Hosting için işletim sistemi konusunda karar verme aşamasında olan kişilerin karşısına çıkacak seçeneklerden birisi de Windows'un sunmuş olduğu hosting hizmeti olmaktadır. Söz konusu hosting planı seçmek olduğunda kesinlikle üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olmaktadır. Bunun için üzerinde araştırma yapılması ve çeşitli kaynak tahsisleri içerisinden bir seçim yapılması gerekmektedir. 

İşletim sistemleri yazılımlar ile donanımları arasında iletişim kurmaktadır. Kullanıcıların talimatlarının donanım tarafından nasıl anlaşılacağını belirlemektedir. Kullanıcılardan gelen bu talimatları donanımın anlayıp cevap verebileceği makine diline çevirmektedir. Dünyada en çok kullanılan sunucu işletim sistemi Linux olmakla birlikte, bazı belirli amaçlara hizmet eden web siteleri içinse en uygun olan işletim sistemin Windows olmaktadır. 


Windows Hosting Nedir?

Windows işletim sistemi ile çalışan sunuculardan verilen hosting hizmetleri Windows Hosting olarak adlandırılmaktadır. Piyasaya hakim olan Linux, açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasından dolayı bu özelliği alsa da bazı özel gereksinimler için Windows kullanılması gerekmektedir. Microsoft teknolojilerinden olan  ASP:NET ya da .NET gibi teknolojilere sahip web siteleri için veya Microsoft SQL Server ve Exchange gibi Microsoft ürünü çalıştırmayı planlayan kişilerin Windows Hosting hizmetlerinden yararlanması gerekmektedir.

Windows Hosting hizmetlerinden yararlanan kişiler sadece Microsoft ürünleri ile kısıtlanmamaktadır. Bunun yanında en çok kullanılan ürünler içerisinde yer alan WordPress, Drupal, Joomla, pretaShop ve phpBB gibi popüler uygulamalarda da kolaylık sağlamaktadır.

Lisans ücretinin ödenmesi gereken Windows Hosting hizmetlerinin açık kaynaklı olan Linux hosting hizmetlerinin gerisinde kalmasına rağmen, sahip olduğu özellikler bu ücretleri hak etmesini sağlamaktadır.


Windows Hosting’in Avantajları Nelerdir?

Microsoft'un temel hedefi kullanıcı dostu ürünler ile kullanıcıların karşısına çıkmaktır. Bu sebeple geliştirmiş olduğu Windows Hosting hizmetleri de bu amaca uygun olarak tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bu sebeple de yönetilmesi ve güncellenmesi kolay olan server hizmetleri aynı zamanda sezgisel bir grafik kullanıcı arayüzüne de sahip olmaktadır.

Windows programlarının Microsoft araçları ile birlikte benzersiz bir uyum yakalamasının yanı sıra SharePoint ve Exchange gibi uygulamalara erişim de elde edebilirsiniz. 

Özellikle web sitenizi asp ve .NET kullanarak tasarlamışsanız o zaman Windows Hosting hizmetleri bunu doğru bir şekilde destekleyecektir. 

Eğer kendi takvim ve e-postalarınızı Microsoft Exchange aracılığı ile çalıştırmayı planlıyorsanız o zaman bu durumda da Windows hosting hizmetlerinden yararlanmanız gerekmektedir.

Diğer bir yandan iş gereksinimlerinizle alakalı olan her şeyi Windows Hosting platformunda bulundurarak sorunsuz entegrasyona da sahip olmuş olursunuz.

Windows hosting’in kullanıcılarına sunmuş olduğu bir diğer avantaj ise birden fazla web sitesi, e-posta ve Reseller Hosting hesaplarının tek bir panelden rahatlıkla kullanılabilmesine olanak tanımasıdır.


Windows İle Linux’un Karşılaştırılması

Teknoloji dünyasında Windows ile Linux arasındaki ilk karşılaştırması her zaman güvenlik üzerine olmaktadır. Linux’un açık kod sistemi sayesinde açıkların tüm kullanıcılar tarafından tespit edilmesi ve giderilmesinin daha kolay olması Windows’a göre daha çok güven vermektedir. Windows’ta yer alan güvenlik açıklarının kapatılabilmesi için ancak Microsoft geliştiricilerinin bu açıkları görmeleri ve gerekli geliştirmeleri yapmaları gerekmektedir. 

Linux işletim sisteminin grafik kullanıcı arayüze sahip olmamasının göstermiş olduğu performansa katkısı büyük olmasına rağmen kullanım kolaylığı sunmamaktadır. Bunun aksine Windows’un sahip olduğu bu özelliklede kullanıcı dostu bir arayüz sağlamaktadır. 

Linux’un bir başka özelliği ise iyi bir şekilde optimize edilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sayede en az özellikli sunucularda dahi iyi bir performans sergilemektedir. Diğer bir yandan Windows sunucularının yaşlandıkça daha yavaş bir performans sergiledikleri de bilinmektedir. 

Windows sunucuları daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğu için kaynak tüketimleri de son derece fazla olmaktadır. Ancak Linux sunucularının neredeyse hiç kaynak tüketimleri bulunmamaktadır.