Temel anlamda domain adresi sitelerinizin erişiminde kullanılan, URL çubuğuna yazılan ip adreslerinin kelimeler kullanılarak ifade edilmiş halidir. Kullandığınız domain adresleri, arama motoru optimizasyonu (SEO) aktifliğinde önemli bir faktördür. Arama motorundaki aramalarda ortaya çıkan sıralamalar ve öncelik gösterimi bu durumun sonucudur. 


 Domain Adresiniz Anahtar Kelime İle Uygun ve Uyumlu Olmalıdır

 Domain adresiniz içerisinde anahtar kelimelerin geçmesi sitenizin üst sıralarda gösterilmesini sağlayacaktır. Bu şekilde hazırlanan domain adreslerine keyword domain adı verilir. Domain adresinde anahtar kelimenin olması kadar nerede olduğu da önemlidir. Anahtar kelimenin domain adresi içerisinde sonda olmasındansa başta olması daha çok fayda sağlayan bir durumdur.

 Seçeceğimiz domain adresinin belirlenmesinde hedef kitlemiz büyük bir rol oynamaktadır. Seçtiğimiz domain adresi hedef kitlemiz tarafından hatasız bir şekilde, kolayca akılda kalabilir, unutması zor bir adres olmalıdır. Bunun yanı sıra sitemizin içerikleri ve sitemizin hangi konu üzerinde çalıştığı da domain adresimiz için seçeceğimiz anahtar kelimeleri belirlemektedir. Sitemizin içerikleri anahtar kelimeler ile uyum göstermelidir.

 İnternet aramaları sonucunda anahtar kelimelerin geçtiği domain adreslerinin işaretlenmesi de sitenizin ön plana çıkmasını sağlamaktadır. İnternet sitesi sahipleri siteleri için anahtar kelime bulurken zorlanabilmektedir. Bu durumlarda kişilerin yardımına anahtar kelime bulmasını sağlayan bazı yardımcı uygulamalar veya web siteleri koşar.


 Çok Uzun Domain Adreslerinden Kaçının

 Alacağınız domain adresi ziyaretçilerinizin aklında kalabilecek uzunlukta ve hatırlayabilecekleri etkide olmalıdır. Bu nedenle seçtiğiniz domain adreslerinde akılda kalıcılığı sağlayabilmek için fazla kelimeden kaçının. Özgün domain adresleri oluşturmaya çalışın. Böylece ziyaretçilerinizin adları benzer olan internet sitelerine yanlışlıkla girmesini engelleyin.


 Uzantı Seçerken Neye Dikkat Edilmelidir?

 Genellikle internet kullanıcılarının en çok bildiği ve yaygın kullanılan uzantı ".com" uzantısıdır. Bu nedenle bu uzantıyı seçmeniz size fayda sağlayacaktır. Sitenizin popülerliği arttığında benzer isimli ya da farklı uzantılı başka sitelerin açılması ön görülen bir durumdur. Ziyaretçilerinizin bu sitelere yönelmesini engellemek için diğer uzantılarla oluşturulan domain adreslerini de alabilirsiniz.


 Domain Yaşının Etkisi

 Uzun süre hizmet vermiş internet siteleri SEO açısından yeni internet sitelerine göre daha avantajlıdır. Bu nedenle uzun süre faal olan bir domain adresini almanız sizin iyiliğinize olacaktır.