İnternet dünyasındaki birçok terim gibi, reseller hosting de İngilizce "reseller" kelimesinin anlamı olan yeniden satış olarak dilimize çevrilmiştir. Ancak Türkçede kelimenin tam anlamını açıklığa kavuşturmamız gerekirse "bayi" kelimesini kullanabiliriz. Bu nedenle reseller hosting paketlerine bayi barındırma paketleri de denir. Kelimenin anlamından da anlaşılacağı gibi, hosting satmak isteyen bir firma tarafından satın alınan hosting çeşidine reseller hosting denir.

 Bayi Barındırma hizmetleri satıcısı, aldığınız hizmeti, belirttiğiniz kaynaklarla birden fazla web sitesine dağıtarak barındırma hizmetlerinin satıcısı olarak hareket etmeye devam edebilir. Bayi barındırma paketi birden fazla web sitesini barındırma olanağı sağlarken, barındırma satışı yapmak isteyen kişi veya şirketler için başlatılan bu paket, yönetim panelinin farklı bölümlerine logo ve banner yerleştirerek şirketinizin markasını sergileyebilmenizi de sağlar.


 Reseller Hosting ile Nasıl Gelir Elde Edebilirsiniz?

 Bayi hizmetini sunacağımız hedef grubu tanımlamamız gerekiyor. Hizmeti küçük işletmelere, internet yazılım hizmetleri sağlayan yazılım satıcılarına ve aynı zamanda barındırma hizmetleri, ajanslar veya bireysel kullanıcılara satmak istiyor muyuz? Bu hedef kitleyi belirledikten sonra, hizmet paketlerimizi oluşturmalı ve işlevlerini hedef kitlemize göre şekillendirmeliyiz. Hizmet paketlerimizi ve alt özelliklerimizi belirtirken, aldığımız bayi barındırma hizmetinin sunduğu kaynakları analiz etmemiz ve optimize etmemiz gerekir. Yanlış şartname ve limit belirleyerek, müşteri kaybı ve buna bağlı ekonomik sorunlar yaşayabiliriz.

 Bu hosting paketi için hedef kitlemizi ve hosting paketlerimizi belirledikten sonra son kullanıcıyı nasıl desteklediğimiz de çok önemlidir. Hizmeti alan son kullanıcının bir sorunu olduğu anda, ilk irtibat kişisi olacaksınız. Bu nedenle hosting satmak destek olmazsa olmazdır. Destek sürecinde telefon veya e-posta desteği sağlamak çok önemlidir ve günümüzde çoğu şirket bu hizmeti destek sistemleri yoluyla sağlamaktadır. Destek kanallarımızı ne kadar çeşitlendirirsek, kullanıcı deneyimimiz o kadar iyi olacaktır.


 Hosting Paketi Oluşturma

 WHM panosu aracılığıyla siteleriniz için paketler oluşturabilir ve bu paketlerin özelliklerinin bir parçası olarak web sitelerini barındırabilirsiniz. Önceden oluşturulmuş paketi seçin, WHM paneline giriş yapın, soldaki menüden "Paket" bölümünden Paket ekle seçeneğini seçin. Disk kotası, trafik kotası, email hesabı kotası, ftp kullanıcı kotası gibi sitelerin kullanabileceği alt fonksiyonlar olacaktır. Paketi sayfanın en üstünde isimlendirebilir ve bu kısıtlamaları paket içeriğini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Paketlerinizi WHM panel ile kolaylıkla oluşturabilirsiniz.


 Reseller Hosting Nasıl Çalışır?

 Reseller hosting paketlerinin nasıl çalıştığının mantığı diğer hosting paketlerinden farklı değildir. Bayi barındırma paketi, yazılım kullanılarak sanal olarak daha küçük parçalara bölünerek ve müşteriye sunularak fiziksel sunucudan veya bulut sunucusundan ayrılır. Kullanmak istediğiniz bayinin donanım barındırmasını genişletmek istiyorsanız, fiziksel sunucunun kendisine kurabilirsiniz. Bayi barındırmanın daha da basit bir örneğini vermek için, bayi barındırma paketini daire ile karşılaştırabiliriz. Hosting paketi sipariş eden müşterilerimiz bina içinde uygun bir daire kiralarlar. Ancak unutulmamalıdır ki sunulan apartman daireleri müşterinin ihtiyaçlarına göre inşa edilmiştir.


 Reseller Hosting Paketlerini Kimler Tercih Etmeli?

 Bayi Hosting paketleri, hosting satışı yapmak isteyen kişilere satılırken, genellikle birden fazla siteye sahip olan veya kendi temaları gibi içerik oluşturup satmak isteyen web geliştiricileri tarafından tercih edilmektedir. Kendi yazılımlarını geliştiren geliştiriciler, hem Reseller Hosting paketlerinin aynı alanında yazılımlarının demolarını yayınlayabilir, hem de müşterilerine sattıkları yazılımlar için hosting hizmeti verebilirler. Bayi barındırma, bu avantajları nedeniyle genellikle birden fazla web projesi olan web yöneticileri tarafından tercih edilmektedir.