Bilgisayar yazılım sistemleri çok geniş şekillere sahip olmaktadır. Bunların arasındaki exploit kelime manası olarak yararlanmak, istifade etmek gibi anlamlara gelmektedir. Teknoloji ortamında ise bilgisayar, yazılım, program veya dijital kısacası bir dijital mecra üzerinde, sistem boşluklarından, kod hatalarından faydalanmaktır. Ayrıca beklenmeyen veya tasarlanmamış yanlışlar oluşturmak için düzenlenmiş küçük kod veya programların bütünü anlamına gelmektedir.

 İnternet üzerinde bu sistemin kullanımı mevcut değildir. Açıktan gösterim olarak bulunmaktadır. Bu sistem üzerinden yazılımın üreticisi her şeyi bilme imkanı bulmaktadır. Eğer program gereğinin dışından kullanılırsa yanlış yazılımlar program içerisine giriş yaparak kodu manipule etme durumu meydana gelmektedir. Bu programa benzer olarak ise klasik olarak yapılan format sistemleri alternatif olarak kullanılmaktadır.


 Saldırı Çeşitleri

 Exploit, yazılımlar üzerinde en çok bulunan güvenlik açıklarından biri olarak seçilmektedir. Kendi içerisinde 3 kısma ayrılmaktadır. Yerel, uzak, müşteri taraflı olmak üzere üç çeşide ayrılmaktadır. 

 Yerel, programın içerisinde olan ve genellikle sistemdeki yetkili kullanıcının özelliklerini kullanmayı sağlamaktadır. Sistem üzerinde yönetici haricinde kimsenin giriş yapamadığı bir koruma sistemi olarak bulunmaktadır. Bu yüzden kullanıcı adı ve şifre olarak yüksek korunaklı bir tercih yapılması uygun olmaktadır.

 Uzak olan ise, sisteme dijital  bir ağ üzerinden giriş yapılma imkanı sağlamaktadır. Burada önemli olan ise sistemin dış koruma pencerelerinin çok yüksek koruma sağlanmak amaçlı olarak ayarlanmalıdır. 

 Müşteri taraflı ise, internet üzerinden sistemlere giriş yapılarak bulunurlar ve birlikte kullanılmaları için kullanıcılar tarafından bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Genellikle buna sosyal mühendislik saldırıları ismi ile de kullanım sağlanmaktadır.


 Sistemsel Sıkıntı Olduğunda Yapılacaklar

 Bununla alakalı olarak çeşitli teknik korumalar bulunmaktadır. Ancak bu teknik korumalar belirli bir mesafeye kadar koruma sağlamaktadır. Eğer sistemsel bir koruma zafiyeti bulunuyorsa; ilk önce bu açık kapatılmalıdır.  Daha sonra  bu koruma devreye girip sistem eski haliyle kullanılmaya devam edilmektedir. 

 Sistem içerisinde bulunan koruma duvarları sayesinde bir saldırı olduğu zaman anında tespit edilme imkanı bulunmaktadır. Bu şekilde olan saldırılar anında önlenmektedir. Ancak sistem üzerinde yanlış bir programlama yapıldığı zaman sistemdeki sıkıntıyı çözmek daha uzun süre almaktadır.