İnternette bulunan, bir web sitesi işleten veya sadece wordpress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanan neredeyse herkes GitHub terimine rastlamıştır. Bunun nedeni büyük olasılıkla GitHub'da birçok Snippet, eklenti ve komut dosyasının bulunabilmesidir.

 GitHub, öncelikle yazılımlarını oraya yükleyebilen ve yönetebilen geliştiriciler için bir platformdur. Ancak GitHub, merkezi bir iletişim noktası haline geldiğinden, geliştiriciler için neredeyse bir sosyal ağ olarak görülebilir. Orada herkesin kendi profili mevcuttur, hatta bazıları yalnızca açık kaynaklı yazılım üzerinde çalışır ve yayın yoluyla kendilerini finanse eder. Diğerleri özel projelerini işten sonra uygular veya sadece eğlence için daha büyük projelere yardımcı olur.

 GitHub'da herkese açık olan şey açık kaynaktır, ancak elbette ücretli hesaplar da kodlarını gizli olarak hosting edebilir ve sürüm yönetiminin tüm rahatlığıyla bir ekipte çalışabilir. Bu nedenle, kod üzerindeki tüm çalışmaları temel olarak basitleştiren ve daha pratik hale getiren geliştiriciler için bir platformdur.

 Ancak GitHub daha fazlasıdır. Biraz göz atarsanız, yalnızca orada bulunan yazılımları, deneysel fikirleri ve çok daha fazlasını bulacaksınız. Kendiniz ne yapacağınızı bilmiyorsanız, bir hatayı veya benzeri bir şeyi düzeltemeseniz bile GitHub, topluluğuyla harika bir şekilde çalışabilir, çekme talepleri gönderilebilir ve aynı zamanda kendi projelerinizi yeni fikirlerle ilerletebilirsiniz. Programlamazsanız, başlı başına GitHub'da olmak zorunda değilsiniz, bu doğru, ama sonuçta bunun da zararı olmaz. İletişim kurmak, öğrenmek veya sadece bir hata raporu göndermek için olsun. Sonuçta, özellikle açık kaynaklı yazılım, aktif olarak katılan kişilere bağlıdır. 

 Versiyon kontrol sistemleri bu revizyonları korur ve değişiklikleri merkezi bir havuzda saklar. Bu, yazılımın yeni bir sürümünü indirebilecekleri, değişiklik yapabilecekleri ve en son sürümü yükleyebilecekleri için geliştiricilerin işbirliği yapmasını kolaylaştırır. Aynı şekilde, proje geliştirmekle ilgisi olmayan kişiler de dosyaları indirebilir ve kullanabilir. Çoğu Linux kullanıcısı, gerekli dosyaları indirmek için Git, Subversion veya diğer benzer yöntemleri kullanmak oldukça yaygın olduğundan, özellikle kaynak koddan bir program hazırlarken bu sürece aşina olmalıdır.

• GitHub, Git projelerinizin ana bilgisayarıdır ve sosyal ağa benzer özelliklere sahiptir.

• GitHub'da depolanan projelerinize Git ile her yerden erişebilirsiniz.

• GitHub'da depolanan depolar her zaman herkese açıktır. Böylece diğer kullanıcılar projelerinizi görebilir. Özel depolar yalnızca aylık bir ücret karşılığında gizlenebilir.

• Hataları düzelterek ve böylece açık kaynak araçlar üzerinde aktif olarak işbirliği yaparak mevcut programlara katkıda bulunabilirsiniz.

• GitHub, çoğunlukla belirli programlama dillerinde büyük projeler için kullanılır. Ancak GitHub'da basit belgeleri yönetmek de mümkündür.


 GitHub nasıl kurulur, ne için kullanılır?

 Git ve GitHub'ı kullanmaya başlamadan önce bir GitHub hesabına ihtiyacınız olmalı ve yerel olarak yüklemeniz gerekmektedir. GitHub işlemleri işte böyle yapılır:

• Öncelikle GitHub'da bir hesap oluşturun. Oldukça basit ve hızlı ve kolaydır.

• İşletim sisteminiz için ihtiyacınız olan yükleyiciyi seçerek Git’i yükleyin.

• Windows'ta yeni yüklenen Git Bash’i yani normal terminali başlatın.

• Sonrasında kullanıcı adı tanımlamanız gerekir. 

• Daha önce olduğu gibi, e-posta adresinizi ile ayarlayın. 

• GitHub'da verdiğiniz e-postanın aynısını burada kullanın.

 Bir projeyle başlamak istiyorsanız, şu şekilde bir havuz oluşturabilirsiniz:

• GitHub'da, yeni bir havuz oluşturmak için kullanıcı adınızın yanındaki küçük kitaba tıklayın.

• Projenize burada bir isim verin. 

• Ardından "Depo oluştur" yeşil düğmesine tıklayın.

• Artık GitHub'da çevrimiçi bir deponuz var ve projelerinizi yönetebilir ve her yerden kullanabilirsiniz.

 GitHub, GitLab ve benzerleri, projeleri ve kodu yönetmek için gelişmiş bir ara yüze sahiptir. Hata izleyiciler, proje dokümantasyonu için geliştiricilerin işini kolaylaştırmak için çeşitli hizmetlerin entegrasyonunu sunarlar. Kod, kullanıcılar, süreçler ve altyapı üzerinde tam kontrol istiyorsanız, GitLab gibi çözümleri kullanmak en iyisidir.