bazı özellikler kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır.

 Web yazılımları kullanan web siteleri, kişilerin site düzenlemelerine gerek kalmadan otomatik olarak kendisini güncelleyebilmektedir.

 Örneğin birçok web sitesi RSS beslemelerini başkasına ihtiyaç duymadan otomatik olarak kendisi güncellemektedir. Ayrıca birçok web sitesinde internet kullanıcılarının tercihlerine göre site görünümü otomatik yapılmaktadır ve site içerikleri otomatik filtrelenmektedir.

 Sayfaların dinamik bir yapı olarak kitleye sunulması gibi işlevler web yazılımları sayesinde yapılmaktadır. Web yazılımları sayesinde kullanıcının tarayıcı ya da cihaz özelliklerine bakılarak sayfa içeriği uyumlu hale getirilebilmektedir. 


 Web Yazılım Türleri Nelerdir?

 HTML, web yazılım türleri içerisinde kullanımı en basit olan dildir. Bu kodlama dili aracılığıyla web sitesi sahibi, internet kullanan kişilerin neleri, nerelerde göreceği konusunu belirleyebilmektedir. 

 Net, ASP, PHP, JavaScript Ve Flash web yazılım dilleri HTML web yazılımıyla hazırlanmış olan web sayfalarına yeni özellikler eklemek için kullanılmaktadır.

 Yazılımlar hazırlanırken kişilerin ve bilgilerin güvenliği ana esas olarak alınmaktadır. Bu sebeple yapılan işlemlerde sunucu ve kullanıcıların yaptığı bilgi alışverişleri korunmaktadır. 


Node.js Nedir?

 Nodej.s, JavaScript aracılığıyla server side uygulamalar yazabilen bir platformdur. 2009 yılında Joyent tarafından geliştirilmiştir. Bir Javascript Runtime platformu özelliğindedir. Node.js sistemi V8 denilen javascript motoru ile çalışmaktadır. 

 V8 ise Google tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca Chrome da V8 üzerinde geliştirme amacıya çalışmalar yapmıştır. Javascript dilleri, C ve C++ dilleriyle kodlanmıştır. Nodejs sistemi içerisinde JavaScript ile yazılmış her program çalıştırılabilmektedir.

 Nodejs genel amacıyla kişilerin JavaScript sistemini hem tarayıcılarda hem de bilgisayarlarda kullanmak istemesinden dolayı kurulmuştur. Nodejs kurulduktan sonra JavaScript yalnızca web uygulamalarında kullanılan bir teknoloji olmaktan çıkmıştır.

 JavaScript için önemli olan diğer nokta ise Nodejs sayesinde Python ya da Java gibi programlama dilleriyle eşit kapasiteye ulaşmış olmasıdır.

 Nodejs platformunun kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. En önemli neden ise zaman ya da kaynak kullanımında oldukça başarılı olmasıdır. 


 Node.js Sistemini Kullanan Bazı Şirketler

1. Apple

2. Google

3. IBM

4. Linkedin

5. Pinterest

6. PayPal

7. Netflix