Bazı internet kullanıcılarının web hosting konusunda terimleri bilmiyor olması düzgün karar vermelerini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple sanal sunucu türlerinin farklarının ve ne olduklarının bilincini yaşatıp daha kolay karar verilmesi için bu yazımızı kaleme almış bulunmaktayız. 


 VDS ve VPS Nedir?

 Çoğu kez aslında web sitelerindeki yazıların ve fotoğrafların nereye kaydedildiğini, sitelere girenlere nasıl ulaştığını merak etmişsinizdir. Bu soruların cevabı sunucularda gizlenmiştir. Kesintisiz çalışan ve herkesin istediği zamanda, istediği anda internette yer alan verilere ulaşmasını sağlayan cihazlar sunuculardır. Devamlı internete dizaynı bulunan yoğun güvenlik, soğutma önlemleriyle donatılmış şekilde sunucular veri merkezlerinde korunmaktadır.

 Sunucular, gelişmiş bellek ve işlemci verilerine sahiptir. Burada çok sayıda web sitesi depolaması yapılabilir. Sanal sunucular ise site sahiplerinin sistem üzerinde kontrol etmelerini yönlendiren hosting çözümü olarak adlandırılan bir takım  çözme işlemidir. Sitelerinizin durumuna göre tercihte bulunabilirsiniz. Fakat düşük maliyet ve özel kaynak gibi sitenin neye ihtiyaç duyduğu ile ilgilenmeli ve ona göre tercih yapmalısınız. 

 Web sitesi sahibi  site üzerinde birtakım yetkilere sahip olması için o sunucuyu kiralaması gerekmektedir. Bu durum bazı işletmeler tarafından pahalı bir duruma gelebilmektedir. Sanallaştırma her bir site için yalıtılmış ortam demektir. İşte burada devreye sanal özel sunucu anlamına gelen VPS (Virtual Private Server) ve VDS (Virtual Dedicated Server) yani sanal atanmış sunucu türleri devreye girmektedir. Sitenin yoğunluğu arttıkça normalden yavaş bir şekilde çalışmasına neden olabilir. Bu durumda ilk olarak hizmet aldığımız paylaşımlı hostingten Virtual Private Server sistemine geçmesine sebep olur.

 Bu sistem sunucu kaynaklarının ortak kullanıldığının bir diğer adıdır. Sitenin neye gerek duyduğunu karşılayarak yapılandırma adına istenilen özgürlüğe sahip olması Virtual Private Server'i paylaşımlı hosting seçeneklerinden ayırmaktadır. Bu sistemi kısaca tanımlamak gerekirse yazılım özgürlüklerine sahip olunan yüksek seviyede bulunan hosting çözümlerinin masraflarından kurtulması olarak tanımlayabiliriz.

 Virtual Dedicated Server ise aynı şekilde sanal bir sunucudur. Aynı donanımı kullanırlar fakat aynı işletim sistemini kullanmazlar ikisinde de farklı işletim sistemi vardır. Bütün kullanıcılara kendi işletim sistemini kullanma hakkı vermektedir. Böylelikle kısıtlanma ortadan kalkmış olur.


 VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Aralarındaki farklara bakılacak olursak şunları sıralayabiliriz:

 1) Virtual Private Server hizmeti paylaşımlı hosting sitelerine göre daha yüksek fiyatlıdır.

 2) Aynı donanımı kullanırlar fakat aynı işletim sistemini kullanmazlar.

 3) Çalışma alanları farklıdır.

 4) Virtual Private Server'de kullanıcının hatasında sorun yaşanabilir fakat diğerinde böyle bir sorun yaşanmaz.

 5) Virtual Decicated Server sanal dünyanın yeni başladığı dönemlerde ortaya çıkmasına rağmen diğeri sonra çıkmasına rağmen kullanım alanı daha yaygındır. İlk olarak da yazılım yapanlar kullanmaya başlanmasına rağmen kaynak farkı olduğundan birbirinden ayrılmaktadır.

 6) Virtual Private Server'de hosting sisteminde paylaşımlar ortak olmasına rağmen diğerinde bölümlendirme donanımsal olarak işleme mevcuttur.

 7) Virtual Private Server'de sanal sunucuda bir adet işlemci çekirdeği vardır. Bunun önemi diğer sanal sunucularla paylaşım yapabilmektir. Örneğin 4000 mhz hızında çalışsa da birkaç adet sunucu ile beraber kullanılır. Virtual Decicated Server için 2000 mhz gibi her sunucuya özgü bir değer bulunmakta ve kaynaklar paylaşılmaz. Sunduğu performans kendine özgü korunur. Eğer düşük maliyette bir kullanım yapmak istiyorsanız bunu tercih etmeniz yeterli düzeyde olacaktır.