SSL' in Türkçe karşılığı "Güvenli Giriş Katmanı" olarak bilinir. Bu sertifika sitenize giren kullanıcıların bilgilerini korumak için kullanılan bir sertifikadır. Bu şekilde sitenizdeki insanların bilgileri güvende tutulur. Artık SSL sertifikası bulunmayan tüm siteler Google tarafından "Güvenli Değil" olarak tanımlanıyor. Web sitesi sahiplerinin SSL belgesine sahip olması kullanıcılar için daha güvenli bir ortam sağlar.

 Online ödeme işlemlerinde güvenli bir ortam için bu sertifika gereklidir. SSL size kimlik doğrulama, şifreleme ve veri bütünlüğü gibi konularda site sahibi olarak kolaylık sağlar. Güvenli bir şekilde ödeme almanızı, şifreleri ve formları koruma altına almanızda yardımcı olur. Bu sayede kullanıcılara daha iyi bir şekilde hizmet verebilirsiniz.


 SSL Nasıl Çalışır?

 SSL, siteye girdiğinizde web sunucusu ile tarayıcı arasında bir bağ kurar. Ziyaretçi ile güvenli bir bağ oluşturur. Bu şekilde ziyaretçinin bilgileri güven altında tutulur. SSL, özellikle alışveriş sitelerinde önemli bir role sahiptir. SSL sertifikası olmayan sitelerde bilgileriniz tam olarak güvenli değildir. Bu sitelere özel bilgilerinizi girmemelisiniz. Basit olarak SSL bu şekilde gerçekleşir.

 Bir sitede SSL sertifikasının var olup olmadığını anlamak için sitenin adresine bakabilirsiniz. Https yazıyor ise bu sitenin SSL sertifikası olduğunu gösterir. Eğer sitenin adresinde sadece http yazıyor ise bu site SSL sertifikasına sahip değildir.


 SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

 Bu sertifika ücretli bir sertifikadır. İnternet üzerinde satışını yapan birçok firma bulunmaktadır. Güvenilir bir siteden aldığınıza dikkat etmelisiniz. Crenw, müşterilerine tüm web hosting paketlerinde ssl hizmetini ücretsiz sunmaktadır.


 SSL Sertifika Türleri

 Sitenin belirlemek istediğiniz özelliklerine göre farklı sertifika türleri mevcuttur. Öncelikle alan adınızı kaydettirmeniz gerekmektedir. Ardından istediğiniz güvenlik seviyesini seçiniz. Bu kısımda 3 seçenek bulunur.

DV(Alan Adı Doğrulama) SSL: Temel bir sertifikadır. Kurumsal kullanım için tercih edilmez.

OV(Kurumsal Doğrulama) SSL: Şirket bilgileriniz sertifikanızda yer alır. Görülebilmesi için sertifikaya bakılması gerekir.

EV(Kurumsal) SSL: Alınması zor bir sertifika türüdür. İşletmenizin kimliği adres çubuğunda yeşil renkli olarak görülür.

 Son olarak da kaç adet web sitesi için istediğinizi belirtmelisiniz. Bu şekilde kendinize uygun bir SSL sertifikası alabilirsiniz.