SEO, Search Engine Optimization kavramının kısaltılmış halidir. Türkçeye tam çevirisi ise arama motoru optimizasyonudur. Kısaca anlamı ise şudur: arama motorlarına optimize olan internet siteleri ya da içerikler, arama motorlarında üst sıralara yerleşirler. Böylece sayfanın trafiği yüksek olur ve ziyaretçi sayısı artar. SEO için uyumlu içerikleri oluşturmak için de bilinmesi gereken bazı temel yöntemler ve dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. 


 SEO Uyumunun Önemi 

 İnternet çağına geçişin sonucu olarak, firmalar arasındaki rekabet tamamen teknolojik dünyaya taşındı. Araştırmalara göre, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu arama motorlarını kullanırken ilk iki sayfadaki sonuçlardan ileriye gitmiyor. Bu yüzden internet sitenizin sıralamasının yüksek olması, internet sitenizin trafiğini artırmak için çok önemli hale geliyor. 


 SEO İle Sıralamanızı Yükseltmenin Yolları 

 SEO uyumlu içerikler ile internet sitelerinizi en üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bunun için de temel adım olarak anahtar kelime seçimi yapmalısınız. Anahtar kelimenizi belirleyip SEO sıralama tekniklerinizi uyguladıktan sonra yavaş yavaş diğer adımlara geçebilirsiniz. 

 Diğer adımlar, reklamlar ve içeriğin zenginleştirilmesi gibi maddeler içerir. Bu maddeleri gerçekleştirmek biraz daha efor ve zaman gerektirecektir. Harcadığınız efordan kazanmak ve ziyaretçilerinizin davranışlarını tanıyabilmek için sitenizin istatistiklerini sık sık kontrol edebilirsiniz. Böylece daha ziyaretçi odaklı paylaşımlar yapabilir ve yeni ziyaretçiler kazanırken eskileri de koruyabilirsiniz. 

 

 Anahtar Kelime

 Anahtar kelimeleri seçerken çok dikkatli olmalısınız. Öncelikle bir internet sitesi ya da içeriği için yirmiden fazla anahtar kelime seçmemeye özen göstermelisiniz. Bu durum arama motoru optimizasyonu için çok faydalı olmayacaktır. Aynı zamanda anahtar kelimeleriniz içeriğin konusunu ve amacını anlatabiliyor olmalı. Böylece internet sitenize ziyaretçileri daha hızlı çekebilirsiniz. 

 Anahtar kelimenizin bulunması gereken bazı alanlar vardır. Bu alanı ne kadar verimli kullanırsanız, anahtar kelimeniz arama motorlarında aratıldığında internet siteniz bir o kadar üst sıralara yerleşmiş olur. Bu alanlar öncelikle sayfa başlıklarınızdır. Bu başlıklara "meta-title" adı da verilir. Daha basit bir anlatımla, arama motorlarında sorgulama yaptığınızda koyu renkli olan başlıklar "meta-title" adı verilen başlıklardır. 

 Bir diğer alan ise sayfanızın URL'si ve içerikte bulunan yazılardır. İçerik yazılarındaki anahtar kelime kullanımlarını kalın yapmaya çalışabilirsiniz. Bu sayede arama motorları ayrıştırmayı daha verimli yapacaktır. Bu anahtar kelimeleri metinler dışında, fotoğrafların açıklama yazıları ve dosya adları gibi bölümlerde de kullanabilirsiniz. 

 Son olarak ise anahtar kelimelerinizin aşırı ve aleni kullanımlarından kaçınmaya çalışmalısınız. Aksi durumda, okuyucularınız kelime kalabalığı olduğunu düşünebilir ve içeriklerinizi okumaktan keyif almadıkları için sayfanıza ziyareti kesebilirler. Bu durum da SEO'nun amacının tam tersi olacaktır.