Sistemin özelliklerini ve cPanel'in nasıl kullanılacağını açıklamak için "yönetim panelinin" ne olduğunu bilmeniz gerekir. Her web sitesinde barındırma, web sitenizi korumanın ana bileşenidir. Bazı şekillerde buna "web sitesinin kalbi" diyebilirsiniz. Barındırmayı yönetmek için site üzerindeki veritabanlarına erişip kullanmanıza izin veren, e-posta, dosya yönetimi, yedekleme ve kurulum gibi işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bir panele ihtiyacınız var. cPaneli aynı zamanda yönetim panelidir. cPanelin temel özelliği, temel bir bilgi ile rahatlıkla kullanılabilmesidir. Bunun bir Türkçe dil destekli barındırma paneli olduğu da unutulmamalıdır. cPanel'i kullanarak web sitenizi kolayca yönetebilir ve yayınlayabilirsiniz.


 cPanel Nasıl Kullanılır?

 Bilgisayarınızda bir masaüstünüzün ve bir menünüzün olmadığını bir an düşünün. Bir şey yapmak çok zor olurdu. Örneğin, bir dosyayı kopyalamak için, copy path / file new / file komutunu belirtmeniz gerekir. Çok fazla zaman kaybedersiniz ve sıkılırsınız. Linux işletim sistemi için de aynı şeyi düşünebiliriz. Böyle bir görsel panelimiz olmasaydı, yüzlerce komut bilmemiz ve tüm işimizi bu komutlarla yapmamız gerekirdi. cPanel aynı masaüstünüzde olduğu gibi bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz. cPanel'e ilk girdiğinizde, altında çok sayıda seçenek göreceksiniz. Bu seçeneklere tıklayarak işlemin içeriğine gidebilirsiniz.

 cPanel kullanımı için hosting paketine dahil edilmesi gerekir. Hosting'i satın aldığınız şirket size bir kullanıcı adı ve şifre ile bir IP kilidi verecektir. cPanel'e bu bilgiler üzerinden çalışmaktadır. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek yönetici paneline erişebilir ve buradan siteyi yönetmeye başlayabilirsiniz. cPanel, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Ayarlar / Dili değiştir yolunu takip ederek sistemi Türkçeye çevirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.


 cPanel Özellikleri

 cPanel, gelişmiş bir dosya yönetim sistemine sahiptir. Dosya yöneticisi ile dosyalarınızı Filezilla gibi FTP programlarını kullanmadan aktarabilirsiniz. Sitenize eklemeler için bu transfer programını kullanabilirsiniz. E-posta hesaplarınızı sistemin "mail" bölümünden takip edebilir ve kısıtlama olmaksızın kullanabilirsiniz. Ancak, e-postayı Outlook Express ile kurmak ve masaüstünde görüntülemek de mümkündür. Box Trapper ve Spam Assassin gibi uygulamaları kullanarak mesajlarınızı filtreleyebilirsiniz. Ayrıca, "Adresleri İçe Aktar" özelliğini kullanarak herhangi bir Excel dosyasındaki e-posta adreslerini aktarabilirsiniz. cPanelini kullanarak web sitenize canlı destek hattı ekleyebilir, sohbet veya e-posta yoluyla buradan gönderilen mesajları görüntüleyebilir ve yanıtlayabilirsiniz.


 Cpanel Ne İşe Yarar?

 Cpanel, yazımızın başında bahsettiğimiz hosting panosudur. Hosting dashboard sayesinde sunucu kod satırında gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler web arayüzü üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Örneğin, kolayca yeni bir site ekleyebilir, yeni bir e-posta adresi oluşturabilir, bir FTP kullanıcısı tanımlayabilir veya bir alt etki alanı oluşturabilir veya çok daha fazlasını yapabilirsiniz.


 Neden cPanel’e İhtiyacınız Var?

 cPanel olmasaydı, sunucu işlemlerini gerçekleştirmek için SSH ekranını kullanmanız gerekirdi. SSH ekranı siyah bir ekrandır ve yalnızca komutlarla çalışır. SSH ekranında, yeni bir e-posta oluşturmak veya bir alt alan adı oluşturmak için uzun kod satırları yazmanız gerekir. Bu nedenle her kullanıcı için uygun değildir. Bununla birlikte, cPanel kullanıcılar için bir arayüz oluşturduğundan, her seviyedeki kullanıcı işlemlerini kolayca gerçekleştirebilir. Crenw olarak web hosting paketlerimizde kullanıcılarımızın rahatlıkla sitelerini yönetebilmeleri için cPanel kullanmaktayız.