Kullanıcı deneyimi web site hızı ve site açılış hızı açısından büyük önem taşır. Arama çubuğunda gözüken birçok sayfaya tıklayarak sonuç alamamak kullanıcı deneyimi yani UX açısından olumsuz bir durum yaratabilir. E-ticaret sektörü ile ilgili evrensel bir istatistiğe göre üç saniyeden daha yavaş açılan sitelerden hemen çıkma oranı bounce %82 oranında artıyor. On beş saniye arasından daha yavaş açılan sitelerde ise bu oran yüzde doksanlara kadar çıkıyor. Yani insanların site üzerinden çıkma oranları yüzde doksan oranında artış gösteriyor. Bir ile on saniye arasından daha yavaş açılan bir siteden çıkma oranı yüzde yirmi üçlere kadar çıkıyor.

 Bunun için site açılış hızı optimize etmek gerekmektedir. Birçok temel optimizasyon yöntemleri bulunmaktadır. Hız optimizasyonunun ilk ana parametresi FCP ya da FMP metrikleridir. Bunun anlamı ilk anlamlı boyama, ilk zengin içerikli boyama anlamına gelmektedir. Bu da ilk bir elementin ucunu gördüğünüzde ufak bir CSS karşılığı görmeye başladığınızda aslında bu FCP oluyor. Aslında FCP ve FMP kullanıcının sabrını ve tarayıcı da ki tecrübeyi ölçüyor. Örneğin; kullanıcı bir siteye girdiğinde site tamamen beyaz bir ekran veriyor ise kullanıcı bu siteden hemen çıkar. Fakat sitede ufak bir sinyal fark eden kullanıcı sitede kalır.

 Bu skorlar çok önemlidir ve oldukça yüksek hızlarda olması gerekmektedir. İçerisinde bulunduğumuz çağda Javascript Framework' ler büyük hız olanakları sağlar. Sitenin hızlı açılması daha çok kullanıcı tarafından ziyaret edilmesini ve sitenin istenen amaca hizmet etmesini sağlar.


 Web Site Hız Testi Ve Optimizasyon Nasıl Yapılır?

 Kullanıcının sahip olduğu web site eğer e-ticaret sektöründe para kazanmak için kurulmuş ise kullanıcı açısından web site optimizasyonu anlamında yeterli bir web site olmalıdır. Web tasarımcı sitenin arama çubuğunda üst sıralara çıkmasını istiyor ve siteye giren müşterilerin siteden memnun ayrılmasını istiyor ise sitenin hızlı açılması ve çalışması gerekmektedir. Site açılış hızının yavaş olması sitenin kullanıcılar tarafından tercih edilmemesine ve sitenin açılmasını beklemeden çıkmalarına sebep olur. Site az tıklandığında ise arama çubuğunda gerilere düşer. Buda sitenin müşteri kaybına neden olur.

 Bu gibi durumlar ile uğraşmak istemeyen müşteriler alanında en iyi firmalar ile çalışmalıdır. Eğer web site ile ilgili herhangi bir çalışma yaptırmak istiyorsanız Crenw firması ile görüşebilirsiniz. Müşteri memnuniyet odaklı ve kaliteli çalışmaları ile alanında çokça tercih edilmektedir. Firma ile www.crenw.net adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.