Bir web veritabanı esasen verileri bir masaüstünde veya ekli deposunda depolanan bir veritabanı yerine yerel bir ağdan veya internetten erişilebilen bir depolama sistemidir. Hem profesyonel hem de kişisel kullanım için kullanılırlar, web sitelerinde barındırılırlar ve hizmet olarak yazılım ( SaaS ) ürünleridir; bu, erişimin bir web tarayıcısı aracılığıyla sağlandığı anlamına gelir. 

 Daha aşina olabileceğiniz web veritabanı türlerinden biri ilişkisel veritabanıdır. İlişkisel veritabanları, kayıtları birbirine bağlama yeteneği sayesinde verileri gruplar halinde (tablolar olarak bilinir) depolamanıza olanak tanır. 


 MySQL Veritabanı

 Yaygın olarak web veritabanı konusuna ekli olarak göreceğiniz ve ayrıca Google, Facebook, Twitter ve WordPress gibi birçok yüksek profilli web sitesinde kullanımı nedeniyle kayda değer bir isim MySQL'dir. Yapılandırılmış Sorgu Diline dayanan MySQL, ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemidir ( DBMS ). Bir veritabanı yönetim sistemi, verilerin veritabanının içinde, dışında ve çevresinde taşınmasını yöneten yazılımdır. 'Veritabanı' terimi, depolanmakta olan gerçek verileri ifade eder.

 MySQL tek veritabanı yönetim sistemi değildir, ancak daha popüler türlerden biridir. Bunun nedenleri:
 Açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir, yani kullanımı ve değiştirilmesi ücretsizdir.
 Birden fazla platformla uyumludur ve kurulumu çok kolay hale getirir. Kullanıcı dostu olduğu biliniyor ve en yetersiz teknoloji kullanıcılarının bile ilk kurulumu ve kullanımı nispeten basit bulacağını vaat ediyor. Basit ve güvenilir bir veritabanı sağlayıcısıdır.


 Veri Organizasyonu

 Web veritabanları, toplanan verilerin yüzlerce parametre dahilinde kapsamlı bir şekilde organize edilmesini ve kataloglanmasını sağlar. Web veritabanı gelişmiş bilgisayar becerileri gerektirmez ve birçok veritabanı yazılım programı, karmaşık kodlama içermeyen kolay bir "tıkla ve oluştur" stili sağlar. Alanları doldurun ve her kaydı kaydedin. Verileri seçtiğiniz şekilde, örneğin kronolojik, alfabetik olarak veya belirli bir parametre kümesine göre düzenleyin.

 Web veritabanı yazılım programları, Microsoft Office Access ve OpenOffice Base gibi masaüstü yayıncılık programlarında bulunur. Diğer programlar arasında Webex WebOffice veritabanı ve FormLogix Web veritabanı bulunur. En gelişmiş yazılım uygulamaları, veri toplama formları, anketler, geri bildirim formları oluşturabilir ve gerçek zamanlı olarak veri analizi sunabilir. Veritabanları organizasyonu ve yazılımı bu şekilde işler.


 Uygulanabilir Kullanımlar

 Hem büyük hem de küçük işletmeler, web sitesi anketleri, geri bildirim formları, müşteri veya müşteri ve envanter listeleri oluşturmak için web veritabanlarını kullanabilir. Kişisel Web veritabanı kullanımı, kişisel e-posta hesaplarının depolanmasından bir ev envanterine ve kişisel web sitesi analizlerine kadar değişebilir. Web veritabanı tamamen bir bireyin veya işletmenin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir.

 Genellikle Web veritabanları dünyasında, MySQL'den (yapılandırılmış sorgu dili) bahsedilecektir. Bu, farklı Web veritabanlarını yöneten ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemidir. Sunucu olarak çalışır ve açık kaynaklı bir projedir. MySQL, genellikle kişisel veya ticari web sitesi veritabanlarını yönetmek için web hosting içerisine dahil edilir. Bu bir programlama dilidir, dolayısıyla çalışmak düz bir Web veritabanı programından daha zordur.