Softaculous, Crenw sunucularında da bulunan cPanel ve DirectAdmin için otomatik bir yükleyicidir. Diğer otomatik yükleyicilerin aksine, softaculous eklentisi oldukça hızlıdır. Kullanışlı ve anlaşılır tasarımı ile tüm komut dosyalarını tek bir adımda, kullanıcıların sitelerine scriptleri yükleme yapmasına izin verir. Softaculous'u saniyeler içinde kurmak oldukça basittir. 


 Sahip Olduğu Dosya Çeşitliliği

 Softaculous, aşağıda da kategorilere ayrılmış üzere, toplamda 400+ komut dosyasına sahiptir. En çok kullanılanları şu şekilde sıralamak mümkündür;

- Wordpress
- Joomla
- Abantechart
- phpBB
- Smf
- Whmcs
- Open real estate
- Mybb
- Dolphin
- pH7CMS
- Laravel
- Openchart


 Lisanslar Hakkında

 Softaculous, ücretsiz olarak ya da Premium otomatik kurulum şeklinde iki tür kullanım olarak, müşterilerin kullanımına sunulmaktadır. Premium otomatik yükleyici ise, gayet makul bir fiyatla aylık ve yıllık bazda müşterilerin kullanımına sunulmaktadır.

 Ücretsiz lisanslı kullanımı için, 39 komut dosyasına sahipken, Premium lisans dahilinde tam 400+ adet komut dosyasının kurulumuna imkan verir. 

 Ücretli kullanımın iki türü mevcuttur:


 1- Enterprise 

 Softaculous Enterprise, uygulamaları NFS üzerinden yükler. Kurum içi kontrol panelinin geliştirilmiş olması ve sunucuların NFS veya başka bir dosya sistemi ile bağlanmış olması en makul olanıdır. Softaculous Enterprise özel kontrol paneline entegre edebilir ve softaculous GUI'yi kullanabilir veya Softaculous Enterprise'ı esnek API'sini kullanarak özelleştirmek mümkündür. Kullanıcılara tam 400+ adet uygulamayı otomatik ve hızlı yükleme imkanını vermektedir.

- Uygulamaları tek bir tıklama ile saniyeler içinde yükler.

- Günlük güncellemeler yapılma imkanı vardır.

- Demolar mevcuttur.

- Yedekleme imkanı mevcuttur.

- Çeşitli WordPress'i temaları içerir.

- 7 gün 24 saat destek hattı mevcuttur.

- Kolaylık sağlamak için iyi belgelenmiş ve kullanımı kolay API ve SDK mevcuttur.

- Diğer kullanıcı yorumları ve puanları izlenebilir.

- Herhangi bir değişikliği test etmek için web sitelerinin klonlanmasına imkan verir.

- Birden fazla dil desteği de mevcuttur.


 2- Remote

 Softaculous Remote, uygulamaları FTP - FTPS - SFTP üzerinden yükler. Softaculous Remote iki çözümde mevcuttur:

 1. Kendi Kendine Barındırılan: Softaculous Remote yüklendiğinde kullanıcı erişimi kolaylıkla mümkün olur ve sunuculara da uygulama yüklenebilir. Oldukça esnektir ve API kullanılarak özelleştirilebilir.

 2. Softaculous sunucularında barındırılır: Softaculous sunucusuna kurulur, ona remote uzantısı adresinden erişilebilir. FTP ayrıntılarıyla bir alan eklemek ve ardından kurulum formunda veri tabanı oturum açma ayrıntılarını sağlamak yeterli olur. 


 Kullanılabildiği Paneller

 Softaculous, cPanel, DirectAdmin, Plesk, H-Sphere, ISP System, Interworx, CentOS WebPanel ve Hosting Controller şeklinde pek çok Web Hosting Kontrol Panelinde çalışmasına destek vermektedir. Yazılım entegrasyonu ve uyarlaması ise oldukça basittir.