Bir web sitesi ziyaret edilmek istendiğinde, arama çubuğundaki URL'nin sitedeki konumuna veya belirli bir noktada hangi web sayfasında bulunulduğuna bağlı kalarak, biraz değiştiğini fark edebilirsiniz.

 Örneğin sitemiz üzerindeki hizmetleri görüntülemek veya bunlara erişmek için crenw.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İhtiyaç duyulan bütün ipuçları, püf noktalarını ve açıklamaları bulmak için blog içeriğini barındıran web sitesinin belirli bir bölümüne erişmek için, www.crenw.net/blog adresini de ziyaret edebilirsiniz. URL biraz değişse de, hakikatte hala, crenw.net'in internet sitesinde bulunuyorsunuz. Peki ya sitemizdeki blog kısmını veya farklı bir bölümü aynı domainimiz ile ayrı bir site gibi açmak istersek ne yapmalıyız?


 Alt Alanadı veya Subdomain

 İşte tam da bu noktada, alt alanadı terimine ayak basılır. Bir web sitesinin, alan adının başına ya da sonuna eklenen ek bilgilerdir. Blog veya çevrimiçi mağaza gibi belirli bir işlev için, içeriği web sitelerinin geri kalanından ayrılmasına ve düzenlenmesine olanak tanır. Bu bahsedilen iki terim birbiri ile aynıdır.


 Subdomain Ve Domain Farkı Nedir?

 Bir alan adının tipik olarak iki bölümü bulunur. Bunlar, üst düzey alan adı olarak geçen TLD, .com veya .org gibi bir uzantıdır ve ikinci düzey alan adı ise SLD, bir işletme gibi alan adının benzersiz bir parçasını oluşturur. Yahut marka adı da denilebilir. Crenw.net örneğinde, .net TLD'dir ve crenw SLD'dir. Ana domaine ek olarak api.crenw.net gibi subdomain oluşturduğumuzda ana siteminiz adıyla başlayan fakat farklı bir site elde etmiş oluruz.


 Alt Alanadı Ne İçin Kullanılır?

 Alt alanlar, web sitelerinin çeşitli işlevlerini düzenlemeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda, ziyaretçilerin bu farklı işlevleri bulmasını ve kullanmasını kolaylaştırır.

 Web sitesine mağaza veya forum gibi daha fazla işlev ekleme planlanırsa, bu E-Ticaret bölümlerini veya içeriği ana web sitesinden ayırmaya yardımcı olması için, domaine bir subdomain adı eklenir. Yerelleştirilmiş içerik oluşturmak için alt etki alanları da kullanılabilir.

 Örneğin, birden çok konuma sahip bir siteniz var diyelim. Müşteriler, her şeyi kapsayan içerik için crenw.net adresini ziyaret edebilir veya sitenizin api sistemini arayan müşteriler, aradıkları bilgileri bulabilmek için api.crenw.net alt alan adını ziyaret edebilirler.


 Siteye Alt Alan Adı Ekleme

 İnternet sitesine alt alan adları uygulayarak, işletmelerin her bölümü için yeni alan adları satın almak zorunda kalmadan, internet sitesi için ayrı içerik ve hizmet bölümleri oluşturulabilir. Alt alan adları, kullanıcıların ihtiyaç duydukları her şeyi, tek bir yerde bulmalarını da kolaylaştırır. Markaların farklı bileşenlerine sahip olanlar adına, alt alanlar işletmelerin, bu bölümlerinin organizasyonunda ve planlanmasında ziyaretçilere büyük kolaylık da sağlar.