Graphics Interchange Format kavramının baş harflerinden oluşan GIF, dosyalama biçimlerinden birisi olmaktadır. Steve Wilhite tarafından yönetilen bir forum sisteminin sağlayıcısı olan CompuServe ekibi tarafından 15 Haziran 1987 tarihinde geliştirilmiştir. Ancak GIF’lerin geniş çaplı kullanımı ancak internet kullanımının artması ile sağlanmıştır. 


GIF Nerelerde Kullanılır?

Web tasarımcıları için GIF’ler çok kullanışlı araçlar olmaktadır. Söz konusu logo ve reklam bannerları olduğunda özellikle ön plana çıkan GIF’ler sayfada düşük boyutlu yer kaplaması sebebiyle hızlı yüklenebilen sayfalar yaratılabilmesini sağlamaktadır. Bu özellikleri sebebiyle de GIF’ler internet için cazip hale gelmiştir.

Oyunlarda ise düşük renkli sprite verilerini saklamak için GIF’ler aynı zamanda küçük animasyonlar ve düşük çözünürlüklü video klipleri için de sıklıkla kullanılmaktadır.


GIF Nereden İndirilir?

İnternette birçok hazır GIF bulunmaktadır. Bu sebeple de GIF oluşturmak yerine bu hazır GIF’ler bilgisayara indirilebilir. Bunun için GIF indirilebilen siteler ve uygulamalar bulunmaktadır. 

Eğer hazır GIF’ler yerine kendiniz bir GIF oluşturmak isterseniz o zaman bunun için farkı yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin içerisinde internet siteleri, Android ve IOS cihazlarda kullanılan uygulamalar ve bilgisayar uygulamaları bulunmaktadır. 

Ayrıca GIF oluşturma sırasında kullanılabilen materyaller de bulunmaktadır. Bunların içerisinde ise resim ve videolar bulunmaktadır. 


GIF İndirilebilecek Web Siteleri

İnternette GIF yapmak için birçok web sitesi bulunmaktadır. Ancak bunların içinde diğerlerinden öne çıkan bazı web siteleri bulunmaktadır. Bunların içerisinde;

Giphy,

Reddit,

Reaksiyon GIFS,

GIFbin,

Hulu’s The Perfect GIF,

Awesome GIFs,

Animals GIFs bulunmaktadır.


GIF İndirilebilecek Mobil Uygulamalar

GIF oluşturmak istiyorsanız mobil uygulamaları da kullanabilirsiniz. Android cihazlarınızda kullanabileceğiniz uygulamalar içerisinde diğerlerinden öne çıkan uygulamalar ise şunlar olmaktadır:

Giphy,

Gif Keyboard,

Ingur,

GIF Maker,

GIF yapmak için kullanabileceğiniz IOS uygulamaları içinde ise şunlar bulunmaktadır:

Giphy,

GifBoom,

Giffer,

MyFaceWhen,


GIF Nasıl Yapılır?

GIF yapmak için 4 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler;

Youtube videosundan GIF yapma,

Telefondan GIF yapma,

Ekran kaydından GIF yapma,

WhatsApp’tan GIF yapma olmaktadır.


Youtube Videolarından GIF Yapma

İster telefondan ister bilgisayardan yapın, GIF yapmanın en kolay yollarından birisi Youtube videolarını kullanmaktır. Dilediğiniz Youtube videosunun GIF’ini yapabilmek için en kullanışlı yöntem ise gifhy sitesini kullanmaktır. Bunun için siteye girdikten sonra GIF yapmak istediğiniz videonun URL’sini ilgili bölüme yapıştırmanız gerekir. Daha sonrasında ise GIF yapmak istediğiniz video parçasını belirlemeli ve GIF’in uzunluğunu seçmelisiniz. Ayrıca GIF’lere filtre, metin ve çıkartma eklenebilmektedir.

Tercih etmeniz durumunda GIF’inize bir hashtag ekleyerek tüm dünyada yayılmasını da sağlayabilirsiniz. Düzenlemeleri tamamladıktan sonra ise Upload to GIPHY butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.


Ekran Kaydını Kullanarak GIF Yapma

Sevdiğiniz film ya da videoların istediğiniz kısmını GIF yapmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de ekran kaydı olmaktadır. Özellikle tanıtımlar için kullanılan GIF’lerde tercih edilen bu yöntemi kullanarak Giphy, ScreenToGif, Capture, GifCam ya da LICECap gibi programları kullanarak GIF’lerinizi oluşturabilirsiniz. 

Bunun için öncelikle tercih ettiğiniz programı yönergelerine uygun olarak bilgisayarınıza kurmanız gerekir. Daha sonrasında ise programı başlatmalı ve GIF yapmak istediğiniz videonun istediğiniz bölümünü GIF yapabilmek için karşınıza çıkan çerçeveyi genişletmelisiniz. Daha sonrasında pencerenin altında yer alan kaydetme butonuna basmanız ve videoyu kaydetmeniz gerekir. Son işlem olarak ise GIF’inizin hızını, piksel boyutunu ve diğer düzenlemeleri yaparak kaydetmelisiniz.


Telefon ya da Tabletten GIF Yapma

GIF yapmak için bilgisayar yerine mobil cihazlarınızı kullanmak istiyorsanız o zaman en verimli olan uygulamaların başında gelen Giphy Cam’i kullanabilirsiniz. Bunun için uygulamanın kamerasını açarak istediğiniz uzunlukta bir video çektikten sonra sonra videonuz otomatik olarak GIF’e çevrilecektir. Daha sonrasında üzerinde istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.


WhatsApp’tan GIF Yapma

WhatsApp’tan GIF yapma yöntemini seçerseniz herhangi bir ek uygulamaya ihtiyaç duymazsınız. Bunun için GIF göndermek istediğiniz kişinin sohbet ekranını açın. Daha sonrasında ise uygulamanın kamerasını kullanarak video çekimi yapın. Video çekiminiz sona erdiğinde karşınıza GIF ya da video olarak gönder seçenekleri çıkacaktır. Eğer GIF seçeneğiniz tıklarsanız animasyon GIF olarak karşı tarafa iletilecektir.