Nameserver, bir kişi bir web sitesine her eriştiğinde devreye girer. Ancak çoğu kişi gerçekte ne olduklarını çok az anlar. Bu kavramı anlamak için, bir web sitesi ziyaret edildiğinde, ne olacağını düşünmek ve irdelemek yerinde olacaktır.

 Muhtemelen bilindiği gibi internete bağlı her cihaz benzersiz bir IP adresi kullanılarak tanımlanabilir. Nameserver, aygıtlar ve bunlara eklenmiş IP adresleri için bir dizin görevi gören, Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) adı verilen büyük bir veri tabanının parçasıdır.


 Nasıl Çalışırlar?

 Nameserverlerin yaptığı şey, bu bilgileri alan adlarını, sayısal IP adreslerine çevirmek için kullanmaktır aslında. 

 Bu süreç o kadar hızlı işler ki neredeyse, hiç fark edilemez. Sadece bir URL yazılır tarayıcıya ve isim sunucusu tarayıcının o web sitesinin nerede olduğunu bilmesini ve istenen sayfanın yüklenmesini sağlar.

 Bu sistem olmasaydı, her internet sitesi açmak istenildiğinde, tarayıcılara uzun uzun IP adresleri yazmak gerekecekti. Bu nedenle, bir nameserver tarafından sağlanan hizmet paha biçilmezdir. Ad sunucusu terimi, dns adresi yazılımı kurulu olan herhangi bir sunucuyu tanımlamak için kullanılabilir. 


 Neden Bir Nameserver Edinmek İstenir?

 Kendi nameserverinizi edinmenin her zaman bir dizi avantajı vardır; 

-Bayi müşterilerinin nameserverinizi hatırlaması daha kolaydır.
-Özel ad sunucuları, web barındırma şirketinin yerine kendi alanınızla ilişkilendirilir.
-Hem web sitesi hem de alan adı sunucunuz için aynı alanı kullanmak müşterilere daha fazla güvenlik duygusu sağlayabilir.
-Özel bir ad sunucunuz varsa, özellikle bir bayi hesabı kullanıyorsanız, barındırma sağlayıcınızı değiştirmek daha kolaydır. Bu şekilde, müşterilerinizin kendi nameserverlerini güncellemesine gerek kalmaz.
-Ek olarak, kendi nameserverinizi kaydettirmek, üçüncü taraf ayrıntılarını müşterilerinize vermekten de kaçınabileceğiniz anlamına gelir.

 Özel nameserverler isteğe bağlıdır, ancak bunlardan birine sahip olmak faydalı olabilir. Özellikle iş veya bayi barındırma için bir web sitesi işletiyorsanız.


 DNS Nedir?

 Etki alanı adı sistemi (DNS), crenw.net gibi insan tarafından hatırlanabilir etki alanı adlarını ve ana bilgisayar adlarına karşılık gelen sayısal İnternet Protokolü (IP) adreslerine çevirmek ve ayrıca bilgisayar sistemlerini tanımlamak ve bulmak için kullanılan sistemdir.

 "crenw.net" gibi alfanümerik bir adres kullandığınızda, bilgisayarların içeriği göstermek için hangi sayısal IP adresine başvurması gerektiğini anlaması gerekir. Etki alanı adı sunucusu, etki alanı adları ve ilgili IP adresleri (bölge adresi) hakkındaki bilgileri içeren dosyayı saklamaktan ve ayrıca DNS sorguları sırasında yukarıda belirtilen bilgileri sağlamaktan sorumlu bir sunucudur.

 Özetle, dns sistemi genel bir sistemin adıdır. Ad sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşmaktadır. İsim sunucuları olarak işleyen bilgisayarlar, IP adreslerini tutarlar. Çözümleyiciler ise dns istemcilerdir. Dns istemcilerde, dns sunucu adresleri bulunur.