Eğer bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız o zaman hosting paketlerini incelemeye başlamışsınızdır demektir. Bu paketler içerisinde incelenmesi önemli olan konuların içerisinde bant genişliği, depolama ve fiyat gibi konular bulunmaktadır. Bu konular gerçekten önemli olmakla birlikte en önemli karar sunucu işletim sistemi hakkında olmaktadır. 


Linux Nedir?

Bir işletim sistemi olan linux genişletilebilir ve açık kaynaklı olmaktadır. İşletim sistemleri yazılım ile donanım arasındaki ilişkiyi sağlamakla görevlidir. En güvenli işletim sistemlerinden birisi olarak görülen Linux ise UNİX işletim sistemine dayanmaktadır. Ayrıca kullanıcıların en karmaşık görevlerini dahi basit komutlara indirgeyerek gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. 

Linux işletim sisteminin açık kaynak kullanması sayesinde kodlarda gerekli değişikliklerin yapılmasına izin vermektedir. Bu sayede geliştiricilerin Linux’un gelişmesine katkıda bulunmalarını sağlamaktadır. Açık kaynaklı olmasının bir diğer sonucu ise lisans ücretinin bulunmamasıdır.

Farklı uygulama ve özellik setlerine sahip olan Linux, çeşitli dağıtımlar da sunmaktadır. Bu özelliği sayesinde de farklı geliştiriciler tarafından daha özelleştirilebilir bir hal almasına yardımcı olmaktadır.


Linux Hosting Nedir?

Linux internette girilen her cihazda kullanılmaktadır. Bunların içerisinde android cihazlar, akıllı telefonlar ve elbette ki kişisel bilgisayarlardır. Bütün web sitelerinin bir sunucuya ihtiyaç duyduğu kadar, sunucularda işletim sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu zorunluluklardan dolayı da her sunucunun bir işletim üzerinden çalışması gerekmektedir. Daha önce belirtmiş olduğumuz Linux işletim sisteminin özellikleri nedeniyle de sunucular tarafından en çok tercih edilen işletim sistemi olmaktadır. 

Web sürücülerinin temeli olarak kullanılan ve en popülerlerinin başında gelen Linux, bu özelliği sayesinde hosting sektöründe kendi adına sahip bir barındırma türünün doğmasını sağlamıştır.

Windows server işletim sistemlerinden çok daha verimli bir şekilde çalışan Linux hosting sunucuları, web sitelerinin ihtiyaç duydukları tüm hosting paketi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamaktadır. 

Karmaşık uygulamaların hatasız bir şekilde çalışmasını sağlamak için en etkili yollardan birisi olan Linux, tamamen ücretsiz olmasının yanında geliştirilebilir, açık kaynaklı, güçlü ve çok yönlü özellikleri ile bilinmektedir. Bu sebeple de web sunucularının önemli bir çoğunluğu Linux kaynaklı olmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse Linux işletim sistemi ile çalışan sunuculardan sağlanan hosting hizmetleri Linux hosting ismi verilmektedir. Bu noktada şunu da belirtmek de fayda var. Linux hosting kişisel bilgisayarların işletim sistemlerinden bağımsız olmaktadır. Her iki işletim sistemini uyuşmazlığı herhangi bir soruna neden olmamaktadır. 


Linux Hosting’in Avantajları Nelerdir?

1. Linux Hostin’in ilk avantajı elbette ki açık kaynaklı olmasıdır. Bu sayede hem ücretsizdir hem de geliştirilebilir. 

2. En kararlı işletim sistemlerinden birisi olan Linux, aynı zamanda en güvenilir sistemlerden de birisi olmaktadır. Dünyanın her tarafında ki geliştiriciler tarafından geliştirilen ve bu sebeple özellikleri ve güvenliği her geçen gün artan Linux, sağlam bir altyapıya da sahiptir.

3. Yazılım tabanının sürekli olarak gelişmesinin yanı sıra ücretli seçenekleri ile aynı işlevleri sunmaktadır.

4. Asp dilini desteklemese bile PHP ve Perl gibi önemli dillerin çoğunu desteklemekle kalmaz aynı zamanda JavaScript gibi araçlara daha kolay bir erişim de sağlar.

5. Linux sunucusunda barınan sitelerin ihtiyaç ve  özelliklerini destekleyecek şekilde geliştirilebilir. 

6. Windows genellikle büyük kuruluşlar için uygun olan bir işletim sistemi olmakla birlikte, Linux tüm web siteleri için ama özellikle yeni başlayan için en iyi seçenek olmaktadır.

7. Özellikle WordPress kullanıcıları için son derece faydalı olmaktadır. 

8. Tüm web siteleri için uygun olan Linux Hosting’i kullanmak için Linux bilmenize gerek bulunmamaktadır.