Son zamanlarda telefonların yavaş yavaş bilgisayarların yerini almasıyla sıkça duymaya başladığımız AMP yani Accelerated Mobil Pages, Türkçe karşılığı hızlandırılmış mobil sayfa internet devi Google tarafından geliştirilmiş mobil sayfaların daha hızlı yüklenmesini amaçlayan bir girişimdir.

 Mobil cihazların yaygın kullanılması ile internet siteleri de mobil tabanlı siteler geliştirmeye başlamışlardır. Google bu gelişimlere ayak uydurarak arama sıralamasını da buna göre değiştirerek mobil sayfalara öncelik vermeye başlamıştır. Bu öncelik işlemini de sayfaların açılış hızlarını dikkate alarak planlamıştır.

 Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar bir web sitesinin açılışını en fazla 5 saniye kadar beklemektedir. Beklenen sayfa kullanıcının yararına bir site olsa da kullanıcı geç açıldığı için beklememekte buda siteye hem ziyaretçi kaybettiriyor hem de reklam geliri kaybı yaşatıyor.


 AMP'nin Avantajları

 AMP’nin ana avantajı mobil siteleri kat ve kat hızlı hale getirmesi ve kullanıcılar tarafından sevilen bir site haline getirmesidir. Aslına bakıldığında AMP bir sıralama ölçütü olmasa da hızlı işlem yapılan web sitelerinin daha çok ziyaretçiye sahip olması ve seo uygulamasına uygun olması nedeniyle daha çok ziyaretçi çekmekte ve sıralamada üst sıralarda yer almaktadır.

 Google verilerine göre amp kullanılarak hızlandırma yapılan bir web sitesi, amp kullanılmayan bir web sitesine göre daha çok kullanıcıya dolayısıyla daha çok reklam gelirine sahip olmaktadır ve Google sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Ayrıca Google arama sonuçlarında web sitesinin amp destekleyip desteklemediğini de belirtmektedir.


 AMP Kurulumu

 Genelde teknoloji, yazılım, internet sitesi gibi terimler bir arada kullanıldığı zaman çok karmaşık işlemler akla gelmektedir. Ancak bir web sitesi yada blog için amp kurmak oldukça kolay bir işlemdir. Bir başkasından yardım almadan kendi başınıza da bu işlemi rahatça yapabilirsiniz. Wordpress alt yapısı kullanılarak yapılan web sitelerinde de amp kullanılabilmektedir. Bunun için amp destekleyen Wordpress temalarını incelemeniz yeterli olacaktır.

 AMP, web sitelerini her anlamda hızlandırmayı hedeflemektedir. Bu alanda yapılan işlemlerden biriside reklam ağları, reklam formatları ve teknolojilerini de desteklemektedir. Bu sayede daha hızlı görünen reklamlar daha fazla kullanıcıya görünmekte ve hızlı bir geri dönüşüm sunarak daha fazla reklam girdisi sağlamaktadır.

 AMP ilk duyulduğu zaman sadece web sitesi hızlandırma amaçlı bir uygulama olarak algılansa da Twitter, Linkedin, Wordpress gibi dev teknoloji şirketleri tarafından da desteklenmektedir. Ayrıca büyük haber ve reklam yayıncıları da amp'yi desteklemektedir.

 Amp hem web kullanıcılarını destekleyerek deneyimlerini arttırmayı amaçlamaktadır hem de işletmelerde bu sayede reklamlardan gelecek geri dönüşler ile gelirlerini arttırmayı sağlamaktadır.