Domain, bir internet sitesinin, internetteki adı ve adresidir. İnternet siteleri normalde IP protokolü üzerine çalışırlar. Yani, bir internet sitesinin adresi aslında sayılardan oluşan bir adrestir. Örneğin 123.456.78.90 gibi bir adrese sahiptirler. Ancak bu adres insanlar tarafından kolay hatırlanabilir ve kullanılabilir olmadığı için alan adları icat edilmiştir. Alan adları, daha basit, daha akılda kalıcı özelliği olması dolayısıyla kullanılırlar. Bir internet adresini bulmamıza, o adresi unutmamamıza yarayan bir işleve sahiptirler.

 En çok kullanılan üst seviye denilen alan adları, com, net, org’dur. Bu alan adlarının yanı sıra ülkelere özelleşmiş alan adları, çeşitli iş kollarına ya da kullanım amaçlarına göre özelleşmiş alan adları da mevcuttur. Örneğin, Türkiye için .com.tr, İngiltere için, .co.uk gibi alan adları mevcuttur. Alan adları bir kurum tarafından belirlenmiştir. Fiyat mekanizması da bu kurum tarafından düzenlenmiştir. Domainin ne anlama geldiğini öğrendikten sonra, domain türü olarak neleri söyleyebiliriz, onlara da bakmakta fayda var.


 Alan Adı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 Web sitenin kolay adreslenebilir olması dijital pazarlamada oldukça önemlidir. Bu adresleme açısından da yapılacak her işte alan adları konusuna özellikle dikkat edilmesi gerekir. Alan adlarının çalışma mantığı göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece bir web sitesi olarak değil de doğru isim, doğru uzantı doğru ihtiyaçlarla çalıştırılması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bu şekilde insanların erişimine web sitesi açılabilir. Tüm detaylar göz önünde bulundurulmalı, kolay ve anlaşılır alan adları tercihinde bulunulmalıdır.


 Cctld Nedir?

 Ülkelerin alan kodunu temsil eder. İnternet üzerinde her ülkeye ait alan kodu vardır. Örneğin Türkiye’ nin alan kodu yani cctld adresi, tr olmaktadır. Yani cctld, url tarafından oluşturulan, ülkelerin simgesini temsil eden bir kavramı, bir uzantıyı ifade eder. Tr ibaresi Türkiye’ ye özelleştirilmiş bir simgeyi ifade eder ve bu doğrultuda oluşturulmuştur.


 Gtld Nedir?

 Gtld de bir domain adresi yani, alan adıdır. Fakat üst düzey alan adını temsil eder. Uzantı olarak da ifade edilebilirler. Kısaca gtld, alan adresinin uzantısı ve son kısmı olarak ifade edilebilir. Yani, alan adının noktadan sonra gelen kısmına denir. Mesela, .com gibi veya .net gibi ifadeler gtld’ yi temsil etmek için oluşturulmuştur. Gtld gibi aynı anlama gelen tld kavramına bir göz atalım. 


 Tld Nedir?

 Tld de aynı yukarıda bahsedilen anlamları karşılayan bir kelimedir aslında. Bu adres de, alan adı olarak kullanılan üst düzey adı temsil etmektedir. Gtld de bahsettiğimiz gibi burada da .biz uzantısından bahsedebiliriz. Tld de aynı anlama gelir .biz gibi ifadeler yani, uzantılar yer alır.