Spam kelimesinin anlamı "istenmeyen" olarak açıklanabilir. Esas olarak istenmeyen e-postaya atıfta bulunmak için kullanılan terim, aslında yorumlardan spam'e ve bilgi dünyasındaki hesaplara kadar geniş bir konu yelpazesine girebilir. Genellikle spam denilince akla ilk olarak spam mail gelir. Konu yayıldıkça, istenmeyen posta gönderme gibi yeni terimler de ortaya çıkıyor.

 Sizden almanızı istemeyen kişilere İnternet üzerinden aynı mesajın çok sayıda kopyasının gönderilmesine spam denir. Spam, çoğunlukla ticari reklamlar biçimini alır ve bu reklamlar genellikle güvenilmeyen ürünlerin, çabuk zengin olma kampanyalarının, yarı yasal hizmetlerin reklamını yapmak için tasarlanmıştır. İstenmeyen posta gönderen için çok düşük bir maliyetle gerçekleştirilebilirken, mali yük mesajın alıcısı veya taşıyıcı, hizmet sağlayıcının kurumları tarafından karşılanmalıdır.


 Spamdan Nasıl Korunur?

 İstenmeyen postalara karşı korumanın birçok yolu vardır, ancak en önemlisi e-posta kullanıcınızın farkında olmanız gerekir. Örneğin, toplu posta kullanmayı düşünün, kaçımız arkadaşlarımıza e-posta gönderiyoruz veya onları bilgilendirmek için size gönderilen bir e-posta zincirine gönderiyoruz. E-posta göndermemiz gerekmez mi? Yani hayır gönder diyorsunuz ama bazı kurallar var, yaz bölümünde Cc ve Bcc'nin bölümleri olduğunu görebilirsiniz.

 Kime kısmına genellikle bir e-posta yazarız, toplu olarak gönderirsek virgülle göndeririz. Bu şekilde pek çok insanı riske atıyoruz, çoğumuz BCC ve DWU'nun CC için ne olduğunu bile bilmiyoruz (iletiye kopyala) birden fazla kişiye posta göndermenize izin veriyor, aynı şekilde çalışıyor: kısmen, farklı değil çok. BCC alıcıları tarafından gönderilen tüm mesajları görüntüleyin: (Blin Carbon Copy) gizli alıcı anlamına gelir. Bizim için çalışan kısım budur çünkü gönderilen dernekler yazılır ve Bcc kısmına gönderilirse, e-postayı okumak için e-postayı gönderdiğiniz kişiler yalnızca ona e-postayı göndermişsiniz gibi görürler ve size gönderilen bölümde yalnızca gönderen taraf kendi e-postanızı görür. Bu sayede spam yapanlara karşı korunursunuz.


 Sosyal Platformda Spama Düşme ve Nedenleri?

 İstenmeyen posta alan kurbanın yanı sıra, spam de olabilirsiniz. Sürekli olarak hesabınızdan takipçiler bulmak için gönderilerinize "gt" (Geri İzleme) yorumları yazarsanız, bir süre sonra hesabınıza spam gönderilir ve "Geçici olarak engellendi" hatası alırsınız. Bu hataları yapmaya devam ederseniz, hesabınız spam mail olarak gönderilecek ve yeniden açılması zor olacaktır. İkincisi, takip beğenilerini veya bu göndereni takip eden kişileri tek tek başka bir gönderide söyleyerek takip isteği gönderirseniz, örneğin 30 saniye içinde 30-40 kişiye bir takip isteği gönderirseniz, hesabınız tamamen spam olur ve bu hesabı açamayacaksınız. Üçüncüsü, gönderilerinizi bir bot gibi otomatik olarak hızlı bir şekilde beğenirseniz, geçici olarak yasaklanabilirsiniz.


 Spam Mesajların Zararları Nelerdir?

 Hasarı bilmek ve istenmeyen postanın ne olduğunu sormamak önemlidir. İstenmeyen e-postalar almak, insanlar için en rahatsız edici durumlardan biridir. Telefonunuzdaki durdurulamayan posta veya mesaj bildirimleri ve bu bildirimler nedeniyle dolu mesaj pencereleri kafa karışıklığına neden olur. Bu karmaşada önemli mesajlar ve e-postalar gözden kaçabilir. Artık tüm spam iletilerinin olmasa da çoğunun virüs yaydığı bilinmektedir. Sosyal medya hesaplarınız ve akıllı telefonlarınız da spam riski altındadır. Bu, kötü niyetli spam e-postalara karşı yasal bir yaptırım olsa da, bu şekilde gerçekleştirilen pazarlama etkinliği durmuş görünmüyor.