Günümüz şartlarında gelişen teknoloji, değişen dünya ile birlikte bireysel ve kurumsal internet sitelerinin açılması hızlanmıştır. Kimisi şahsına ait bir blog sitesi kurarken kimisi sattığı bir ürünü pazarlayacak bir alışveriş sitesi kurmaktadır. Çeşitli amaçlarla yürütülen bu siteler için sahiplerinin hosting hizmetlerinden faydalanmaları gerekmektedir. Hosting hizmeti sitelerimizin sunucularda barınmasını sağlayan hizmettir. Bu sayede sitelerimiz 7 gün 24 saat aktif bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

 Hosting hizmeti almadan sitemizi kendi bilgisayarımız üzerinde yayınlamak mümkün mü derseniz, zor bir olasılık. Çünkü böyle bir işlemi gerçekleştirebilmek için yüksek depolama alanına sahip, sürekli çalışabilecek, üst düzey bir bilgisayara ihtiyacınız var. Ayrıca bilgisayarın yanında birde internet bağlantınızın çok kuvvetli olması lazım. Bunun nedeni dünyanın her tarafından kullanıcılar istedikleri zaman sizin sitenize erişebilmeli ve eriştiklerinde de donma ve takılma gibi sıkıntılar yaşamamalıdırlar.

 İnternet sitesi sahiplerinin kiraladıkları hostinglerde inode sayısı limiti vardır. Bu limit hosting firmalarının bir nevi güvenlik amaçlı aldıkları bir önlemdir. Hosting firmaları belirledikleri inode limiti ile sitelerde bulunan dosyaların istenmeyen şekilde artışını engellemektedirler. Böylece çerezlerden ve virüslü yazılımlardan siteler bir nevi korunmaktadır. Aynı zamanda istenmeyen dosyaların sunucuların belleklerinde depolanması da önlenmiş olur.


 Inode Neye Denir?

 İnode (index node)  dosyanın yapısı, dosyanın ebatı gibi bilgileri içerisinde bulundurmaktadır. İşletim sistemi Linux olan cihazlardaki verilerin yapısını oluşturur.


 Inode Limiti Neye Denir, Nasıl Hesaplanır?

 Hesabınızda sahip olduğunuz dosya sayısı inode sayısını ifade eder. Bu dosyalar içinde e mail, resim, mesaj ya da üyelik bilgileri olabilir.  Bunun ölçümünde dosyanın boyutunun önemi yoktur. Bir dosyanın boyutu ne olursa olsun bir inode belirtir.  


 Inode Sayısını Düşürmek İçin Alınabilecek Önlem Nedir?

 İnode sayısını düşürmek için kullanılan en geçerli yöntem sunucunuzda bulunan kullanılmayan ya da zamanla gereksiz hale gelmiş eski dosyaları temizlemektir. Eski yüklenmiş resimler, log dosyası, elektronik postalar, çerez dosyaları ve benzeri dosyalar temizlenmelidir. Bu sayede inode sayısında düşüş gerçekleşecektir.

 Bunun yanı sıra bazı hostingler inode limiti olmaksızın sınırsız hosting adı altında hizmet vermektedir. Sizde dosya sınırı sıkıntısından yorulduysanız bu hostinglerden hizmet alarak bu derdinize çözüm üretebilirsiniz.