CAPTCHA, bilgisayarların insanlardan ayırt edilebildiği "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" ifadesinin kısaltmasıdır. En popüler sürüm, harfleri ve sayıları çarpıtır ve kullanıcılardan bu karakterleri yorumlayıp yazmalarını ister.


 CAPTCHA'nın amaçları nedir?

 CAPTCHA'lar tüm İnternet'te hızla popüler hale gelmiştir ve artık istenmeyen postaları veya web sitelerindeki verilerin otomatik olarak çıkarılmasını önlemek için çevrimiçi formlarda yaygın olarak kullanılan yazılım sistemidir. Web siteleri insan dışı etkileşimleri algılayabilirse, botların etkinliği başarıyla önlenebilir. Ancak sorun, CAPTCHA'ların ilk sürümlerinin kullanıcı açısından hantal ve pratik olmamasıdır.


 CAPTCHA'ları kimler kullanır?

 CAPTCHA'lar, bir kullanıcının robot olmadığından emin olmak için birçok web sitesi tarafından kullanılır. Genellikle çevrimiçi anketlerin doğruluğunu sağlamak ve otomatik oylama riskinden kaçınmak için kullanılırlar. Ayrıca, özellikle kullanıcıların ücretsiz hesap oluşturabileceği kayıt formlarında da yaygın olarak kullanılırlar. CAPTCHA'lar, spam gönderenlerin, spam için büyük miktarda e-posta adresi oluşturmak üzere bot kullanmasını engeller. Biletleme siteleri de bu teknolojiyi karaborsacıların büyük etkinlikler için bilet alıp çok daha yüksek fiyatlara satmalarını önlemek için kullanır. Son olarak, yorum alanları ve iletişim formları olan web siteleri ve bloglar, spam veya botları önlemek için CAPTCHA'ları kullanır.

 Ne yazık ki, teknoloji ve bilgisayar korsanları giderek daha karmaşık hale geliyor; bu onların taktikleri için de geçerlidir. CAPTCHA'lar genellikle güvenli olsa da, bazı siber suçlular, web sitesini daha inandırıcı kılmak amacıyla bunları sahte veya dolandırıcılık amaçlı web sitelerinde kullanmaya başlamıştır. Son yıllarda, yapay zeka geliştikçe, giderek daha fazla insan CAPTCHA'ları atlamanın yollarını bulmuştur.

 Google, metin tabanlı CAPTCHA'ları kullanmayı resmen bıraktı ve onları “Ben robot değilim” düğmesiyle değiştirdi. Bu AI sistemi, kullanıcıların belirli bir nesneyi içeren tüm resimlere tıklamasını gerektiren ikinci bir test içerir. Sistemin adı reCAPTCHA'dır.  Aslında, spam botları giderek daha akıllı hale geliyor. Büyük ölçüde özerk bilgisayar programları, programcılarınızın reklam mesajlarını yerleştirmek ve hatta karmaşık istenmeyen posta önleme prosedürlerinin bile üstesinden gelmek için form alanları ve diğer etkileşimli web sitesi öğeleri için İnternet'i tarar.

 Uzun bir süre, CAPTCHA'lar spam yorumlarına karşı bir siper olarak kabul edildi. Ancak can sıkıcı sorgular genellikle insan kullanıcılar için karmaşık programlardan daha büyük bir engeldir. Aslında, CAPTCHA teknolojisi üzerine yapılan mevcut çalışmalar, spam botlarının yerleşik prosedürleri kullanırken genellikle insanlardan daha düşük bir hata oranına sahip olduğunu göstermiştir. Bu, CAPTCHA kodlarının, resimli bulmacaların ve mantık bulmacalarının sonu mu sorusunu akla getirmektedir. CAPTCHA'lar çoğunlukla web uygulamaları üzerinde kullanıcı girişi gerektirdiğinde kullanılır. Bu durumda, girişlerin gerçekten kişilerden veya en azından web sitenize gelen ziyaretçilerden olduğundan emin olmak istersiniz. Bunun yerine CAPTCHA kullanılmaması durumunda, kullanıcılar arasında genellikle çok sayıda otomatik olarak oluşturulmuş spam kullanıcılar bulunabilir. 

 Bu zarar, çevrimiçi formların, kullanıcıların girişlerini göndermeden önce kendilerini insan olarak doğrulamaları gereken bir güvenlik ile sınırlandırılabilir. CAPTCHA'lar günümüzde insan kullanıcıların botlardan ayırt edilmesi gereken hemen hemen tüm alanlarda bulunabilir. Bu, örneğin e-posta hizmetleri, haber bültenleri, topluluklar ve sosyal ağlar için kayıt formları ve ayrıca çevrimiçi anketler veya arama motoru hizmetleri gibi web hizmetleri için de geçerlidir. Zaman içinde, insan doğrulamasını gerçekleştirmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Yerleşik hiçbir prosedür istenmeyen botlara karşı yüzde 100 güvenlik sağlamaz ve her durumda CAPTCHA teknolojisi aşılma riskini içermektedir fakat formlarınızın güvenliğini arttırmak için şuanda en iyi yol olarak CAPTCHA görünmektedir.