Web tasarımcılar ve web tasarım yaptıranlar açısından, son dönemde aşina olarak nitelendireceğimiz bir kavramdan söz edebiliriz. Web tasarımdaki frontend nedir, neyi ifade ediyor gibi bilgileri sizlere aktaracağız. Aslında bu kelime web tasarım olarak ifade edilebilir. Ayrıca web geliştirici olarak kullanılmaktadır. Belirtmiş olduğumuz bu iki kelime, ilk duyulduğu zaman kafa karışıklığına neden olabiliyor.


 Frontend Neyi İfade Ediyor?

 Frontendi kısaca ifade etmemiz gerekirse, web sitesine giriş yaptığınız zaman arayüz bölümün hem tasarımının yapılması hem geliştirilmesi olarak ifade edilebilir. Web sitesinin genel olarak ön yüzündeki tasarımı ile ilgilenir fakat web site tasarımlarında gerekli alt yapının mutlaka yerine getirilmesi gerekecektir. Frontendin, web yazılım geliştirmeye büyük yönde katkısı olduğunu söylemek mümkün.


 Web Sitenin Görsel Düzenlemesi Aşaması

 Web sitesinin yazılımının yanı sıra görsel tasarım çalışması bulunur. En az yazılım kadar görsel çalışmaya başvurularak, sitenin tamamlanma aşaması sağlanmalıdır. Sitenin bir bakıma tamamlayıcısı dememiz doğru olacaktır. Sitenin yazılım işi yapılırken devreye, yazılımcılar girmektedir. Sitenin tüm yazılımını yaparak, alt yapısını oluşturur. Bir hata durumunun olmaması adına, yazılım çalışmaları dikkatli şekilde yerine getirilir. Böylece yapılan yazılım çalışmalarıyla tüm temel noktalar, yerine oturulmuş olacaktır.


 Frontend Ve Web Tasarım

 Web tasarımda frontetin önemi çok fazla olup, bir puzzle gibi düşünülebilir. Firmanın kampanyalarını lanse ederken, görsel geçişlerin yapılmasını sağlar. Renk, fon gibi görsel çıkışların yapılması açısından önemlidir. Web sitesinde yer alan online kullanıcılar, frontendi görmektedir çünkü frontendin, görsel tasarımı ifade ettiğini söyleyebiliriz. Kullanıcılar yazılım çalışmalarını göremezken, frontend çalışmalarını görecektir. Kullanıcıların görüp ve etkileşime geçebildiği hemen her şey frontendi kapsamaktadır.


 Görsel Tasarımlar Oluşarak Kullanıcılara Hazır Hale Getirilmesi

 Görsel şablonlar oluşturularak, kullanıcıların görebileceği şekilde hazırlık gerçekleşmektedir. Yapılacak tasarım çalışmaları, web sitenizde ki kullanıcı sayısının artışını sağlamaya yardımcı olur çünkü web sitelerinde görsel tasarım ve dizayna ihtiyaç vardır. Bu yüzden yalnızca web yazılım yeterli olmadığı gibi tasarıma ihtiyaç duyulur. Her ne kadar bu kavramlar, yeni duyulmaya başlanıyor olsa bile, yeni diyeceğimiz bir şey değildir. Aslında bildiğimiz fakat kulak aşinalığı olmadığımız bir kavram olarak değerlendirilebilir. Web tasarımla Frontendin hemen hemen aynı olduğunu söylemek mümkün. Yalnızca ufak çaplı bazı farklılıklar olsa bile, mantık olarak bakıldığı an her ikisi de aynıdır.

 Tasarım dünyasında yerini yeni alan kişiler, bu kavramı duyduğu zaman ilk etapta yadırgayabilir fakat ülkemizde bu tarz yabancı içerikli kelimeler çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Web tasarım yahut web yazılım demek yerine artık farklı dilden terimler kullanılıyor. Unutmayın ki web site sahipleri açısından, site tasarımları büyük bir öneme sahiptir çünkü web sitesinin görsel hazırlığının verimli şekilde yapılması, kullanıcıların ilgi duymasını sağlaması açısından önemli bir durumdur. Görsel arayüzü etkin şekilde hazırlandıktan sonra kullanıcılara sunulmaya başlanır.