MX kaydını bir alan adının bir mail sunucusu ile haberleşmesine olanak tanıyan dns kaydı olarak açıklamak mümkün olmaktadır. Bu sebeple mail adreslerine gelen ve mail adreslerinden giden mailler MX kaydı üzerinden gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda mail kaydına ait olan birden fazla mail sunucusu bulunmaktadır. Bu durumlara bütün sunucuları dns kaydı olarak tanımlayarak işlem sağlayabilirsiniz.

MX kayıtları öncelik sırasında göre belirlenebilmektedir. Bu durumda dışarıdan gelen mailler ilk olarak en düşük priority değerine sahip olan MX tarafından karşılanmaktadır. Mail trafiğinin yoğunluğuna bağlı olarak MX kayıtları karşılanır ve kabul edilir. Bu özelliği sayesinde de alan adına teslim sağlanır.

Alan adlarında birden fazla mail sunucusu kullanımı söz konusu olduğunda MX kayıtları 0, 5, 10, 20… gibi değerler ile önceliklendirilmektedir. Bu ölçeklere ise priority değerleri denmektedir. Bazı durumlarda ise aynı değerlere sahip olan priority sunucuları bulunmaktadır. Bu durumlarda ise atamalar rastgele yapılmaktadır. 


MX Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Eğer e-posta hizmetleriniz için mail sunucusu hizmeti alıyor iseniz o zaman hizmetinizin kurulumu aşamasında MX otomatik olarak tanımlanacaktır. Ancak bu hizmeti almıyor iseniz ya da hosting hizmetlerinin size sağlamış olduğu mail yerine Gmail, Yandex ya da başka bir mail adresi kullanmak istiyorsanız o zaman kurulumunu manuel bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bu ayarları ise cPanel üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de öncelikle kullanıcı adı ve şifrenizle cPanel’e giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında cPanel’de bulunana domains bölümüne gitmeli ve zone editor menüsüne tıklamanız gerekmektedir.

Açılan pencerede alan adınızın yan tarafında yer alan manage ya da yönet butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu alandan DNS kayıtlarınızı listeleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra kayıt ekle ya da add olarak göreceğiniz butona tıklayarak kayıt ekleme alanını aktif bir hale getirebilirsiniz. 

Karşınıza çıkan yeni pencerede type kısmını MX olarak seçtiğinizde karşınıza priority ya da öncelik ve destination ya da hedef olarak iki alan açılacaktır. priority alanınıza MX için belirlemiş olduğunuz öncelik değerini girmeniz gerekmektedir. Destination alanına ise tam alan adınızı yazmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise add record butonuna tıklayarak kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Eğer var olan MX kayıtlarınızı düzenlemek isterseniz o zaman da edit butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu alana tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan pencere kayıt adımları ile aynı olacaktır. Bu alanlardan istediğiniz düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında kayıtları silmek için ise delete butonuna tıklamanız gerekmektedir. 

Eğer hizmet aldığınız firma tarafından DNS kayıtlarınız gerçekleştiriliyorsa o zaman MX kaydı tanımlanması, mail hizmetinin alınmaya başlanması ile birlikte hizmet aldığınız firma tarafından DNS kayıtları iletilecektir. Hizmet aldığınız firma tarafından sizlere iletilen bu DNS kayıtları ile birlikte alan adının NS’lerine tanımlayarak işleminizi sona erdirebilirsiniz. 

DNS kayıtlarının tanımlanması tamamladıktan sonra hemen mail hizmetleri aktif olmamaktadır. Bunun için 2 ile 24 saat arasında değişen bir bekleme süresi bulunmaktadır.  Bu sürenin sonunda ise mail hizmetlerini kullanmaya başlayabilirsiniz.


MX Sunucularının Fazla Olmasının Avantajları Nelerdir?

Birden fazla MX sunucu kullanmak yerine bir sunucu kullanmanın bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajların en önemlisi ise sunucuda bulunana domainlerin aşırı derece de mail trafiği çekmesi sonucunda yavaşlamaya sebep olmasıdır. Sunucuların bu trafiği kaldıramaması durumunda gelen maillerin kuyrukta birikmesi söz konusu olmaktadır. Bu sorunu çözmek içinse birden fazla mail sunucusu kullanabilirsiniz.