Her geçen gün popülaritesi artan web sitelerinin sunucu ihtiyaçları da artmaktadır. Bu durum web sitelerine ekstra maliyete sebep olmaktadır. Artan sunucu ihtiyaçlarının en az bütçe ile karşılanmasını sağlayan ise colocation olmaktadır.

2019 yılında 31 milyar değerine sahip olan colocation sektörünün 2025 yılında %100 büyümesi beklenmektedir. Bu tahminin yapılmasının en büyük sebeplerinden birisi ise 2016 yılında 6,8 zettabyte olan IP trafiğinin 2021 yılı sonunda 20,6 zettabyte ulaşmasıdır. Bir zettabayte ise 1 milyar terabayta eşit olmaktadır.


Colocation Nedir?

Başlangıç aşamasındaki bir web sitesi için altyapı, bilgi işlem ve donanım için hosting firmalarından kiralama yapmak mantıklı olmaktadır. Ancak sürekli olarak artan site trafiği için kendi sunucularınızı satın almanız gerekecektir.

Site trafiğinin bu denli artan web sitelerini ise iki seçenek beklemektedir. Bu seçeneklerden ilki şirketlerin kendi bünyelerinde bir veri merkezi oluşturmaları olmaktadır. İşletmeler için uygun olan bir diğer seçenek ise veri merkezinden alan kiralamaktır.

Birçok işletme için kendi bünyelerinde veri merkezi oluşturmak son derece maliyetli bir girişim olmaktadır. Maliyetlerin bu kadar yüksek olmasının sonucunda da Colocation hizmetinin doğmasını sağlamıştır.

Colocation’nın açıklaması ise herhangi bir veri merkezinde işletmelerin veya hosting firmalarının kiraladıkları alanda farklı işletmelerin kendi sunucularını barındırmasıdır. Bu sebeple de ülkemizde sunucu barındırma hizmeti olarak kullanılmaktadır.

Sahip oldukları bu özellikleri sayesinde işletmelerin veya hosting firmalarının maliyetlerini ciddi ölçüde düşüren colocation, aynı zamanda hızlı bağlantılara da sahip olmaktadır. Bunların yanında son derece güvenli ve modern veri merkezleri olmaları da avantajlarından birisi olmaktadır. Ayrıca sunucuların bakımlarını yapmak için de işletmelerin bütçe ayırmasına gerek bulunmamaktadır. 

Veri merkezleri sunucuların en verimli olacağı şekilde tasarlanmaktadır. Bu sebeple de sunucular için en uygun ve en güvenli alanlar olmaktadır. Üstelik bu alanların maliyetleri de son derece düşük olmaktadır.


Colocation Avantajları Nelerdir?

Sunucu barındırma hizmetlerinin bu kadar hızlı bir şekilde yükselmesinin arkasında işletmeler için sunduğu eşsiz avantajlar bulunmaktadır.


Güvenirlik

Şirketlerin kendi bünyelerinde barındırılan veri merkezlerinin deprem, sel gibi doğal afetlerden korunması gerekmektedir. Ayrıca elektrik kesintisi gibi problemlere karşı da önlemlerin alınması gerekmektedir. Tüm bunlar uygulamada zor olan konular olmaktadır. Ancak veri merkezleri tam olarak bu standartlara uygun olarak tasarlanmaktadır.


Maliyet

Colocation hizmetlerinin ücreti, işletmelerin baştan yeni bir veri merkezi yaratmaları için gerekli olan maliyetten çok daha az olmaktadır. Diğer bir yandan işletmelerin sadece veri merkezi oluşturmaları maliyetlerinin bittiği anlamı taşımamaktadır. Veri merkezlerinin hatasız bir şekilde işlemesi için daha sonrasında bu merkezlerin bakımlarının da yapılması gerekmektedir ki bu da ekstra maliyet yaratmaktadır. 


Ölçeklenebilir Olması

Colocation’da ihtiyacınız olan kadar ödeme yaparsınız. Bu sebeple de maliyetleri her zaman öngörülebilir olmaktadır.


Güvenlik

Colocation hizmetlerinin sunmuş olduğu tesisler yüksek güvenlik önlemlerine sahip olan tesisler olmaktadır. İşletmelerin kendi bünyelerinde yapamayacakları çok katmanlı güvenliklere sahip olmaktadır. 

Colocation tesislerinde ki güvenlik önlemlerinin korunması için uygulanan yöntemler içerisinde ödeme kartı sektörü veri güvenliği ve hizmet organizasyonu kontrolü prosedürleri bulunmaktadır. Bunlar sayesinde sunuculara belirli kişiler ulaşabilmektedir.


Kesintisiz Güç Kaynakları

Veri merkezlerinin tasarımları güç kaynaklarının kesintisiz olmasını sağlamak için yedekli enerji kaynakları ile birlikte tasarlanmaktadır.


Colocation’nın Dezavantajları

Colocation hizmetleri birçok açıdan avantajlı olmakla birlikte karar almadan önce bazı eksilerinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu eksilerinin başında maliyet hesaplamaları bulunmaktadır. Özellikle başlangıçta satın almak kiralamaktan çok daha fazla maliyete sebep olacaktır. Diğer bir yandan veri merkezinin işletmeye yakın bir konumda bulunması da gerekmektedir.