CloudLinux; daha çok birden fazla kullanıcı hesabının  bulunduğu sunucularda performans ve kaynak yönetimini sağlamak amaçlı bir işletim sistemidir. CentOS, OS gibi işletim sistemleri üzerine basitçe uygulanabilen cloudlinux 2009 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. 

 CloudLinux ile sunucularda her kullanıcı hesabına bazı belirli kaynak kullanımı yetkisi verilir. Paylaşımlı sunuculardaki gibi  dağınık dengenin tersine  mevcut siteye gerektiği kadar sistem kaynağı ayırır ve  kaynak kullanımını izole eder.  Sunucuyu çekirdek düzeyinde yönetir. Böylelikle aynı sistemde bulunan bir başka site mevcut siteyi etkileyemez. Bu da sitenin kapanması, yavaşlaması gibi sorunları yok denilecek kadar azaltır.


 CloudLinux Özellikleri

 LVE  Manager: Her kullanıcının tüm CPU, bellek kaynakları, İO, eşzamanlı bağlantıları ve işlem sayılarını  sınırlandırır.

 MySQL  Governor: Paylaşılan  sunucudaki sorunların ana sebeplerinden biridir. MySQL, MySQL Governor kullanımını izler. Kötüye kullananların sunucuyu aşırı yüklemelerini önler ve  genel kararlılığı ve performansı artırır.

 CageFS: Kullanıcıların birbirini görmemesini saglar ve hassas bilgileri görüntülemesini engeller. Ayrıca bilgi ifşa saldırısı gibi birçok saldırıyı önler. 

 HardenedPHP:  PHP’nin desteklenmeyen ve eski sürümlerini korur.  

 SecureLinks: Bilinen tüm sembolik bağlantı  saldırılarını önler.  Sunucuların güvenlik düzeyini  artırır ve kötü niyetli kullanıcıların da sembolik bağlantı dosyaları oluşturmasını engeller.

 PHP  Selector:  Kullanıcıların ihtiyaç duydukları bazı PHP sürümünü seçmelerine yardımcı olur.

 Python Selector:   Kullanıcıların uygulama olarak Python sürümünü seçmelerine yardımcı olur  ve ek modüller yüklemelerine olanak tanır. 

 Ruby Selector:  kullanıcıların ihtiyacı olan  bazı Ruby sürümlerini seçmelerine yardımcı olur. 

 Node.JS Selector: kullanıcıların ihtiyaç duydukları bazı Node.js sürümlerini seçmelerine yardımcı olur.

 Mod_isapi: PHP sayfalarını sunmanın en güvenilir ve hızlı yoludur.  Düşük bellek ayak izine sahiptir.


 CloudLinux sistemi neden gerekli?

 Paylaşımlı hosting sunucularında birçok  site barındırılmaktadır. Sunucularda oluşturulan kaynak yüklenmelerinde ise hosting hesapları birbirlerini etkileyebilir. Bir siteye yapılan  DDOS saldırısı ile sunucudaki  tüm sitelerin yavaşlamasına hatta kapanmasına neden olabilir. CloudLinux sistemlerde ise  tüm kullanıcılar birbirinden izole edilir. Böylelikle aynı sistemde bulunan başka bir site mevcut siteyi etkileyemez. 


 CloudLinux Güvenlimi?

 CloudLinux oldukça özel bir sistemdir. Ayrıca sistem yöneticilerinin büyük bir yükünü de hafifletir ve sunucu güvenliği konusunda destek sunar.

 CloudLinux CAGE FS özelliği ile olası bir hack girişiminde tüm kullanıcıları birbirinden izole eder.  Shell atılan sitenin dizininden dışarı çıkılamadığı için sunucuda bulunan diğer siteler de bu tür hack girişiminden kesinlikle etkilenmez.

 

 CloudLinux'un Yararları Nelerdir?

* CloudLinux sistem  stabilizasyonu arttırır.

 CloudLinux, kullanıcılar arasında cageFS özelliği ile izolasyon yaratarak kaynak kullanımını sistem yöneticisinin ayarladığı  oranlarda düzenleme şansı yaratır. Böylece sistem stabil ve güvenli olarak çalışmaktadır.

* Kaynak kullanımını düşürür.

CloudLinux sistem ile her hosting müşterisine ayrı Memory (RAM), CPU ve I/O limitlemesi yapılabilir. Böylelikle yüksek sistem kaynağı kullanan kullanıcıların diğer müşterileri etkilemesinin önüne geçilir.

* Müşteri ve Maliyet  dengesini optimize eder.

Sunucularınızda oluşturduğunuz paketlere izolasyon ve  limitleme yaparak daha fazla müşteri hesabı oluşturmanızı sağlar.  Böylelikle, maliyet düşerken, sunucu başı müşteri sayısı da  artacaktır.