Basitçe söylemek gerekirse, VMware sanallaştırma yazılımı geliştirmektedir. Sanallaştırma yazılımı, tek bir bilgisayarın donanım öğelerinin (işlemciler, bellek, depolama ve daha fazlası) yaygın olarak sanal makineler olarak adlandırılan birden çok sanal bilgisayara bölünmesine olanak tanıyan bilgisayar donanımı üzerinde bir soyutlama katmanı oluşturur. Her sanal makine kendi işletim sistemini çalıştırır ve gerçek temel bilgisayar donanımının bir bölümünde çalışıyor olsa bile bağımsız bir bilgisayar gibi davranır.

• Sanallaştırma, normal bilgisayarlarda çalışan sanal makinelerle ilgilidir. Sanal makineler, farklı örneklerin aynı anda paralel olarak çalışmasını sağlar.

• Bu sanal makinelerle, örneğin eski işletim sistemlerini yükleyebilir ve eski yazılımları mevcut bilgisayarlarda test edebilirsiniz.

• Sunuculardan oluşan sanal ortamlar, sanallaştırma ve normal sistemden ayrılması sayesinde bir dizin gibi çok kolay bir şekilde kopyalanabilir.

• VMware çeşitli yazılımlar geliştirir. Workstation ve ayrıca VMware  Player bilinmektedir.

• Yazılım ağırlıklı olarak şirketlerde kullanılmaktadır, çünkü yalnızca tüm sunucu ortamlarını diğer sistemlere taşımak kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda yazılım geliştirmedeki süreçler de sanallaştırma ile kolaylaştırılır.

 Tahmin edebileceğiniz gibi, sanallaştırma bilgisayar donanımının daha verimli kullanılmasını sağlar ve bir kuruluşun donanım yatırımından daha fazla geri dönüş sağlar. VMware’nin sanallaştırma ürünleri artık birçok işletmenin altyapısının çok önemli bir parçası haline gelmiştir.

 Bir sanal makine (VM) için VMware, sanallaştırmanın temel birimidir. VM, fiziksel bir bilgisayarın yazılım tabanlı bir temsilidir. Bir VMware üzerinde çalışan bir işletim sistemine konuk işletim sistemi denir.

 Her VM, VM ayarlarını depolayan bir yapılandırma dosyası, bir sabit sürücünün yazılım sürümü olan bir sanal disk dosyası ve sistem arızaları, donanım değişiklikleri, sanal makinelerin sanal makinelerden geçişleri başta olmak üzere VMware’nin etkinliklerini takip eden bir günlük dosyasını içerir. VMware, bu dosyaları yönetmek için çeşitli araçlar sunar. VMware’leri diğer programlar aracılığıyla yapılandırmak için Web Services yazılım geliştirme kitini de kullanabilirsiniz. Örneğin, yazılım geliştirme ortamınızın bir yazılım programını test etmek için kullanabileceği bir sanal makine oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

 Sanallaştırma için VMware ürün ve hizmetlerinin kullanılması çeşitli faydalar sağlar. Bunlar aşağıdakileri içerir:

• İyileştirilmiş yatırım getirisi: VMware, fiziksel bir bilgisayarın kaynaklarını daha fazla kullanmanızı sağlar. Yöneticiler, tek bir sunucu işletim sisteminde görev açısından kritik birden çok uygulamayı çalıştırmayı sevmezler çünkü bir uygulama çökerse, işletim sistemini kararsız hale getirebilir ve diğer uygulamaları çökertebilir. Bu riski ortadan kaldırmanın bir yolu, her uygulamayı kendi işletim sisteminde kendi özel fiziksel sunucusunda çalıştırmaktır, ancak bu verimsizdir çünkü her işletim sistemi bir sunucunun CPU gücünün yalnızca %30'unu kullanabilir. VMware ile her uygulamayı aynı fiziksel sunucu üzerinde kendi işletim sistemi üzerinde çalıştırabilir ve fiziksel sunucunun mevcut CPU gücünden daha iyi yararlanabilirsiniz.

• Enerji ve alanın daha verimli kullanımı: VMware, daha az fiziksel sunucu kullanarak daha fazla uygulama çalıştırmanıza olanak tanır. Daha az fiziksel sunucu, veri merkezinizde daha az alan ve güç ve soğutma için daha az enerji gerektirir.

• Endüstri desteği: VMware, 500.000'den fazla müşterisiyle en önde gelen sanallaştırma hizmetleri sağlayıcısıdır. 75.000 ortaktan oluşan bir ağ, müşterileri çok çeşitli ek ürün ve hizmetlerle destekler.

 VMware, bilgisayarınızda sanal makineleri çalıştırabileceğiniz ürünler sunar. Farklı işletim sistemleri paralel olarak çalışabilir. Sanal ortamlar sunuculardan da oluşabilir. Sanallaştırma ve normal sistemden ilişkili ayrıştırma nedeniyle, normal bir dizin Hosting içerir, kopyalanabilir ve taşınabilirler. Bu, özellikle büyük şirketler için işi kolaylaştırır. Özel sektörde, üreticinin yazılımı esas olarak iki işletim sistemini yan yana çalıştırmak için kullanılır.