İnternet dünyasında var olan her web sitesinin görüntülenebilmesi için bir sunucuda barındırılması gerekmektedir. Bu sayede web sitesine ait olan veriler bir yerde depolanabilir ve gerektiğinde kullanıcıların cihazlarına bu verilerin gönderilmesini sağlayan bir köprü olmaktadır. İnternet dünyası için bu kadar önemli olan sunucular farklı amaçlara hizmet eden farklı türleri ile de hizmet vermektedir.


 Paylaşımlı Hosting Nedir?

 Shared hosting olarak da bilinen paylaşımlı hosting kısaca bir sunucunun kaynaklarının birden fazla web sitesi tarafından kullanılması olarak açıklanabilmektedir. Bu paylaşım sayesinde hosting hizmetlerine çok daha cüzi bir fiyata sahip olunmaktadır.

 Paylaşımlı hosting sayesinde bir sunucu üzerinde yüzlerce kullanıcı barınabilmektedir. Sunucular bu paylaşımı sunarken, diğer bir yandan her bir web sitesinin e-posta alanları, disk alanları ve veritabanı gibi ek özelliklere de erişimi bulunmaktadır.

 Paylaşımlı hosting planları genellikle başlangıç düzeyindeki web siteleri için önerilmektedir. Uygun fiyatları ile öne çıkan paylaşımlı hostinglerden bazıları ise web sitelerine sınırsız depolama alanı, ücretsiz SSL ve alt alan adları gibi özellikler de sunmaktadır.


 Paylaşımlı Hosting’in Avantajları Nelerdir?

 Özellikle küçük web siteleri tarafından tercih edilen paylaşımlı hosting hizmetlerinin birçok faydası bulunmaktadır.

 Fiyat

 Paylaşımlı hosting hizmetlerinin web sitelerine sunduğu en büyük avantaj şüphesiz ki fiyatlarıdır. Yüzlerce web sitesinin aynı sunucu üzerinde barınması sayesinde kullanıcı başına düşen maliyette ciddi biçimde düşmektedir.

 Teknik Bilgi

 Web hosting konusunda yeterince teknik bilgiye sahip olmayan ya da bu alan için fazla zaman harcamak istemeyen web siteleri için en iyi çözüm paylaşımlı hosting olmaktadır. Çünkü paylaşımlı hosting ile sunucu bakımları, yükseltmeleri ya da yapılandırma sorunları gibi alanlar ile endişelenmenize ya da bir şey yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Kaynakların verimli kullanıldığından ve bu teknik konularda gereğinin yapıldığından tamamen hosting hizmetleri sorumlu olmaktadır.


 Paylaşımlı Hosting’in Dezavantajları Nelerdir?

 Hosting türlerinin bu kadar çeşitli olmasının sebebi, tek bir hosting türünün tüm web sitelerinin ihtiyaçlarını karşılayamaması olmaktadır. Bu sebeple paylaşımlı hosting’in de bazı dezavantajları bulunmaktadır.

 Performans

 Paylaşımlı hosting hizmetlerinin en büyük problemi şüphesiz ki sınırlı kaynaklara sahip olmasıdır. Sahip oldukları RAM, CPU ve disk alanlarının sınırlı olması web sitelerinin performansları üzerinde etkili olmaktadır. 

 Özellikle site trafiğinin birdenbire artması durumunda site hızının olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu olmaktadır. Diğer bir yandan trafiğin bir anda artması sadece sitenin yavaşlamasını değil aynı zamanda çökmesini ya da bir süre kullanım dışı kalmasına da sebep olabilmektedir.

 Diğer bir yandan sunucunun kaynakları için diğer web siteleri ile rekabet halinde bulunması dolayısıyla diğer sitelerinin avantajları sizin sitenizin dezavantajlı olmasına neden olabilmektedir.

 Güvenlik

 Aynı sunucuda birden fazla web sitesinin bulunmasının doğal sonuçlarından birisi de güvenlik ile ilgili olmaktadır. Eğer ki hosting sağlayıcısı gerekli önlemleri almazsa sunucuda bulunan bir web sitesine siber saldırı düzenlendiğinde bu diğer web sitelerinin tehlike altında olmasına neden olabilmektedir. 

 Diğer bir yandan paylaşımda bulunan tüm web sitelerini aynı IP adresine sahip olması nedeniyle eğer bu sitelerden birisi kara listeye alınırsa bu diğerlerinin de olumsuz bir şekilde etkilenmelerine sebep olmaktadır.

 Özelleştirme

 Sunucusunu özelleştirmek isteyen web siteleri için de paylaşımlı hosting iyi bir fikir olmamaktadır. Çünkü paylaşımlı hostinglerde her kullanıcının sorunsuz kullanabilmesi için bu konu ile ilgili kısıtlamalar bulunmaktadır.


 Paylaşımlı Hosting Kimler İçin Uygundur?

 Paylaşımlı hosting hizmetleri için en uygun olan web siteleri küçük işletmelere ait olanlar ve başlangıç noktasında ki web siteleri olmaktadır fakat gerekli optimizasyonlar sağlandığında daha üst web siteleri de barınabilmektedir.