Bir Virtual Private Network veya kısaca VPN ile dışarıdayken özel veya yerel ağınıza erişebilirsiniz. Bu hem özel hem de profesyonel olarak çok yararlı olabilir. Bunu yapmak için, ağ yönlendiricisi ile iletişim kuran ve ağa erişmek istediğiniz bilgisayarda yüklü olan bir VPN yazılımına ihtiyacınız vardır. VPN ile ilgili küçük bir uygulama örneği: Bir iş gezisindesiniz ve orada bir sunum yapabilmek için şirket ağına erişmek istiyorsunuz. İnternete bir bağlantı kuruyorsunuz ve ardından yazılımı VPN ağını aramak için kullanıyorsunuz. Artık kilometrelerce uzakta olsanız bile ofisteymiş gibi çalışabilirsiniz. Ciddi bir kullanım kolaylığı sunar.

 Avantajları: Sadece özel veya profesyonel ağınızda kullanılabilen tüm servisleri VPN bağlantısı üzerinden kullanabilirsiniz. Özellikle şirketlerde çoğu zaman sadece intranette kullanılabilen programlar vardır. VPN sayesinde bunlara dışarıdan da erişebilirsiniz. Ayrıca yerel olarak depolanan tüm dosyalara da erişebilirsiniz. Bunların dönüşünüzden sonra senkronize edilmesi gerekmez.

 VPN'ler yalnızca iş için değil, aynı zamanda özel kullanım için de faydalıdır. VPN'ler en yaygın olarak coğrafi engelleme sistemlerini atlamak için kullanılır. İlk örnekte olduğu gibi, VPN üzerinden ofisinizin yerel ağına özel olarak değil, istediğiniz yerdeki herhangi bir ağdan bağlanabilirsiniz. Çeşitli VPN sağlayıcıları, bu amaçla çok sayıda farklı sunucular işletmektedir.


 VPN Nedir ve Nasıl Çalışır?

 VPN, "Sanal Özel Ağ" anlamına gelir ve genel ağları kullanarak korumalı bir ağ bağlantısı kurmaya yaramaktadır. VPN'ler internet trafiğinizi şifreler ve çevrimiçi kimliğinizi gizler. Bu, üçüncü şahısların internetteki izlerinizi takip etmesini ve veri çalmasını zorlaştırır. Şifreleme gerçek zamanlı olarak gerçekleşir.

 Bir VPN, ağın bir VPN ana bilgisayarı tarafından çalıştırılan özel olarak yapılandırılmış bir uzak sunucu aracılığıyla yeniden yönlendirmesini sağlayarak IP adresinizi gizler. Böylece bir VPN ile çevrimiçi gezinirken, VPN sunucusu verilerinizin kaynağı haline gelir. Bu, İnternet servis sağlayıcınızın (ISS) veya diğer üçüncü şahısların hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi veya İnternet'te hangi bilgileri girdiğinizi görmesini imkansız hale getirir. VPN, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm verileri "anlamsız" hale getiren bir filtre gibi çalışır. Birisi bu verileri ele geçirse bile, hiçbir işe yaramaz.


 VPN Bağlantısının Avantajları Nelerdir?

 Bir VPN bağlantısı, İnternet'teki veri trafiğinizi gizler ve onu dışarıdan erişime karşı korur. Şifrelenmemiş veriler, ağ erişimi olan ve onu görmek isteyen herkes tarafından görüntülenebilir. Bir VPN ağı sayesinde bilgisayar korsanları ve siber suçlular artık bu verilerin şifresini çözemez.

 Güvenli şifreleme: Verileri okuyabilmek için bir şifreleme anahtarına ihtiyacınız vardır. Bir VPN yardımıyla İnternet'teki faaliyetleriniz, halka açık ağlarda bile güvenilir bir şekilde gizlilik sağlar.

 Bulunduğunuz yerin gizlenmesi: VPN sunucuları temelde internetteki aracınız gibi davranır. Demografik konum verileri farklı bir ülkedeki sunucudan geldiği için gerçek konumunuz belirlenemez. Ayrıca çoğu VPN hizmeti, etkinliğinizin günlüklerini tutmaz. Bazı sağlayıcılar ise davranışlarınızı kaydeder, ancak bu bilgileri üçüncü taraflara iletmez. Bu, kullanımınızın olası tüm kayıtlarını kalıcı olarak gizleyecektir.

 Bölgesel içeriğe erişim: Bölgesel web içeriğine her yerden erişim her zaman gerçekleştirilemez. Hizmetler ve web siteleri bazen dünyanın yalnızca belirli bölgelerinden erişilebilen içerikleri barındırır. Standart bağlantılar, konumunuzu belirlemek için ülkedeki yerel sunucuları kullanır. VPN ile konumunuzu değiştirerek diğer ülkelerde bir sunucuya geçiş yapabilirsiniz.

 Güvenli veri aktarımı: Şirketin dahili ağının dışında çalışırken önemli bilgilere erişmeniz gerekebilir. Güvenlik nedeniyle bu dosyalar güvenli bir bağlantı gerektirir. Verilere erişmek için genellikle bir VPN bağlantısı gerekir. VPN hizmetleri, özel sunuculara bağlanır ve veri sızıntısı riskini azaltmak için şifreleme yöntemlerini kullanır.