Hızla gelişen teknoloji insanların bilgisayarlara olan tutkusunu her geçen gün daha fazla artırmaktadır. Tüm işlemlerin hızlı ve pratik bir şekilde yapılması için birçok programın bulunması hayatın daha kolay olmasını sağlamaktadır. Bu programlardan birisi de Dropbox olmaktadır. 


Dropbox Nedir?

2007 yılında kurulan Dropbox, İran asıllı Drew Houston ve Arash Ferdowsi tarafından yaratılmıştır. Bulut depolama hizmeti sağlayan Dropbox sayesine fotoğraf, video ve belgeler internet üzerinde depolanabilmektedir. Daha sonrasında kullanıcılar bilgilere ulaşmak için Windows, Mac OS işletim sistemlerinden ve Android, İOS ve Windows Phone gibi mobil cihazlarından kullanabilmektedir. 

Güvenliğe üst seviyede önem veren Dropbox, aynı anda birden fazla cihazla eşleşebilmektedir. Bu sebeple de çalışılan bir dosya Dropbox klasörüne kaydedilebiliyor. Dosyaların kaydedilmesinden sonra ise istenilen cihazdan klasörlere rahatlıkla ulaşılabiliniyor. Ayrıca dosyaya ulaştıktan sonra dosya üzerinde düzenlemelerin yapılmasına da izin veriyor.


Dropbox Ne İçin Kullanılır?

Gerek günlük yaşamda gerekse de iş yaşamında birçok farklı belgeye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu ihtiyaç oluştuğunda ise her zaman belgelerin kayıtlı olduğu cihaza ulaşmak mümkün olmuyor. Bu durumda da kullanıcıların imdadına Dropbox yetişiyor.  Dropbox kullanıcıları istedikleri zaman ve istedikleri yerde internet bağlantısı olan tüm cihazlardan belgelerine ve fotoğraflarına ulaşabiliyor. Bu amaçla Dropbox en çok kullanılan depolama alanlarından birisi olmaktadır.


Dropbox Nasıl Kullanılır?

Günümüz dünyasında hemen hemen herkes gün içerisinde birçok fotoğraf ve video çekiyor. Ayrıca gerek iş gerekse de özel hayatında birçok belge oluşturuyor. Bu durumda da karşılaşılan en büyük sorun cihazların depolama alanlarının yetersizliği oluyor. Yaşanılan bu problemin çözülmesinde ise Dropbox etkili oluyor.

Dropbox’ın kullanılabilmesi için öncelikle hesap oluşturulması gerekiyor. Bu sayede kullanıcılar hesaplarına ve doğal olarak dosyalarına istedikleri cihazdan kolaylıkla ulaşabiliyor. Dosyalara ulaşmak için uygulama ve Dropbox’ın web sitesi kullanılabilinir.

Kullanımı son derece kolay olan Dropbox ayrıca 2 GB’a kadar da ücretsiz depolama özelliği sunmaktadır. Dropbox’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu bir diğer özellik ise kayıtlı olan belgeler diğer kişiler ile paylaşılabilmesidir. Bu sayede ortak projeler yönetilebilir.


Dropbox Hakkında Bilgi

Kullanımı son derece kolay olan Dropbox’a hem dosya yükleme hem de silme işlemleri kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bunların yanında silinen dosyaların geri getirilmesi de basit bir işlem olmaktadır. Diğer bir yandan temel bilgisayar bilgisine sahip olan herkes Dropbox’ı kolaylıkla kullanabilmektedir. 

Dropbox kullanımı ile fiziksel cihazların belleklerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Ayrıca silinen bir dosya 30 gün içerisinde geri getirilebilmesi de kullanıcıların en fazla yararlandığı özelliklerinden birisi olarak karşımıza çıkar. Bu özelliği sayesinde de dosya kurtarmak gibi karmaşık işlemlerin yapılmasına gerek kalmıyor. 


Dropbox Paketleri Nelerdir?

300 milyondan daha fazla kullanıcıya sahip olan Dropbox sürekli olarak kendini güncelleyerek yeni özellikleri kullanıcılarına sunmaktadır. Bunlardan birisi de Business paketi olmaktadır ve 6 farklı seçenek olarak sunmaktadır.

Paketlerden ilki plus paket olmaktadır ve sadece 1 kullanıcıya izin vermektedir. 2 TB’a kadar hafıza sunan paket aynı zamanda 100 MB’ye kadar olan dosyaların gönderimine de izin veriyor. Uzaktan hesap silinmesine de olanak sağlayan paket aynı zamanda mobil çevrim dışı klasörlerin görüntülenmesine de olanak tanımaktadır.

Business paketin bir diğer planı ise Standart olmaktadır. Profesyonel paketlerin tüm özelliklerinin yanı sıra 3 kullanıcıya kadar kullanım imkanı sunmasıdır. Birden fazla ekibi yönetmek için 1 yönetici girişinin bulunmasının yanı sıra 256 bit AES ve SSL/TLS şifreleme özelliği de bulunmaktadır. 

Son olarak İleri Paket içeriğinde 3’ten daha fazla kullanıcıya izin vermesi ve dosya saklama alanının sınırsız olması bulunmaktadır.