E-ticaret siteleri farklı içerik yönetim sistemleri ile desteklenmektedir. Her bir e-ticaret sitesinin farklı ihtiyaçlarına farklı çözüm önerileri sağlayan CMS’ler sebebiyle kendi e-ticaret siteniz için en uygun içerik yönetim sistemini belirlemeniz önemli olmaktadır. Bu sayede tüm ihtiyaçlarınızı karşılayarak e-ticaret sitenizi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.


Opencart Nedir?

En eski ve en popüler içerik yönetim sistemlerinden birisi olan opencart açık kaynaklı ve ücretsiz olmaktadır. 2009 yılında Google Code üzerinden kullanıma açılan opencart kullanıcı dostu olmasıyla bilinmektedir. OHP’de geliştirilen opencart yeni işlevleri, eklentileri sayesinde kolaylıkla sağlamaktadır. Zengin bir tema ve uzantı kaynağı bulunmaktadır.


Opencart Özellikleri Nelerdir?

138 ülkede kullanılan opencart aynı zamanda 900 binden fazla web sitesine hizmet vermektedir. Bu özellikleri sayesinde de herhangi bir e-ticaret sitesi için uygun sayılabilecek güçlü yönleri bulunmaktadır. Bu yönleri sayesinde kodlama ile ilgili herhangi bir bilgi sahibi olmayan kişilerin dahi işlevsel bir e-ticaret sitesi oluşturabilmesini sağlamaktadır.

Opencart’ın öne çıkan özelliklerinden birisi global olarak kullanım sağlayabilecek özelliklerini içerisinde bulundurmasıdır. Birden fazla para birimi ve vergi sistemini içinde bulundurmasının yanı sıra farklı dil seçenekleri de sunması sayesinde neredeyse dünyanın her yerinde satış yapma imkanını web site sahiplerine sunmaktadır.

Opencart’ın bir diğer özelliği ise birden fazla e-ticaret sitesinin oluşturulabilmesidir. Bu farklı e-ticaret sitelerinin bir alandan yönetilebilmesi ise kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır. İşletmelerin bir ürünü birden fazla mağazada ve farklı fiyatlar ile sunmasına izin veren bu özelliğinin yanı sıra her bir mağaza için farklı tema özellikleri de sunmaktadır.

Açık kaynaklı olarak sunulan opencart bu özelliği sayesinde kolaylıkla özelleştirilebilmektedir. Ayrıca kurulumu ve kullanılması da son derece kolay olmaktadır.

Üçüncü taraf tema özelliklerini desteklemesinin yanı sıra çok sayıda ve ücretsiz olarak uzantı ve tema seçenekleri sunmaktadır. Var olan eklentilerin önemli bir kısmı normal web siteleri için tasarlanmasına rağmen opencart’ta bulunan eklentiler sadece e-ticaret sitelerinin kullanımına özel olarak geliştirilmiştir ve koleksiyon son derece zengindir.

Opencart’ta bulunan bir diğer özellik ise müşterilerin gruplara ayrılmasını olanak tanımasıdır. Bu sayede işletmeler toptan ya da perakende müşterileri gibi müşteri gruplarını belirleyerek sadece grupların görebileceği fiyatları belirleyebilirler.

Opencart’ın sahip olduğu bir başka özellik ise farklı cihazlarda görüntülenebilmesidir. Bu sayede SEO ile uyumlu bir site yaratmayı kolaylaştırmaktadır.

Opencart’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu bir diğer kolaylık ise ürünlerin birden fazla özelliğini sıralayabilmesine olanak tanımasıdır. 

Bir e-ticaret sitesi nasıl oluşturabileceği ile ilgili herhangi bir bilgisi olmayanların dahi opencart ile yeni bir site kurabilmelerini ve işletebilmelerini sağlamak için ise kendi web sitesinde eğitim amaçlı ciddi bir kütüphane bulundurmaktadır. Bu kütüphanesini içerisinde zengin bir doküman ve video arşivi bulunmaktadır. Bunun yanında internette de oldukça aktif olarak kullanılan opencart forum siteleri bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir problem ile karşılaştıklarında kolayca çözüm yollarını öğrenebilmektedir.

İndirmenin ve kullanmanın ücretsiz olduğu opencart’ın bakım ve yükseltmesi için de herhangi bir ücret ödemek gerekmemektedir.

Bunların yanında bilgilerinizin güvende kalması için opencart yedekleme ve geri yükleme özellikleri de sunmaktadır.

Opencart’ın e-ticaret sitelerine sunmuş olduğu bir diğer özellik ise gelişmiş raporlama sistemi olmaktadır. Detaylı bir şekilde hazırlanan bu raporlar sayesinde işletmeler günlük, haftalık ya da aylık olarak raporlarını alabilirler.

Pazarlama teknikleri konusunda da son derece esnek olan opencart ile indirim ya da kupon gibi pazarlama tekniklerini kolaylıkla kullanabilirsiniz.